Jak efektywnie pracować w domu? Zasady pracy zdalnej

Stanowisko pracy w domu

Coraz częstszą praktyką w wielu firmach jest umożliwianie pracownikom wykonywanie swoich obowiązków służbowych w domu. Ma to swoje wady i zalety i nie każdy nadaje się do tego, by właśnie w ten sposób pracować uznając, że w ten sposób można się tylko rozleniwić. Żeby móc efektywnie pracować w domu, trzeba umieć przestrzegać pewnych zasad. Jakich konkretnie?

Przygotuj sobie miejsce do pracy

Żeby móc gdziekolwiek pracować, trzeba mieć najpierw przygotowane odpowiednio miejsce. Jadąc do biura mamy swoje biurko i niewielki kącik, ze wszystkimi najpotrzebniejszymi rzeczami – w domu powinno być tak samo. Należy wydzielić swój niewielki kąt, gdzie będzie można się zaszyć i skupić na swoich obowiązkach, mając pod ręką wszystkie rzeczy niezbędne do pracy. Najlepiej gdyby był to całkowicie osobny pokój, tak zwany „work room”, ale czasem wystarczy odrobina miejsca dowolnym pomieszczeniu, by móc w spokoju pracować. Ważna jest przy tym także dobra organizacja miejsca do pracy.

Pracując w domu pracuj jak w biurze

Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim chodzi o przygotowanie oraz nasze podejście, w tym także fakt, w jakim ubraniu przystępujemy do pracy. Czy idąc do biura pójdziemy w piżamie? Raczej jest to wątpliwe – dlatego też zaczynając pracę zadbaj o odpowiedni ubiór. Nie musi być elegancki, ani wyjściowy, ale traktując obowiązki zawodowe poważnie, podchodźmy do nich na poważnie. To też pozwoli nam na zachowaniu skupienia, bo będziemy się czuć tak, jakbyśmy naprawdę byli w biurze, a nie w domu.

Kobieta pracująca w domu

Jak ustalić swój plan pracy?

Praca w domu bywa ryzykowna, bo najczęściej znajdzie się całe mnóstwo rozpraszaczy, które będą nas odrywać od pracy, dlatego też bardzo ważne jest, by taki dzień dokładnie sobie rozplanować. Ustalić, o której wstajemy i o której zasiadamy do pracy. Ważne jest określenie ram czasowych, jakie poświęcimy na swoje obowiązki, a także to, kiedy i jakie przerwy będziemy robić, bo to też jest ważne. Najlepiej wyznaczyć sobie balans pracy, to znaczy określić po jakim czasie jakie przerwy się zrobi i się tego trzymać. Mając plan i trzymając się go, wyrobimy sobie pewne przyzwyczajenia.

Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozpraszać

Na co dzień normalnym jest, że wokół nas dzieje się wiele różnych rzeczy, które przyciągają naszą uwagę. Podejmując pracę w domu należy tych rozpraszaczy się pozbyć. Być offline dla innych, poza osobami z pracy i przełożonymi. Należy tutaj jednocześnie oddzielić obowiązki domowe od zawodowych, czyli nie kontaktujemy się z rodziną czy znajomymi w tych konkretnych godzinach. To dotyczy również reszty członków rodziny, którzy pozostają w tym samym czasie w domu. Ty choć jesteś w domu, to pozostajesz niedostępny dla nikogo z domowników.

Zadbaj o dobre narzędzia do pracy

Pracując w domu, trzeba mieć nie tylko odrobinę miejsca i spokoju, ale także wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Niektórym wystarczy kawałek biurka na laptop, ale bywa tak, że potrzebuje się także innych rzeczy – telefonów, drukarek, czy wielu innych urządzeń czy dokumentów. Trzeba się o nie postarać, tak samo jak i o miejsce do ich przechowywania. Warto też zadbać o to, by mieć dobre połączenie sieciowe, jeżeli nasza praca obejmuje głównie posługiwanie się internetem. Wszystko to pozwoli nam na zachowanie wygody pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.