Jesteście gotowi na dziecko ale pomimo starań test nadal nie pokazuje upragnionych dwóch kresek? Z takim problemem boryka się coraz więcej par i małżeństw, które usilnie starają się o dziecko ale bezskutecznie. Nie należy się poddawać. Każdy problem można rozwiązać, a niepłodność można wyleczyć. Czytając poniższy artykuł zrozumiecie, że nie wszystko jeszcze stracone.
1. Najczęstsze przyczyny niepłodności
2. Sposoby walki z niepłodnością
3. Jak wygląda leczenie niepłodności?
1. Najczęstsze przyczyny niepłodności
Przyczyn problemów z zajściem w ciążę można się dopatrywać wszędzie. Niekiedy są one wynikiem pewnych zaniedbań zdrowotnych lub bardziej złożonych i skomplikowanych chorób.
Kobiety
Wśród kobiet najczęściej wymienianą przyczyną jest niedrożność jajowodów, jaka powstaje na skutek infekcji intymnych, poronienia, ciąży pozamacicznej, przebytych operacji lub bardziej inwazyjnych środków antykoncepcyjnych.
Innym powodem mogą być zaburzenia owulacji lub jej brak. To najczęściej jest następstwem problemów natury hormonalnej, kłopotami z tarczycą, dużej nadwagi, intensywnego i restrykcyjnego odchudzania, stresu czy długotrwałego wysiłku fizycznego.
Mężczyźni
U mężczyzn najczęstszym problemem jest kiepska jakość nasienia, co oznacza obniżoną ilość plemników lub ich mniejszą ruchliwość bądź zmiany w ich budowie. Jest ona najczęściej skutkiem chorób przenoszonych drogą płciową, długotrwałego przegrzania jąder jakie niesie za sobą obcisła, nieprzewiewna garderoba, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin za kierownicą itp.
Inną przyczyną może być uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku infekcji lub urazu co może prowadzić nawet do całkowitej bezpłodności.
Zarówno kobiecą jak i męską niepłodność mogą również wywołać inne schorzenia układu rozrodczego jak torbiele jajników czy mięśniaki macicy. Mogą to być również wady budowy narządów rozrodczych, np. nieprawidłowy kształt macicy.
Szkodliwy wpływ na płodność i spłodzenie dziecka może mieć przyjmowanie niektórych leków, głownie sterydów czy antydepresantów.
2. Sposoby walki z niepłodnością
Zdrowy tryb życia
Nawet rezygnacja z najmniejszych złych nawyków zarówno żywieniowych, jaki zdrowotnych może znacznie podnieść płodność, zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Zrezygnujcie z palenia papierosów, unikajcie stosowania restrykcyjnych diet i ćwiczeń ponieważ prowadzą do osłabienia organizmu i zaburzeń hormonalnych. Ograniczcie albo całkowicie zrezygnujcie z alkoholu, unikajcie gorących pomieszczeń takich jak sauna czy solarium. Starajcie się na tyle na ile to możliwe, unikać stresu albo ograniczyć go do minimum, jak najwięcej wypoczywajcie, utrzymujcie prawidłową wagę ciała, spożywajcie produkty niskotłuszczowe, bogate w i witaminy i minerały, jeźdźcie dużo warzyw i owoców, starajcie się zdrowo odżywiać.
Wykonajcie niezbędne badania
– Badanie nasienia, podczas którego mężczyzna oddaje próbkę swojego nasienia. Dzięki temu można ocenić ilość plemników, ich ruchliwość oraz budowę jak również sprawdzić, czy w spermie nie ma chorobotwórczych drobnoustrojów.
– Badanie stężenia hormonów płciowych we krwi, które pomaga wyjaśnić, co powoduje że plemniki są zbyt słabe, aby dotrzeć do jajeczka.
– Analiza moczu i krwi, określająca poziom hormonów sterujących płodnością.
– Poddanie kontroli cyklów miesiączkowych które pomoże w potwierdzeniu występowania jajeczkowania.
– Laparoskopia, badanie mające na celu dostarczenie informacji o stanie jajników, jajowodów, macicy oraz umożliwić przeprowadzenie określonego.
3. Jak wygląda leczenie niepłodności?
Leczenie zależy od określonych przyczyn związanych z konkretnym przypadkiem. Jeśli nie są to skomplikowane problemy, wówczas wystarczy leczenie hormonalne. Bardziej poważniejsze problemy wymagają sięgnięcia po innego rodzaju narzędzia i metody walki. Czasem konieczne są trudne zabiegi, zastosowanie skomplikowanej terapii czy przeprowadzenie sztucznego zapłodnienia. Wszystko uzależnione jest od określonego przypadku.