Jak odkwasić organizm?

Kobieta trzymająca jabłko

Przyczyną zakwaszenia organizmu jest najczęściej złe odżywanie, w wyniku czego w ciele gromadzą się nadwyżki kwasów, których organizm nie jest w stanie się pozbyć. Zwiększony poziom kwasów może doprowadzić do licznych dolegliwości chorobowych i jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jak radzić sobie z zakwaszeniem organizmu?

Jakie są przyczyny zakwaszenia?

Do zakwaszenia organizmu dochodzi wówczas, gdy spożywa się w nadmiernych ilościach pokarmy mięsne, w tym wędliny. Dodatkowo można wymienić ryż, jajka i kawę, a także nabiał, słodycze, czarną herbatę i alkohol. Jest to związane przede wszystkim z dużą zawartością fosforu, siarki i chloru w tych produktach. Ich nadmiar może objawiać się zmęczeniem, sennością, problemami trawiennymi, a także doprowadzać do otyłości. Zakwaszenie organizmu może także doprowadzać do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a także do problemów z układem naczyniowym oraz stawami. Ma też negatywny wpływ na nasz wygląd fizyczny, co objawia się wypadaniem włosów, trądzikiem czy cellulitem.

Jak radzić sobie z zakwaszeniem?

Odpowiedni poziom pH naszego organizmu jest bardzo ważny, jednak gdy zostaje on przekroczony, należy temu jak najszybciej zaradzić. Najprostszym i najbardziej oczywistym działaniem będzie wyeliminowanie zakwaszenia poprzez spożywanie produktów neutralizujących kwasy, będących zasadami. Najlepszymi w tym wypadku minerałami będą sód, potas, magnez i wapń, które można spotkać w wielu produktach spożywczych. Można więc sobie z tym radzić samemu i nie potrzeba przy tym zbyt wiele wysiłku. Wystarczy tylko wiedzieć, co powinno się jeść.

Warzywa w półmisku

Dieta na odkwaszenie

Przede wszystkim powinno się, przynajmniej na jakiś czas, ograniczyć produkty zakwaszające. Przy leczeniu najlepiej sprawdzają się wszelkie produkty zielone, które zawierają bardzo dużo witamin i minerałów. Należy się więc zaprzyjaźnić z takimi roślinami jak szpinak, kapusta, sałata, szczypiorek, a oprócz czego, także z warzywami, czyli awokado, papryką, zielonym groszkiem oraz ogórkami.

Owoce także są tu bardzo pomocne, warto więc pamiętać o jedzeniu kiwi, arbuzów i grejpfrutów. Można również sięgać po orzechy, przede wszystkim laskowe, nerkowca i pistacje. Bardzo dobre właściwości odkwaszające ma także cytryna, choć z powodu jej kwaśnego smaku, mogłoby się wydawać inaczej. Bardzo ważne jest również prawidłowe nawodnienie organizmu, a do wody można dodać również sok z cytryny.

Co jeszcze może pomóc?

Prawidłowa dieta to podstawa i od niej zależy nie tylko poziom zakwaszenia naszego organizmu, ale wiele innych przypadłości, które mogą się z tym wiązać. Owoce i warzywa to dobre rozwiązanie, ale do tej listy można dodać jeszcze parę rzeczy. Warto pamiętać o tym, by unikać nierafinowanych margaryn i olejów, znacznie lepiej jest przerzucić się na zdrowe tłuszcze zawierające niezbędna dla naszego organizmu tłuszcze omega-3. Nasze ciało go nie wytwarza, więc trzeba samemu go dostarczyć. Dobrze jest więc sięgać po oliwę z oliwek, olej lniany i kokosowy. Tłuszcze, zwłaszcza te właściwe, są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.