Chcesz płacić mniejsze podatki? Wcale nie musisz uciekać na Kajmany. Mało kto wie o istnieniu takiego pojęcia jak optymalizacja podatkowa, a korzystając z jej mechanizmów, można w znaczny sposób zmniejszyć koszty w firmie. Jak tego dokonać?
∘ Doradca podatkowy do pomocy
∘ Co jaki czas należy płacić podatek?
∘ Dla kogo ulgi podatkowe?
∘ Preferencyjne składki ubezpieczeniowe
∘ Co i jak wrzucanie w koszty?
Doradca podatkowy do pomocy
Dobrze dobrana strategia to podstawa optymalizacji kosztów podatkowych. Każdy przedsiębiorca chce wiedzieć jak płacić mniejsze podatki (zapyta najbliższe biuro rachunkowe, np. dobry-ksiegowy-krakow.pl). Można w tym celu zatrudnić doradcę, ponieważ koszty poniesione na dodatkowego pracownika i tak bardzo szybko się zwrócą.
Co jaki czas należy płacić podatek?
Podatek dochodowy, jak i VAT można płacić co miesiąc lub kwartalnie. Z tej drugiej metody skorzystać mogą mali podatnicy i przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają działalność gospodarczą i nie prowadzili ją przed dwa lata od założenia obecnej firmy. Nie zmienia to jednak samego wyliczania podatków, ale wydłuża termin zapłaty, co daje płatność do 20. dnia miesiąca w przypadku podatku dochodowego i 25. dnia podatku VAT po upływie kwartału.
Jeżeli chodzi o zmianę płatności podatku dochodowego, wystarczy uzupełnić odpowiednie pole we wniosku CEIDG-1. Rozliczanie VAT kwartalnie ułatwi wypełnienie druku VAT-R i zaznaczyć pozycję 44 pkt.1 i pozycję 51. Jeśli przedsiębiorca na początku zdecydował się na miesięczne rozliczanie może to zmienić 4 razy w roku. Rozliczanie kwartalne pozwala na utrzymanie większej płynności finansowej.
Dla kogo ulgi podatkowe?
Kto może z nich skorzystać? Istnieją ulgi podatkowe dla nowych firm. Jest to ulga dla małych podatników (de minimis), z której skorzystać mogą przedsiębiorcy, których przychody brutto nie wynoszą więcej niż 1 200 000 euro oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności, jest to tak zwana jednorazowa amortyzacja. Tutaj nie można przekroczyć rocznej kwoty 50 000 euro, a w ciągu 3 lat kwota pomocy nie może być większa niż 200 000 euro.
Preferencyjne składki ubezpieczeniowe
Z tego sposobu optymalizacji podatków również skorzystać mogą początkujący przedsiębiorcy. Przed pierwsze 2 lata od dnia założenia firmy, można opłacać niższe składki na ZUS. Oszczędność wyniesie około 600zł miesięcznie. Aby z tego skorzystać trzeba w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności, zgłosić w oddziale ZUS chęć opłacania odpowiednich składek.
Co i jak wrzucanie w koszty?
Jeżeli przedsiębiorca opłaca podatek na ogólnych zasadach, wysokość zaliczek oblicza się jako procent podstawy opodatkowania. Jeśli jest mniejsza to analogicznie, mniejszy jest podatek. Różnica między osiągniętymi przychodami i kosztami to sposób obliczania podstawy opodatkowania. Koszt, który ponosimy, aby uzyskać przychody to wydatek, który służy osiągnięciu przychodu, dlatego to, jak zostaną rozliczone te koszty zależy od interpretacji urzędników.
Wrzucić w koszty prowadzenia firmy można wszelkie koszty związane z prowadzeniem biznesu, czyli samochód, paliwo, usługi serwisowe, bilety na środki transportu, sprzęt potrzebny do wyposażenia biura, czynsz, wynajem, abonamenty telefoniczne, media itp. Lepiej jednak dobrze się zastanowić, co wrzucimy w koszty, bo nie na wszystko urzędnicy będą przychylnie patrzeć. Zakup roweru wcale nie musi się wiązać z naszymi przychodami. Optymalizować koszty podatków da się zawsze i w sposób legalny, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.