Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? 5 skutecznych sposobów na ślimaki

slimak

Ślimaki zdecydowanie nie są mile widziane w ogrodach, których właściciele próbują różnych sposobów na pozbycie się nieproszonych gości. Jeśli Ty również borykasz się z uciążliwymi ślimakami i chcesz wiedzieć, jak się z nimi pożegnać, to ten artykuł jest dla Ciebie.

 1. Wyłapanie ślimaków i usunięcie z ogródka
 2. Sadzenie roślin na szkodniki
 3. Chemiczne sposoby na ślimaki
 4. Prawidłowe działania w ogrodzie
 5. Profesjonalna ekipa zwalczająca szkodniki

1. Wyłapanie ślimaków i usunięcie z ogródka

Zaczniemy od sposobu, na który pozwolić sobie mogą właściciele mniejszych działek. Polega on na wyłapaniu ślimaków i usunięciu ich z terenu ogródka. Pomocne mogą być specjalne pułapki na nieproszonych gości, dzięki którym szybciej będzie można je zgromadzić w jednym miejscu. Można je kupić lub zrobić samemu. A jak? Otóż pod zacienione miejsce, np. deskę podłóż sałatę, kapustę lub pokrojoną marchewkę. Warzywa stanowić będą doskonałą przynętę na ślimaki bez skorupy. Taką pułapkę najlepiej zostawić na noc, a z rana zebrać zgromadzone przy niej szkodniki.

2. Sadzenie roślin na szkodniki

Kolejnym sposobem na odstraszenie tych niechcianych gości w naszych ogródkach jest posadzenie roślin, których ślimaki nie lubią. Możemy do nich zaliczyć:

 • bez czarny,
 • krwawnik pospolity,
 • płomyk wiechowaty,
 • macierzankę piaskową,
 • szałwię lekarską,
 • tymianek,
 • cebulę,
 • czosnek,
 • białą gorczycę,
 • hyzop lekarski,
 • wilczomlecze,
 • bieluń dziędzierzawy.

3. Chemiczne sposoby na ślimaki

Jeśli naturalne metody nie zdały egzaminu i Twój ogród w dalszym ciągu nawiedzają ślimaki, warto zdecydować się na metody chemiczne. Pamiętaj jednak, że wszelkie preparaty i środki chemiczne nie są całkowicie bezpieczne i obojętne dla środowiska, dlatego sięgnięcie po nie należy traktować jako ostateczność. Najskuteczniejsze są te, które zawierają w swoim składzie metaldehyd. Najczęściej można je spotkać w postaci granulatu. Rozsypuje się taki środek po południu lub wieczorem, zanim ślimaki wykazują największą aktywność. Pamiętać należy o kilkukrotnym powtórzeniu całej operacji z uwagi na to, że młode osobniki mają zdecydowanie większą odporność i szanse na ich przeżycie są spore.

4. Prawidłowe działania w ogrodzie

Odpowiednie działania i prace w ogrodzie również mogą stanowić pomoc przy pozbywaniu się ślimaków albo przynajmniej bardzo utrudnić im przebywanie na działce. Warto często kosić trawę i nie doprowadzać do powstawania wysokich zarośli, ponieważ są to ulubione miejsca do przebywania ślimaków. Dobrą praktyką jest również obniżenie wilgotności gleby, spulchniając ją w słoneczne dni. Działanie te powoduje, że giną jaja i młode osobniki, które są szczególnie wrażliwe na suszę. Dobrze jest również podlewać ogród rano, a nie w godzinach popołudniowych czy wieczornych, ponieważ wilgoć na zakończenie dnia jest czymś, co ślimaki bardzo lubią.

5. Profesjonalna ekipa zwalczająca szkodniki

Masz wrażenie, że wypróbowałeś już wszystkie metody, a ślimaki jak były, tak są? Zawsze możesz zwrócić się po pomoc do profesjonalnej ekipy zwalczającej szkodniki. Fachowcy działają z użyciem preparatów, które są niezwykle skuteczne, ale jednocześnie wykazują sporą toksyczność, dlatego lepiej nie stosować ich na własną rękę, by nie narobić większych szkód od ślimaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.