Wełna to materiał, po który najczęściej sięgamy w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest bardzo przyjemna i ciepła. Wykonuje się z niej swetry, ale też i czapki, rękawiczki oraz szaliki, które w tym okresie nosimy często. Jak należy je przygotować na nowy sezon? W jaki sposób prać produkty z wełny?
Czym jest wełna?
Wełna to materiał naturalny, który najczęściej pozyskiwany jest z owiec, ale nie tylko. Prostym przykładem jest choćby wełna alpaki czy merynosa (szczególny gatunek owiec), które uznawane są jednocześnie za materiały wyższej klasy. Wykorzystywana jest także sierść lam, kóz oraz królików. W zależności od tego, z jakiego zwierzęcia pochodzi, można wyróżnić kilka jej rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko właściwościami, ale i jakością. Niezależnie jednak od tego, z czego wykonane konkretnie będą nasze szaliki, czapki i rękawiczki, wełna jest materiałem delikatnym i należy obsługiwać się z nią ostrożnie.
Jak często prać wełniane czapki, szaliki i rękawiczki?
Na wstępie warto przede wszystkim zaznaczyć, że ubrania i akcesoria wykonane z wełny pierze się rzadko. W przypadku czapek, szalików i rękawiczek nie częściej niż raz do roku i najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego, by móc je spokojnie przenosić przez te kilka miesięcy. Wełna, jako że jest produktem naturalnym, posiada też pewną specyfikę – nie lubi prania, a częste namaczanie w wodzie, traktowanie detergentami i wirowanie im nie służy i może uszkodzić włókna, które są bardzo wrażliwe.
Jak prać wełniane rzeczy?
Gdy już powoli szykujemy się do sezonu jesiennego i zimowego, czeka nas mimo wszystko wyjęcie wełnianych czapek, szalików i rękawiczek, które czekały schowane głęboko w szufladach przez wiele miesięcy. W takim wypadku należy pamiętać o jednym – wełnę pierze się delikatnie. Najlepiej sprawdzić na metce, ale zazwyczaj nie zaleca się wrzucania takich produktów do pralki i czyści się je ręcznie. Woda powinna być letnia, używa się przy tym delikatnych detergentów, a czyszcząc, jedynie lekko go ugniata.
Jak prać wełnę w pralce?
Jak zostało wspomniane, raczej nie zaleca się, by wełniane części garderoby prać w pralce. Oczywiście są pewne wyjątki, wiele będzie też zależało od tego, co widnieje ma metce. Współcześnie większość pralek posiada też specjalne programy – np. do wełny i tkanin delikatnych albo do prania ręcznego. W takich przypadkach jak najbardziej można z tego skorzystać. Tutaj także istotne będzie zachowanie niskiej temperatury prania oraz zastosowanie specjalnych detergentów, najlepiej do tkanin delikatnych.
Jak suszy się wełniane czapki, szaliki i rękawiczki?
Suszenie takich produktów nie jest trudne, choć niestety czasochłonne. Nie powinno się też ich wieszać i wszystkie czapki, szaliki i rękawiczki należy kłaść poziomo, np. na ręcznikach czy matach do suszenia. To ważne, ponieważ wełna pod wpływem wilgoci robi się ciężka, a wieszając ją, można doprowadzić do deformacji materiałów. Z tego też powodu nie zaleca się choćby korzystania z suszarek bębnowych.