Filtry HEPA, to jeden z istotniejszych elementów odkurzacza, który pozwala na wysoką jakość odkurzania. Niestety nie są one wieczne i po pewnym czasie ulegają zużyciu. Aby jednak mogły służyć nam dłużej, wystarczy odpowiednio je pielęgnować. W jaki sposób prać filtry HEPA i jak czyścić inne elementy odkurzacza?
Czym jest filtr HEPA w odkurzaczu?
Filtry HEPA to elementy najczęściej wykorzystywane w odkurzaczach, ale nie tylko, ponieważ można je znaleźć także w nawilżaczach i osuszaczach powietrza. Najważniejszą rolą tego elementu, jest zatrzymywanie kurzu, brudu, pyłów i innych alergenów, które mogą znajdować się w naszym najbliższym otoczeniu. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i z tego też względu szczególnie zalecane są między innymi alergikom. Oczywiście mają one też swoje ograniczenia. To oznacza, że po pewnym czasie użytkowania i przez zbyt duże nagromadzenie zanieczyszczeń, przestaną działać prawidłowo. Z tego też względu, należy je regularnie czyścić.
Z czego składa się filtr HEPA?
Sam filtr HEPA to materiał, który został specjalnie tak skonstruowany, by mógł on wyłapywać wszystkie zanieczyszczenia. W odkurzaczach najczęściej zwinięty jest on w harmonijkę i jest on wsadzony w specjalną plastikową ramkę. Najczęściej zbudowany jest on z trzech warstw połączonych ze sobą żywicą i pochłania nie tylko nieczystości, ale i brzydkie zapachy. Kiedy wiadomo, że filtr przestał działać prawidłowo? Najczęściej właśnie przez nieprzyjemny odór, jaki wydaje odkurzacz w trakcie pracy.
Czy można prać filtr HEPA?
Wiele będzie zależało od samego filtra, bowiem na rynku dostępne są ich dwa rodzaje – jednorazowe oraz zmywalne. Z jakim typem mamy do czynienia w swoim odkurzaczu można zorientować się po oznaczeniach na kratce filtra. Jeżeli widnieje na niej kranik z wodą – taki filtr można poddać czyszczeniu, jeżeli do nie ma, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko wymienić go na nowy. Co istotne, nawet gdy istnieje możliwość wyprania filtra HEPA to i tak co jakiś czas, minimum raz do roku dobrze zastąpić go nowym.
Jak prać filtry HEPA?
To, że dany filtr można samodzielnie wyczyścić, nie oznacza to, że można go wrzucić po prostu do pralki. Najlepiej odświeżyć go ręcznie pod bieżącą wodą bez wykorzystywania do tego detergentów i ostrych narzędzi (np. szczotek). Czyszczenie powinno się odbywać delikatnie i nieinwazyjnie. Czyszczenie metalowej kratki, do której przymocowany jest filtr to łatwiejsza sprawa – tutaj zarówno woda, jak i środki czyszczące oraz szczotki są dopuszczalne. Co ważne – nigdy nie należy wsadzać mokrego filtra do odkurzacza i należy poczekać, aż całkowicie on wyschnie. Jeżeli z kolei jest on już bardzo zabrudzony, nie ma co kombinować, tylko od razu go wymienić na nowy.
Jak czyścić elementy odkurzacza?
Aby odkurzacz mógł prawidłowo pracować, konieczne jest jego regularne czyszczenie i nie chodzi tu tylko o same filtry HEPA. Warto co jakiś czas rozebrać go na części i po kolei poddać myciu każdy z elementów, zwłaszcza jeżeli chodzi o rury i szczotki. Należy je oczyścić z włosów, sierści i innych zabrudzeń i z powodzeniem można je namaczać w wodzie z dodatkiem płynów czyszczących np. płynu do mycia naczyń. Warto je też porządnie wyszorować szczotką, a na końcu wypłukać.
Jak wyczyścić sztywną rurę? Jest na to prosty trik – wystarczy wziąć szmatkę i przewiązać ją sznurkiem, a następnie wepchnąć w rurę i przeciągnąć przez całą jej długość. Cały nagromadzony bród i kurz, zostanie ściągnięty. Sprawdza się to także na tej elastycznej części rury.