Jak prać jeansy, żeby nie straciły koloru?

Spodnie jeansowe

Każdy z nas mniej więcej wie, jak powinno się podchodzić do prania, na co zwracać uwagę, jakich detergentów używać i jakie programy ustawiać. Jak wiadomo każdy materiał może wyróżniać się nieco innymi właściwościami, przez co jego pranie może być mniej lub bardziej problematyczne. Jak wygląda to w przypadku jeansów?

Jakie ryzyko wiąże się z praniem jeansów?

Jeans wydaje się materiałem bardzo odpornym i wytrzymałym, a to oznacza, że w teorii pranie takich spodni nie powinno stanowić problemu. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i to z kilku powodów. Po pierwsze, obecnie ciężko jest znaleźć spodnie wykonane w 100% z jeansu i często mają one domieszkę innych tworzyw, co nadaje i, dodatkowych właściwości np. elastyczność, czy specyficzną barwę. Niestety, ale jak się okazuje, pranie nie pozostaje bez wpływu na ten materiał, dlatego trzeba do tematu podejść z ostrożnością. Duża częstotliwość takich zabiegów także może im szkodzić.

W jakiej temperaturze prać jeansowe spodnie?

W zdecydowanej większości, spodnie wykonane z jeansu powinno się prać w niskich temperaturach i według producentów jest to maksymalnie 30 stopni. Oczywiście istotne będzie to, co zostało zapisane na metce takiego produktu, ponieważ w zależności od wykorzystanych materiałów, preferencje względem pielęgnacji mogą być różne.

Czym prać spodnie z jeansu?

Najczęściej używamy w tym celu proszków do prania, ale zdecydowanie lepszym wyborem byłyby kapsułki lub płyny. Powód, dla którego to rozwiązanie bardziej się opłaca, jest prosty. Proszek może pozostawiać zacieki, a to raczej nie wygląda zbyt estetycznie – użycie płynnych środków do czyszczenia ten problem rozwiązuje.

Jak prać jeansy, żeby nie straciły koloru?

Podstawy pielęgnacji zostały już wyjaśnione – odpowiednia temperatura i środek czyszczący to fundament. Warto jeszcze dodatkowo spodnie prać wywrócone na lewą stronę, aby nie wypłukiwać barwnika i dobrze też zwrócić uwagę na to, jaki mają kolor. Nie wszystkie jeansy są przecież granatowe – jeżeli mamy do czynienia z czarnymi albo odwrotnie – bardzo jasnymi spodniami, wówczas koniecznie należy wybierać płyny do prania dedykowane takim kolorom.

Jakich programów używać do prania jeansów?

Zazwyczaj spodnie pierze się tak, jak pierze się inne ubrania, to częsty błąd. Po pierwsze jeansy nie powinny być długo namaczane, dlatego najlepiej, jeżeli wybierze się maksymalnie krótkie programy. Z wirowaniem też nie ma tu problemów, ponieważ można w tym przypadku wykorzystać nawet maksymalne obroty. Trzeba jednak unikać prania takich spodni z innymi ubraniami, szczególnie delikatniejszymi (mogą je odbarwić), a także nie stosować płynów do płukania, aby w ten sposób zbytnio nie zmiękczyć włókien, a tym samym nie dopuścić do odkształcenia się materiału.

Jak suszyć spodnie jeansowe?

Suszenie spodni jeansowych jest proste i wystarczy je zwyczajnie wywiesić na suszarce lub na sznurku do prania. Jedynie, o czym trzeba tutaj pamiętać, to by unikać nasłonecznionych miejsc. Wystawienie jeansu na słońce może mu bardzo zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.