Jak prać poduszki z pierza? Jak czyścić pościel a pierza?

Kolorowe poduszki

Poduszki, to produkt, który ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, a co za tym idzie, po pewnym czasie zwyczajnie się brudzi i traci na świeżości. Można co jakiś czas poddawać je praniu, o ile zezwala na to producent. Jak jednak wygląda to w przypadku poduszek wykonanych z pierza? Czy można je prac? W jaki sposób?

Czy można prać poduszki z pierza?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i krótka – tak, można prać poduszki z pierza i ogólnie pościel wypełnioną pierzem. Oczywiście, aby nie uległa ona zniszczeniu, należy podejść do sprawy ostrożnie i wiedzieć, jak się za to zabrać. W pierwszej kolejności warto jednak przyjrzeć się etykiecie dołączonej do pościeli. Niektórzy producenci zezwalają na pranie w pralkach, inny dopuszczają pranie tylko ręczne, a jeszcze inny w ogóle wykluczają taką formę czyszczenia. Warto więc mieć to na uwadze!

zobacz także:  Jak prać kołdrę z pierza? Czy można wyczyścić kołdrę z pierza samodzielnie?

Jak prać poduszkę i pościel z pierza w pralce?

Przede wszystkim, o czym warto pamiętać, nie powinno się przeciążać pralki. Pościel wypełniona pierzem, w wyniku namoczenia staje się cięższa, a przez to sprzęt będzie jeszcze bardziej obciążony i może ulec uszkodzeniu. Wychodzi się z założenia, że należy prać każdą poduszkę osobno, przy czym w pralce nie należy prać kołder (są za duże i za ciężkie!). Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy pościel nie posiada żadnych uszkodzeń, przez które mogłyby uciekać piórka. Temperatura pralki powinna być ustawiona na maksymalnie 40 stopni i zdecydowanie lepiej wybrać płyn do prania niż proszek. Ostatnia kwestia to pogoda – najlepiej, jeżeli za pranie weźmiemy się w ciepły dzień, by po czyszczeniu móc poduszki wystawić na świeże powietrze.

zobacz także:  Jak prać kołdrę z pierza? Czy można wyczyścić kołdrę z pierza samodzielnie?

Jak prać kołdrę z pierza?

O ile można jeszcze podjąć się prania poduszek w pralce automatycznej, o tyle w przypadku kołdry ten sposób całkowicie odpada. Jest ona po prostu zbyt duża i zbyt ciężka, a tym samym próba taka może zakończyć się zniszczeniem urządzenia. Zdecydowanie lepiej podjąć się tutaj prania ręcznego albo jeszcze lepiej – oddać ją do pralni chemicznej, gdzie właściwie ją potraktują. I tutaj istotna będzie metka na produkcie, która wyjaśni nam, jakie czynności czyszczące są w ogóle dopuszczalne.

Jak często prać poduszki i pościel z pierza?

Przyjmuje się, że takie czynności pielęgnacyjne powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku w przypadku poduszek i mniej więcej co 2 – 3 lata, w przypadku kołder. W ten sposób będą mogły nam służyć znacznie dłużej w o wiele lepszym stanie. To istotne, ponieważ nagromadzone przez dłuższy czas zanieczyszczenia stają się raz, że nieestetyczne i dwa groźne dla zdrowia. Bardzo ważne jest także, regularne wietrzenie pościeli. Warto robić to nawet kilka razy w roku, gdy tylko pogoda będzie do tego sprzyjająca.

zobacz także:  Jak prać kołdrę z pierza? Czy można wyczyścić kołdrę z pierza samodzielnie?

Jak wietrzyć pościel z pierza?

Wielu ludzi wychodzi z założenia, że najlepszym czasem na wietrzenie jest słoneczna i ciepła pogoda, co jest dość powszechnym błędem. Nadmierne wystawienie poduszek i pościeli z pierza na słońce tylko im zaszkodzi, doprowadzając do skłębienia się piór oraz ich wykruszanie. Zdecydowanie bardziej odpowiednią porą jest temperatura poniżej 15 stopni, ponieważ hamuje ona rozwój roztoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.