Jak prać kołdrę z pierza? Czy można wyczyścić kołdrę z pierza samodzielnie?

Kołdra

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób prać kołdrę z pierza i czy w ogóle należy ją prać? Z pewnością nie jest to proste zagadnienie, a każdy z nas może mieć pod tym względem nieco inne podejście. Czy można prać takie kołdry? A jeżeli tak, to w jaki sposób, by ich nie uszkodzić?

Czy można prać kołdrę z pierza?

Odpowiedź na to pytanie jest proste i bardzo krótki – tak można. Oczywiście, nie rozwiązuje to problemu, ponieważ jak każdy wie, produkty wykonane z pierza są bardzo specyficzne, a poddanie ich takim czynnościom jak pranie, może je po prostu zniszczyć. Piórka zaczną się kłębić, twardnieć i łamać, a tym sposobem produkt przestanie wyglądać ciekawie, nie mówiąc już o tym, że właściwie stanie się nie do użytku. W tym przypadku konieczne jest więc odpowiednie podejście. Warto przy tym nadmienić, że według różnych szacunków, kołdry powinno się poddawać czyszczeniu co najmniej raz na 2 – 3 lata.

zobacz także:  Jak prać poduszki z pierza? Jak czyścić pościel a pierza?

Czy można prać kołdrę z pierza w pralce?

Raczej się tego nie zaleca i to z kilku powodów. Po pierwsze tego typu kołdry są dosyć ciężkie, a pod wpływem wody ich waga tylko wzrasta. To oznacza, że może stanowić to zbyt duże obciążenie dla pralki, która w ten sposób potraktowana zwyczajnie ulegnie uszkodzeniu. Oczywiście, jeżeli posiada się większą pralkę o większym możliwym wsadzie, wówczas takie problemu być nie powinno. Rzecz jasna i wówczas trzeba uważać, a kołdra powinna być jedyną rzeczą, która się znajdzie w bębnie.

Jak prać kołdrę z pierza w pralce?

Po pierwsze trudne może być wypranie takiej kołdry już za jednym razem. Zazwyczaj zaleca się dwa cykle – osobno pranie i osobno wirowanie. Zdecydowanie lepiej też korzystać nie ze standardowych proszków, ale z płynów do prania. Jeżeli chodzi o najlepszy program, to zdecydowanie będzie to pranie delikatne i ustawiona temperatura na 60 stopni. Jeżeli nie możemy wyłączyć wirowania, najlepiej jeżeli ustawi się je na minimalnym poziomie, np. 400 obrotów. Chodzi przede wszystkim o to, że poszwa kołdry w trakcie prania zacznie pęcznień i nabierze powietrza, co może znacząco utrudnić pracę. Po skończeniu prania należy więc otworzyć pralkę i wycisnąć bąble powietrza i tym razem ustawić urządzenie na samo wirowanie. Tutaj możliwe jest już zastosowanie maksymalnych obrotów.

zobacz także:  Jak prać poduszki z pierza? Jak czyścić pościel a pierza?

W jaki sposób prać kołdrę z pierza ręcznie?

Jeżeli obawiamy się o wytrzymałość naszej pralki, zdecydowanie lepszą opcją będzie pranie ręczne w wannie. W tym wypadku konieczne będzie oczywiście napełnienie jej odpowiednią ilością wody oraz dodanie do niej płynu do prania lub proszku do tkanin delikatnych. Warto poszukać detergentów dedykowanych do tkanin delikatnych i puchu. Pierze się poprzez delikatne ugniatanie i raczej nie zaleca się wykręcania, co i tak wymaga pewnej siły i wytrwałości. Płukanie też jest czasochłonne i zazwyczaj po wypuszczeniu brudnej wody, należy tę czynność powtórzyć co najmniej kilka razy.

Niezależnie od tego, czy pierzemy w pralce, czy ręcznie, istotne będzie także suszenie. Kołdry puchowe suszy się poziomo, najlepiej więc po prostu rozłożyć je na płasko. Co jakiś czas konieczne będzie jej wytrzepywanie i rozdzielanie zbitych kłębów pierzu

zobacz także:  Jak prać poduszki z pierza? Jak czyścić pościel a pierza?

Czy warto oddać kołdrę z pierza do pralni?

Zanim weźmiemy się za pranie kołdry puchowej, w pierwsze kolejności należy jeszcze sprawdzić metkę. Może się bowiem okazać, że producent dopuszcza wyłącznie pranie chemiczne, a to oznacza, że poddanie jej czyszczeniu domowym sposobem tylko zaszkodzi takiemu produktowi. W takim wypadku nie pozostanie nam nic innego, jak udać się do pralni, w której ofercie znajduje się pranie kołder i pościeli i oddanie jej w odpowiednie ręce. Oczywiście z tym wiązać się będą także pewne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.