Jak prać taftę? Bezpieczne czyszczenie ubrań z tafty

Kobieta w sukni balowej

Ubrania mogą być wykonane z różnych materiałów, ale obok tak standardowych, jak bawełna, wełna czy nawet poliester, spotkać można także te nietypowe, choćby taftę. Czym ona jest, jaka jest jej charakterystyka i co ważniejsze – jak prać rzeczy w niej wykonane?

Czym jest tafta?

Tafta to dość specyficzny rodzaj materiału, którego nie spotyka się zbyt często w sklepach. To sztywna i gęsta tkanina, która wykonana jest z naturalnego jedwabiu, wiskozy lub poliestru i wyróżnia się tym, iż jest bardzo błyszcząca i szeleszcząca. Najczęściej z takiego materiału wykonuje się suknie wieczorowe i balowe, co za tym idzie, służy przede wszystkim do tworzenia ubrań o charakterze wyjściowym i okolicznościowym. Nie nosi się ich na co dzień, a specyfika ich budowy sprawia, że nie powinno się ich też traktować w ten sam sposób, jak innych ubrań.

Rodzaj tafty a sposób prania

Jeżeli chodzi o ubrania wykonane z tafty, nie można tutaj mówić o jednym typie materiału, a z tego też powodu, sposób prania będzie uzależniony od tego, z jakich tworzyw jest wykonana odzież. Niektóre z nich wymagać będą tylko prania ręcznego, inne można spokojnie wrzucić do pralki, a jeszcze inne najlepiej oddać do pralni chemicznej, by ich nie zniszczyć.

Jak prać taftę?

Zdecydowana większość ubrań z tafty nie nadaje się do prania w pralce, jako że urządzenie to zbyt brutalnie je potraktuje, przez co ulegną zniszczeniu. Oczywiście, jeżeli ma się taką możliwość i pralka posiada opcję prania ręcznego, wówczas sprawa wygląda o wiele prościej. Najlepszym rozwiązaniem będzie także sprawdzenie metki takiego ubrania, gdzie powinno być wyraźnie określone, jakim rodzajom pielęgnacji można je poddać. Niestety, ale w większości przypadku będzie to pranie ręczne, z dodatkiem bardzo delikatnych detergentów, a czasem konieczne jest oddanie takiego ubrania do pralni.

Jak prać ręcznie ubrania z tafty?

Najlepiej do tego celu przygotować dużą miskę lub nawet wannę z ciepłą wodą, w celu łatwego kontrolowania jej przepływu, a także ewentualnej wymianie na świeżą i czystą. Należy dodać płynnego detergentu, a następnie bardzo delikatnie wyprać w rękach, lekko ugniatając i unikać pocierania. Na samym końcu konieczne będzie wypłukanie materiału, najlepiej kilkukrotne dla pewności. Następnie wystarczy rozwiesić i zostawić, by spokojnie ociekało i wyschło.

Samodzielne pranie czy oddanie do pralni ubrań z tafty?

To już zależy od nas i od tego, jaki typ ubrania chcemy poddać czyszczeniu. Jeżeli są to na przykład suknie ślubne lub inne stroje wyjściowe, które np. chcemy sprzedać lub użyć jeszcze co najmniej kilka razy, wówczas czyszczenie chemiczne może być koniecznością, zwłaszcza jeżeli zaleca to metka. Pranie ręczne jest pod tym względem bardziej ryzykowne, zwłaszcza zarówno suszenie, jak i późniejsze prasowanie może być kłopotliwe. Wszystko będzie jednak zależało od rodzaju tafty i tego, jakich materiałów użyto do jej powstania. Trzeba więc dokładnie to sprawdzić, zanim podejmie się jakiekolwiek działania.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.