Jak prać alpakę, jedwab, kaszmir, aksamit?

Kobieta trzymająca swetry

Pranie niektórych rodzajów tkanin jest bardzo ryzykowne, jako że są one na tyle specyficzne, iż niewłaściwie potraktowane, mogą ulec zniszczeniu. Do takich materiałów, które są trudne w konserwacji, należy między innymi alpaka, jedwab, kaszmir i aksamit. Jak należy je prać?

Jak prać nietypowe materiały?

Tak naprawdę, wiele będzie zależało od tego, jaki to konkretnie jest materiał. Rzecz jasna, jeżeli nie wiemy, jak należy go potraktować, to najlepszą podpowiedzią są metki, przyszyte do ubrań. Z nich łatwo wywnioskować, w jaki sposób należy je pielęgnować i jakim czynnością piorącym mogą zostać poddane. Jeżeli nie orientujemy się w oznaczeniach, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie ich znaczenia z internecie. Warto przyjrzeć się jednak temu, jak powinno się prać niektóre z tych specyficznych tkanin.

Jak prać alpakę?

Od razu należy nadmienić, że nie chodzi o zwierzę, a o jego runo, ponieważ z wełny alpaki można z powodzeniem tworzyć ubrania. Nie jest to standardowo wykorzystywany materiał, jednak i u nas w Polsce można znaleźć takie wytwory. W jaki sposób należy prać np. swetry z alpaki? Nie jest to proste, jako że wełna ta ma tendencję do filcowania i grudkowania. Pranie w pralce odpada i należy traktować je poprzez mycie ręczne, w temperaturze nie większej niż 30 stopni. Pierze się bez pocierania, ale za pomocą delikatnego ugniatania i przy wsparciu delikatnych detergentów. Zdecydowanie nie należy poddawać wyrobów z wełny alpaki wirowaniu, wybielaniu, chlorowaniu, ani suszeniu bębnowemu. Suszy się na leżąco.

Swetry na krześle

Jak prać jedwab?

Jedwab to bardzo delikatny materiał, który wymaga dużej ostrożności w trakcie prania. Raczej nie zaleca się wrzucać ubrania z tej tkaniny do pralki ani korzystania ze standardowych proszków do prania. Jedwab należy czyścić ręcznie i z wykorzystaniem środków piorących dedykowanych właśnie jemu. Niektóre płyny do tkanin także mogą się tutaj sprawdzić, zwłaszcza tych delikatnych. Pranie powinno się odbywać w zimnej lub bardzo letniej wodzie i można dodatkowo dosypać kilka kropel octu, soli, albo soku z cytryny.

Jak prać kaszmir?

Kaszmir, podobnie jak jedwab jest tkaniną bardzo delikatną, choć mimo wszystko jednak odznacza się większą odpornością. Zaleca się, by prać takie produkty ręcznie, ewentualnie w pralce na programie dla delikatnych ubrań czy prania ręcznego. Podobnie jak wyżej zalecana jest niska temperatura czyszczenia oraz niewielka liczba obrotów wirowania. Pranie w pralce jest więc jak najbardziej możliwe, ale jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej zdecydować się na własnoręczne pranie. Należy przy tym pamiętać, że takich produktów nie należy wyciskać, ani zbytnio wykręcać, aby się nie odkształciły.

Jak prać aksamit?

Aksamit jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku, a tym samym bardzo delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju niewłaściwe traktowania. Z tego też względu także wymaga się, by jego pranie odbywało się z dużą ostrożnością. Podobnie jak opisane wyżej pozostałe tkaniny, należy go prać w niskich temperaturach, nie wyższych niż 30 stopni i najlepiej robić to ręcznie, ewentualnie w pralce na odpowiednim programie. Nie ma konieczności wirowania, najlepiej po prostu mokre ubrania rozwiesić na cienkim sznurku i pozwolić by kapało. Jeszcze lepsze nadadzą się do tego wieszaki i należy przy tym też pamiętać, by materiał był wyprostowany i nie miał zagnieceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.