Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Chłopiec rzucający liśćmi

Ten znany każdemu skrót oznacza nic innego, jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej, która dość często jest diagnozowana przez rodziców na podstawie obserwacji swoich pociech. Często są to diagnozy błędne, bo nie każde ruchliwe dziecko musi mieć ADHD. Jakie jednak są objawy? Jak się diagnozuje ADHD?

Co to jest ADHD?

Zacznijmy od początku. Jak zostało wspomniane ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i jest to jednocześnie zaburzenie, które najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie i związane jest nie tylko z nadmierną ruchliwością, ale i problemami z koncentracją. Dodatkowo zaburzenie to częściej występuje u chłopców niż dziewczynek. Skąd się to bierze? Nie do końca wiadomo, niektórzy uważają, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne.

Jak najczęściej objawia się ADHD?

Objawów tego zaburzenia może być bardzo wiele w zależności od dziecka. Lista jest dosyć spora, ale warto jest obserwować dziecko. Nadpobudliwość ruchowa, jak sama nazwa mówi sprawia, że dziecko nie jest w stanie spokojnie usiedzieć w miejscu, wiecznie się wierci, kręci, macha rękami i nogami, do tego częściej biega nić chodzi. Dodatkowo może mieć kłopoty z zasypianiem, a także mieć koszmary i leki nocne. Równie często takie dziecko jest mocno gadatliwe, nerwowe, ciągle rozbraja i dokucza innym, a także łatwo się rozprasza i nie potrafi się na niczym skoncentrować dłużej, zdarza mu się też popełniać błędy z nieuwagi, albo coś psuć. Jest tego jeszcze więcej, ale te cechy są najczęściej dostrzegane. Zdarza się, że za ADHD idzie także dysleksja i dysgrafia.

Dzieci siedzące na ławce

Kiedy iść z dzieckiem do specjalisty?

Gdy obserwujemy dziecko i dostrzegamy, że jego zachowanie jest podejrzane i wychwytujemy objawy nadpobudliwości ruchowej, wówczas warto jest się z nim udać do lekarza. Nie każde ruchliwe dziecko rzeczywiście ma ADHD, ale od tego właśnie jest lekarz, by ten mógł prawidłowo zdiagnozować naszą pociechę. Takie badania są przeprowadzane u psychiatry i opierają się zarówno na rozmowie, jak i badaniach specjalistycznych, jak określenie stężenia hormonów we krwi, a także robione jest EEG dla wizualizacji pracy mózgu. Dopiero wówczas będziemy mieli pewność, czy dziecko rzeczywiście ma nadpobudliwość ruchową.

Jak wygląda leczenie ADHD u dziecka?

Przede wszystkim powinno to być leczenie oparte na współpracy z psychologiem i pedagogiem. Czasem również lekarze przypisują łagodne środki psychotropowe, jednak jest to już kwestia indywidualna, częściej zaleca się psychoterapię. Jeżeli dziecko ma zdiagnozowane ADHD, zostaje to potwierdzone na piśmie, a wówczas nauczyciele i wychowawcy także mają za zadanie zapewnienia dziecku szczególnych warunków nauczania. Najważniejsze jest, by okazać dziecku wsparcie i umieć odpowiednio nakierować dziecko, by w przyszłości jego ciekawość świata rozwinęła się w sposób jak najbardziej korzystny.

Najważniejsza obserwacja i akceptacja

ADHD to żaden wyrok. Dziecko może się spokojnie rozwijać, podobnie jak inne dzieci, jednak żeby mu to ułatwić, warto jest je odpowiednio wcześnie zdiagnozować, ponieważ nieleczona nadpobudliwość może być przyczyną wielu kłopotów w szkole z nauką, rówieśnikami oraz nauczycielami, a to w przyszłości może się przedłożyć na kłopoty w życiu dorosłym. Dlatego też warto obserwować i reagować na pierwsze objawy.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.