Autyzm to w ostatnim czasie jedno z najczęstszych schorzeń na jakie zapadają dzieci. U każdego dziecka choroba ma inny przebieg i objawy. Wielu rodziców bagatelizuje „dziwne” zachowania swojego dziecka, co ma potem katastrofalne skutki w jego późniejszym życiu. Co powinno zaalarmować rodziców o tym, że dziecko jest chore dowiecie się z poniższego artykułu.
1. Jakie są typowe objawy autyzmu?
- Dziecko nie mówi
Brak gaworzenia u dziecka to pierwszy objaw, jaki powinien zaniepokoić rodziców. Gaworzenie to nic innego jak wydawanie takich dźwięków jak „mama”, „tata”, „baba”, „dada” itp. Jeśli dziecko zamiast tego, wydaje dźwięki typu „khhh”, „ghhh” i nie powtarza dźwięków po rodzicach, to jest to bardzo zły objaw.
- Dziecko nie reaguje na własne imię
Normalnym odruchem jest odwracanie głowy w kierunku, z którego dobiega wołanie imienia. Jeżeli dziecko które skończyło roczek i starsze nie reaguje na żadne wołanie, to czym prędzej należy zwrócić się do lekarza.
- Unikanie innych dzieci
Normalnym objawem jest ciągnięcie do zabawy z innymi dziećmi. Jeśli dziecko nie jest tym zainteresowane albo wręcz tego unika to znak, że nie potrafi nawiązać z nimi głębszych relacji albo się ich boi. Również takie świadome unikanie innych dzieci oraz izolowanie się od nich, powinien być dla rodziców sygnałem alarmującym.
- Unikanie kontaktu wzrokowego
Typowym objawem autyzmu u dziecka jest jakby zamglony wzrok i unikanie patrzenia prosto w oczy. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest zmuszane dziecka do patrzenia prosto w twarz, co najczęściej wywołuje u malucha atak paniki.
- Dziwne zabawy
Dziecko nie bawi się tak jak inne dzieci. Nie używa zabawek typu samochodziki, lalki itp. Nawet rodzice potrafią zauważyć, że dziecko bawi się „inaczej”. Najczęściej ich zabawa polega na kręceniu różnymi przedmiotami oraz układanie ich równiutko w rzędzie.
- Dziwne zachowania
Maluch cierpiący na autyzm bardzo często kręci się dookoła, przybiera różne dziwne pozy, których rodzice nie są w stanie wyjaśnić i nie wiedzą co oznaczają i co dziecko chce w ten sposób przekazać. Oprócz tego dziecko kręci głową na boki, chodzi na palcach itp. Takie zachowania powinni również być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców, że z ich dzieckiem
dzieje się coś niedobrego.
2. Autyzm czy zespół Aspergera? Jak je odróżnić?
Zespół Aspergera jest „łagodną” odmianą autyzmu. Różnica polega na tym, że w tym wypadku dziecko jest znacznie bardziej komunikatywne, wręcz nadpobudliwe. W sytuacji gdy rodzice mają do czynienia z zespołem Aspergera, dziecko nie ma takich problemów w odnalezieniu się w otaczającym świecie i nie stwarza takich problemów. Nie oznacza to oczywiście, że dziecko nie powinno być leczone. Na to schorzenie chorują najczęściej chłopcy.
Zespół Aspergera przejawia się bardzo wysokim ilorazem inteligencji i mocnym charakterem. Poza tym rodziców powinno zaniepokoić to, że dziecko bardzo szybko mówi, używają trudnych słów, barwnego języka a wypowiadane przez niego zdania są składne i poprawne. Dlaczego to powinno rodziców zaalarmować? Dlatego, że dziecko rozwijające się prawidłowo popełnia wiele błędów językowych, a poprawnej wymowy uczy się na bieżąco.
Innym objawem są zainteresowania naukowe i przedmioty ścisłe. Dziecko ma problemy z naukami humanistycznymi, nie rozumie metafor, przenośni, nie ma poczucia humoru i wszystko bierze do siebie. Poza tym nie dogaduje się z rówieśnikami, nie umie się z nimi bawić, nie szuka z nimi kontaktu. Jest wyobcowany i najlepiej czuje się tylko we własnym towarzystwie lub w otoczeniu dorosłych.