Nie ma chyba osoby, która nigdy w życiu by nie skłamała. Oszukiwać można w poważnych sprawach, ale i kwestiach zupełnie błahych. Czasem kłamiemy dla osiągnięcia jakiejś korzyści, innym razem zatajamy prawdę, żeby kogoś nie zranić. Prędzej czy później wszystko może jednak wyjść na jaw, szczególnie że wcale nie jest trudno zdemaskować oszukującego. Jak więc rozpoznać kłamcę?
Szybkie poruszanie głową
Osoby, które kłamią zachowują się inaczej niż ci, którzy mówią prawdę. Kłamcy szybciej poruszają głową, szczególnie w momencie słuchania jakiegoś pytania i tuż przed udzieleniem odpowiedzi. W tym czasie mogą już zmyślać co odpowiedzą. Przechylają więc głowę do tyłu, na boki, do przodu… Widać, że nie są w tym spontaniczni, a sam ruch poruszania głową pojawia się nagle, wcześniej w komunikacji go nie było.
Mimika twarzy a kłamstwo
Kłamstwa najłatwiej odczytać z mimiki twarzy. Wiele mogą zdradzić oczy kłamcy. Osoby, które oszukują najczęściej unikają kontaktu wzrokowego. Ich oczy spoglądają w dół, na boki, w górę… Wszędzie, byle tylko nie zetknąć się ze spojrzeniem rozmówcy. Do tego dochodzi jeszcze pocieranie oczu lub dotykanie miejsca zaraz pod okiem. Kłamcy mogą też szybko mrugać. Takie gesty są charakterystyczne dla obu płci.
Większość kłamców zasłania też usta, niektórzy tylko je dotykają. Dla oszustów to właściwie odruch bezwarunkowy, nie kontrolują tego. Dla ich rozmówców jest to jasny sygnał, że druga strona nie chce czegoś zdradzić, coś ukrywa, stąd automatyczny gest zasłaniania ust. Co ciekawe, owe zasłanianie może dotyczyć także innych części ciała określanych mianem wrażliwych. Zalicza się do nich gardło, klatka piersiowa, głowa oraz brzuch. Taka reakcja może być sygnałem, że ktoś trafił w czuły punkt kłamców, a ich organizm sam próbuje się bronić przed wykryciem kłamstwa.
Warto też zwrócić uwagę na mikroekspresje twarzy. Chodzi tu o zagryzanie warg, rozchylanie nozdrzy, ściąganie brwi. Są to gesty, które krótko trwają, ale mogą zdradzić oszusta.
Sposób mówienia kłamcy
Zastanawiając się nad tym jak wykryć, że ktoś kłamie, należy skupić się na samym sposobie mówienia. Osoby, które mijają się z prawdą zmieniają ton i rytm rozmowy. Nagle mogą opowiadać coś szybciej lub wolniej, zmieniać się może również ton głosu. Dla wielu kłamców charakterystyczny jest też słowotok. Niektórzy myślą, że jeśli będą dużo mówić i podawać wiele szczegółów, wówczas będą wiarygodni. Jest to jednak sposób na to, by kogoś oszukać.
Reakcje ciała na stres
Kłamstwo łatwiej rozpoznać u mniej wprawionych osób. Ciało automatycznie zaczyna reagować na to, co robi mózg, a oszukiwanie kogoś przeważnie wiąże się ze stresem. Kłamcy więc zaczynają szybciej oddychać, ich tętno przyspiesza, ciało szybciej się poci, usta wysychają. Można więc kłamstwo nie tylko usłyszeć, ale też je zobaczyć.
Co jeszcze zdemaskuje kłamcę? Przebieranie nogami. Trudno kontrolować stopy, kiedy myśli się o tym, jak kogoś skutecznie oszukać. Krzyżowanie nóg, zakładanie stóp na nogi krzesła również może być sygnałem, że mamy do czynienia z oszustem.