Jak się pozbyć jęczmienia

Błękitne oko

Jęczmień to infekcja bakteryjna na powiece naszego oka. Jest ona wywołana przez bakterie gronkowca, które mogą być przenoszone przez wiatr lub po prostu brudne ręce. Jest ona nie tylko nieestetyczna, nieprzyjemna, lecz także, jeśli jest niewłaściwie leczona, może doprowadzić do gradówki. Zobaczcie, w jaki sposób można poradzić sobie domowymi sposobami z tym problemem, a kiedy wybrać się do lekarza.

Jakie są objawy jęczmienia?

Zwykle z początku nie jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z jęczmieniem. Czujemy swędzenie i lekki ból na powiece, która staje się czerwona aż w końcu zaczyna grubnąć. Po pewnym czasie zauważamy żółtą plamkę po środku, która jest centru ropnia. Możemy mieć jednak jeszcze większego pecha.

Czasami jęczmień występuje na wewnętrznej części powieki. W takim przypadku czujemy cały czas spory dyskomfort, który porównywalny jest z odczuciem rzęsy za powieką. Zwykle zmiany znikają same. Możemy jednak przyspieszyć powrót do zdrowia. Jeśli w ciągu dziesięciu dni jęczmień nie zniknie, konieczne będzie wybranie się do lekarza, który przepisze nam maść lub zaleci zabieg chirurgiczny.

Złoto jako lekarstwo na jęczmień?

Jednym z bardziej popularnych sposobów, który możemy zastosować w domu, jest wykorzystanie jakiegokolwiek złotego przedmiotu. Najczęściej wykorzystywane są złote obrączki. Złoto działa, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Są one tym większe, im wyższa jest jego temperatura. Nie jest jednak konieczne podgrzewanie go na palniku, wystarczy po prostu przetrzeć obrączkę kilka razy o podkoszulkę. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie.

Wykorzystaj napary ziołowe!

Innym znanym i często stosowanym sposobem jest przyłożenie naparu z roślin o właściwościach antyseptycznych. Zwykle jest to po prostu rumianek, jednak słyszy się również o zielonej herbacie czy papce z cebuli. Podobnie jak w przypadku złotych obrączek, konieczne stanie się powtórzenie kilkakrotnie tej czynności.

Ciepłe przedmioty jako lekarstwo

Jeśli nie dysponujemy złotem ani rumiankiem, możemy się posłużyć jakimkolwiek ciepłym przedmiotem, ponieważ w przypadku jęczmienia chodzi przed wszystkim o to, by został on dostatecznie wygrzany i pękł. Należy pamiętać o tym, by przedmioty były czyste, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do pogorszenie stanu rzeczy.

Zachowaj ostrożność

W przypadku jęczmienia bardzo ważne jest zachowanie kilku środków ostrożności. Przede wszystkim należy pamiętać, że bakterie gronkowca bardzo szybko się roznoszą. Nie wolno więc przecierać oka, ponieważ możemy przenieść ropień również na nasze drugie oko.

Jednocześnie, osoba, która uległa zarażeniu, powinna używać osobnego ręcznika po to, by zmniejszyć ryzyko przeniesienia się choroby na inne osoby. Należy również uważać, żeby nie przeziębić ropienia, ponieważ wtedy jego leczenie ulega znacznemu wydłużeniu. Musimy pamiętać o tym, że jeśli nasz jęczmień nie zniknie w ciągu dziesięciu dni konieczne może stać się zastosowanie maści sterydowej lub też chirurgiczne nacięcie ropienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.