Jak skupić się na nauce – 8 sprawdzonych trików na poprawę koncentracji

koncentracja-profil

Zbliża się sprawdzian albo ważny egzamin, a Ty nie możesz skupić się na nauce? Wiesz, że powinieneś się przyłożyć ale ciągnie Cię na Facebooka lub na imprezę? Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym zdasz na 5.

1. Odpowiednie miejsce

Czytelnia biblioteczna

Zastanów się gdzie łatwiej byłoby Ci się skoncentrować. Czy wolisz zaciszny kącik w bibliotece czy raczej chciałbyś żeby coś za uchem szumiało. Jeżeli zlokalizujesz dogodne dla siebie miejsce, postaraj się go nie zmieniać ponieważ mózg przyzwyczaja się do otoczenia. Jeśli dana lokalizacja będzie mu się kojarzyła z nauką, łatwiej będzie Ci się skupić. Ważne jest również to, abyś miał dużo miejsca na rozłożenie książek czy zeszytów i mógł łatwo się odnaleźć w materiałach.

2. Pora dnia

Zegarek budzik

Kolejną rzeczą na którą musisz zwrócić uwagę, to w jakich godzinach uczyłoby Ci się najlepiej. Niektórzy lepiej przyswajają wiedze wcześnie rano, inni wieczorem a nawet późno w nocy. Zdecyduj jaka pora dnia byłby dla Ciebie najodpowiedniejsza i staraj się jej trzymać.

3. Podziel materiał

Stos książek

Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę bo nadmiar materiału sprawi, że szybko stracisz zainteresowanie i chęć do dalszej nauki. Spisz na kartce listę rzeczy które musisz zrobić. Określ poziom trudności danego zakresu, którego musisz się nauczyć oraz ile mniej więcej czasu powinieneś poświęcić. Umysł pracuje sprawniej, kiedy wpadnie w odpowiedni rytm.

4. Wyeliminuj „rozpraszacze”

Komórka i tablet

Oczywiście chodzi tu o wszystkie rzeczy, które mogłyby odwrócić Twoją uwagę od materiału typu telefon, komputer, tablet, Internet itp. One nigdy nie idą w parze z dobrą koncentracją, dlatego też najlepiej jest się ich pozbyć spoza zasięgu swojego wzroku i rąk.

5. Opracuj technikę uczenia

Książka i okulary oraz flamaster

Bardzo pomocną metodą jest korzystanie z kolorowych zakreślaczy, które pomagają nam wzrokowo wychwycić i zapamiętać określone informacje. Możesz robić sobie na bieżąco notatki, możesz zadawać sobie pytania z danego materiału aby sprawdzić ile zdołałeś zapamiętać. Jeżeli masz szczególny problem z zapamiętaniem konkretnej informacji możesz rozpisać ja w kilku słowach na karteczce i przykleić np. do lustra w łazience, na lodówce, na drzwiach wejściowych itp. Generalnie, powinny to być miejsca w których często przebywasz i w których mógłbyś się na nią natknąć utrwalając w ten sposób daną informacje.

6. Staraj się dzielić tematykę zagadnień

Ksiązki do nauki

Nie wkuwaj ciągle jednego i tego samego materiału. Przeciążasz w ten sposób umysł. Rób sobie co jakiś czas przerwy np. 30 minut, a potem sięgnij po książkę z innego przedmiotu. Ważne w tym miejscu jest abyś odpowiednio dobrał ilości przedmiotów, których chcesz w danym dniu się uczyć, do zakresu materiału. Jeżeli weźmiesz np. 10 książek i z każdej będziesz chciał przerobić po 30 zagadnień, to nic z tego nie będzie. Ważne jest odpowiednie dawkowanie wiedzy.

7. Ucz się do końca

Kartkowana książka

Staraj się zawsze doczytać materiał do końca. Nie zamykaj książki ze stwierdzeniem, „a to mi nie potrzebne” bo później możesz się zdziwić. Ponadto nauczy Cię to dobrych nawyków w uczeniu. Aby wytrwać w tym przekonaniu możesz się to tego w jakiś sposób zmotywować, np. obiecując sobie że za cały przerobiony materiał, pójdziesz sobie do kina.

8. Zastosuj ćwiczenia pomagające przy koncentracji

Głowa

Istnieje kilka sprawdzonych ćwiczeń pomagających w skupieniu na nauce. Jednym z nich jest np. wyciągnięcie przed siebie jednej ręki i palca wskazującego. Ćwiczenie polega na maksymalnym skupieniu się na tej ręce i próbie maksymalnego zminimalizowania jej ruchu. To samo powtarzamy z druga ręką. Ważne w tym ćwiczeniu jest to aby w tym właśnie momencie nie myśleć o niczym innym Nie myśl w tym czasie o niczym innym, tylko postawić sobie za cel unieruchomienie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.