Jak sprawdzić swój NIP?

wypełnianie dokumentów

NIP to dziesięciocyfrowy numer identyfikacyjny polskich podatników. Za jego pomocą Polacy załatwiają sprawy w urzędzie skarbowym. Jest on bardzo ważny dla wszystkich, którzy podjęli pracę jeszcze przed 2011 rokiem. Pozwala on złożyć zeznanie podatkowe. Ty również go posiadasz? Dowiedz się jak go sprawdzić!

Co to tak właściwie jest numer NIP?

Numer identyfikacyjny podatnika – bo tak brzmi jego pełna nazwa, jest kodem. Służył on do identyfikacji wszystkich podatników w Polsce, zarówno osób fizycznych jak i podmiotów prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz innych podmiotów uznanych przepisami prawa. Każdy podatnik miał obowiązek posługiwać się nim w dokumentach dotyczących jego zobowiązań podatkowych, a także o charakterze niepodatkowym, pobieranym przez organy celne i podatkowe.

rozliczanie podatku

Jednak w 2011 roku nastąpiły pewne zmiany w nadawaniu numeru NIP. Od tego czasu podatnikom, którzy nie rozliczali się z Urzędem Skarbowym wcześniej niż po zmianie przepisów, nie zostaje on przypisany. Wypełniając swoje zeznanie podatkowe, posługują się oni jedynie numerem pesel. Numer NIP pozostał jedynie jako identyfikacja osób prowadzących działalność gospodarczą oraz są podatnikami podatku VAT.

Zgubiłeś dokumenty? Dowiedz się jak możesz sprawdzić swój NIP?

W przypadku zgubienia numeru NIP nie musisz występować z wnioskiem o wydanie nowego. Był on nadawany tylko raz i nie może zostać zmieniony. To co możesz zmodyfikować, to informacje o jego posiadaczu. Dlatego wszelkie zmiany miejsca zamieszkania, nazwiska, numeru dowodu osobistego musisz niezwłocznie zgłosić do Urzędu Skarbowego.

wypełnianie wniosku

W przypadku zgubienia dokumentów, NIP możesz sprawdzić jedynie na swój pisemny wniosek. Składasz go do naczelnika Urzędu Skarbowego, który numer nadał. Tylko on może wydać duplikat tej decyzji. Ustawa nie przewiduje, czy należy to zrobić osobiście, czy można skorzystać z pomocy pośredników. Dlatego obecnie dopuszcza się również wysłanie wniosku pocztą. W odpowiedzi powinieneś dostać pismo, w którym zostanie Ci przedstawiony twój numer NIP.

Chcesz sprawdzić czy twój numer NIP jest poprawny? Podpowiemy ci jak to zrobić!

Poprawność swojego numeru NIP możesz sprawdzić w internecie. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie hasło w wyszukiwarkę internetową. W odpowiedzi powinno wyskoczyć ci wiele stron z programami, które określą, czy twój numer NIP nie zawiera błędów.

składanie wniosku

Możesz również zgłosić się do Urzędu Skarbowego, który go nadał. Jak to zrobić? Spisując 3 pierwsze cyfry numeru. Stanowią one informacje o urzędzie. Teraz wystarczy tylko zgłosić się do niego z odpowiednim wnioskiem i gotowe! Urząd w ciągu kilku dni powinien potwierdzić jego autentyczność. Gratulujemy! Właśnie dowiedziałeś się jaki jest twój NIP.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.