Jak walczyć z alergiami pokarmowymi?

Dzbanek i kubek pełne mleka

Alergią pokarmową mogą być dotknięte zarówno dzieci jak i dorośli. Schorzenie to polega na reakcji ze strony organizmu na dany składnik jedzenia, co może okazać się bardzo niebezpieczne. Do najczęstszych alergenów zalicza się jaja, ryby, mleko, ale mogą to być także produkty pszeniczne. Jak walczyć z alergią pokarmową?

Alergie pokarmowe mogą przybrać różną postać uczuleniową: od atopowego zapalenia skóry, po biegunkę, wymioty czy nawet wstrząs anafilaktyczny, który jest zagrożeniem życia.

Wywiad lekarski podstawą diagnozy

Rozpoznanie alergii pokarmowej nie jest rzeczą łatwą, co wynika z faktu, że chory rzadko kiedy uczulony jest na jeden składnik pokarmu. Bardzo pomocny okazuje się tu wywiad lekarski, podczas którego pacjent informuje o swoich reakcjach na dane pokarmy, o stylu życia. Ważnym sygnałem dla lekarza może okazać się też to, czy w rodzinie pacjenta zdarzały się przypadki reakcji uczuleniowych po spożytym posiłku. Jeśli alergia pokarmowa zostanie wcześnie rozpoznana może uratować choremu życie, ponieważ uniknie spożywania pokarmów, które mogą powodować np. zakażenie dróg oddechowych czy wstrząs anafilaktyczny.

Dłoń zanurzona w wodzie

Seria testów celem do ustalenia alergii

Pacjent powinien wykonać serię badań i testów, które określą, na jakie pokarmy dana osoba ma uczulenie. Można do nich zaliczyć:

  • Badanie krwi – ma ono na celu ustalenie przeciwciał klasy IgE, ponieważ ich obecność potwierdza alergiczne tło przypadłości. Podwyższony poziom eozynofili również może świadczyć o alergii, choć często jest on wynikiem obecności pasożytów.
  • Testy skórne– potwierdzają one występowanie reakcji alergicznych na dany składnik pokarmowy. Testy przeprowadza się używając jednego lub kilku alergenów lub korzystając z dostępnych zestawów zawierających kilkanaście potencjalnych alergenów.
  • Testy eliminacyjne – przeprowadza się je wykluczając z diety chorego pokarmy potencjalnie uczulające, a następnie włącza się je obserwując zachodzące w organizmie reakcje.
  • Testy prowokacyjne – poprzez podanie choremu małych dawek substancji pokarmowej mogącej powodować uczulenie i stopniowo ich zwiększanie, obserwuje się czy występuje uczulenie na dany związek.

Jakie są sposoby leczenia alergii?

U osób dorosłych jednym ze sposobów leczenia alergii pokarmowej jest stosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na ułożeniu jadłospisu tak, by nie zawierał pokarmów uczulających. Jeśli mimo zachowania tych restrykcji, problem nie ustąpi, lekarz włączy leczenie farmakologiczne- leki przeciwhistaminowe, glikokortykosterydy, kromony.

Jednym ze sposobów leczenia alergii pokarmowej jest immunoterapia swoista, polegająca na aplikowaniu małych, apotem coraz większych dawek alergenu, na który organizm się uodparnia.

Badanie laboratoryjne

Działania w wypadku wystąpienia objawów alergii

Jeśli po spożyciu danego pokarmu pojawi się reakcja alergiczna w postaci osłabienia, dzwonienia w uszach, uczucia gorąca, mrowienia i świądu skóry, a także bólu brzucha, należy natychmiast zaprzestać jego spożywania. Najlepiej zadzwonić wtedy na pogotowie ratunkowe lub (jeśli ktoś już przebył wstrząs anafilaktyczny), podać adrenalinę ampułkostrzykawką.

Całkowite wyleczenie alergii pokarmowej jest możliwe. 30% populacji poprzez unikanie przez 1-2 lat spożywania pokarmów uczulających wyzbywa się zupełnie reakcji alergicznych. Wielu chorych musi jednak unikać pokarmów uczulających przez całe życie.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.