Jak wyleczyć zatoki? 5 sposobów na domową kurację

kobieta, ból głowy

Męczą Cię bóle głowy? Czujesz niekomfortowy ucisk w okolicy nosa? To mogą być objawy zapalenia zatok. Jak się go pozbyć? Wbrew pozorom wcale nie trzeba inwestować w drogą kurację lekami czy zabieg chirurgiczny. Istnieją bowiem domowe sposoby na szybkie i skuteczne zniwelowanie problemu. Przekonaj się sam jak łatwo wyleczyć zatoki naturalnymi środkami!

1. Co to jest zapalenie zatok?

To powszechna nazwa stanu zapalnego zatok przynosowych. Jest skutkiem zakażenia zatok spowodowanym przez działanie bakterii, grzybów bądź wirusów.

leki na bóle zatok

Dochodzi wówczas do zatkania pustych przestrzeni między kością nosową, policzkami, czołem i oczami, przez które u zdrowych osób swobodnie przepływa powietrze. Zapalenie zatok może pojawić się również na skutek ograniczonej pracy małych włosków znajdujących się w tych kanałach.

2. Jakie są objawy zapalenia zatok?

Symptomy tej choroby są podobne do zwykłego przeziębienia, dlatego często jest z nim mylona.Objawy są zróżnicowane ze względu na umiejscowienie źródła problemu. Stan zapalny wewnątrz zatok przynosowych objawia się ich obrzękiem, co znacznie ogranicza drożność i powoduje bóle głowy oraz uczucie ucisku w konkretnych rejonach.

W przypadku zapalenia zatok szczękowych dyskomfort obejmie twarz, zęby oraz czoło. Zapalenie zatok czołowych objawi się w postaci bólu w okolicy czoła. Dla zatok sitowych charakterystyczny jest rozsadzający ból tyłu głowy za oczami. Niekomfortowe odczucia zwiększają się podczas nacisku na wrażliwe miejsce.

dziewczynka, którą boli głowa

Inne znaki rozpoznawcze tej choroby to: uczucie zatkanego nosa, oddychanie przez usta, przykry zapach z ust, kaszel, mowa „przez nos”. Choroba ma 4 stany:

wirusowy (trwa około tygodnia);

ostre zapalenie (wywołane przez zapalenie górnych dróg oddechowych, trwa do 4 tygodni);

podostre zapalenie (schorzenie trwające od 4 do 12 tygodni);

przewlekłe zapalenie zatok (powyżej 12 tygodni, jest wywołane najczęściej przez reakcję alergiczną choć jej przyczyną mogą być również inne infekcje).

3. Jak wyleczyć zatoki domowymi sposobami?

★ Nawilżaj śluzówkę od wewnątrz!

Wysuszona śluzówka nosa nie chroni nas przed atakami drobnoustrojów. Dlatego trzeba zadbać o jej dobre nawilżenie. Pomoże Ci w tym odpowiednie nawodnienie. Przyjmowanie codziennie dużej ilości płynów, najlepiej około 3 litrów, to najlepsza kuracja.

Najskuteczniejsze w walce z chorobą będą napary z lipy i suszonych malin. Rozrzedzą one wydzielinę dzięki czemu łatwiej usuniesz ją z organizmu.

★ Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia w mieszkaniu!

Zainwestuj w profesjonalny nawilżać powietrza, który bez trudu poradzi sobie z tym problemem. Jeśli nie stać cię na zakup sprzętu możesz położyć wilgotne ręczniki na kaloryferach. Parująca z nich, podczas suszenia, woda da podobny efekt co profesjonalne urządzenie.

★ Metoda naszych babć. Herbata z malin i lipy

zimowa herbata malinowa w kubku

Sposób, który znały już nasze babcie. Malina słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i napotnych. Zmniejsza również obrzęk błon śluzowych. Zaaplikuj sobie wieczorem solidną porcję ciepłej herbaty, a gwarantujemy, że rano poczujesz się o niebo lepiej, a uciążliwe objawy znikną!

★ Zastosuj inhalacje!

Oczyszczą nos i przywrócą komfort oddychania. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie płynu do inhalacji jest zmieszanie wody z solą kuchenną.

Do podgrzanej wcześniej wody wsyp sól kuchenną w proporcji 7 łyżek na każdy litr płynu. Wymieszaj dokładnie i pochyl się nad płynem. Najlepiej zasłonić głowę i miskę ręcznikiem aby mikstura nie parowała na boki.

Pamiętaj również o uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Roztwór ma być ciepły, a nie gorący! Do płynu możesz dodać również kilka kropli olejku mentolowego, z geranium bądź eukaliptusowego lub wrzucić saszetkę herbaty miętowej.

Te proste triki zwiększą pozytywne efekty inhalacji, odkażą nos i ułatwią oddychanie. Aby zabieg był skuteczny należy go powtarzać przez kilka dni.

★ Postaw na rozgrzewające maści

Zaprzyjaźnij się ze specyfikami, które mają w swoim składzie mentol, eukaliptus, jałowiec, rozmaryn albo sosnę. Olejki z tych popularnych roślin to skuteczna broń w walce z bólem zatok. Łączą w sobie siłę inhalacji i skuteczność ciepłych okładów.

leki na chore zatoki

Stosowane regularnie szybko usuną uciążliwe objawy. Najlepsze efekty osiągniesz nakładając codziennie wieczorem niewielką ilość maści w okolice czoła i skroni. Zniwelujesz w ten sposób nieprzyjemne symptomy, unikniesz problemów z zaśnięciem a rano obudzisz się pełen energii i gotowy do działania.

★ Jedz czosnek, papryczkę chilli i chrzan

Czosnek ma podobny skład chemiczny co leki rozrzedzające wydzielinę.Jest również uznawany za naturalny antybiotyk. Jedzenie czosnku z pewnością przyspieszy proces powrotu do zdrowia.

Papryczka chilli zawiera natomiast kapsaicynę. To substancja, która poprawia ukrwienie tkanek. Posiada również właściwości bakteriobójcze i antynowotworowe.

papryczka chilli czerwona i zielona

Jeśli masz chore zatoki powinieneś jeść chrzan. Zawiera on substancję, która przyspiesza wypływ śluzu. Dzięki temu szybko i naturalnie pozbędziesz się niechcianej flegmy z organizmu.

3 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.