Jak zbić cholesterol?

Jak obniżyć cholesterol

Mówi się, że podwyższony cholesterol to jeden z cichych zabójców. Nie daje on żadnych konkretnych objawów, nie boli, a najczęściej dowiadujemy się o nim przez przypadek, zazwyczaj podczas rutynowych badań. Dopóki dobrze się czujemy, nie robimy nic, żeby go obniżyć. Dopiero gdy objawy dają inne narządy w naszym organizmie, dostrzegamy zależność pomiędzy cholesterolem a innymi chorobami. Jak skutecznie zbić cholesterol bez użycia leków?

Jaka jest norma cholesterolu?

Cholesterol całkowity dzieli się na dwie składowe: HDL, czyli tzw. dobry cholesterol i LDL, czyli zły cholesterol. Jak wyglądają normy? Są one oczywiście zależne od stanu zdrowia i aktywności danej osoby, ale przyjmuje się, że cholesterol całkowity, wynoszący 240 mg/dL lub więcej, jest już określany jako wysoki. Aby określić działanie co do leczenia, należy zwrócić uwagę na poziom dobrego i złego cholesterolu. Im większy HDL, czyli dobry, tym lepiej dla nas. Im większy LDL, ten zły, tym gorzej.

Czynniki ryzyka

W przypadku podwyższonego cholesterolu również jest obecna grupa osób, która ma do tego wyraźną tendencję. Zaleca się kontrolowanie tego parametru szczególnie u chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, po zawale. Na cholesterol muszą też zwrócić uwagę osoby, które leczą się na choroby nerek, ale też nałogowi palacze.

Jak naturalnie zbić cholesterol?

Aby uniknąć farmakoterapii, trzeba pomyśleć o naturalnych metodach obniżenia cholesterolu. Od czego zacząć? Od wprowadzenia do swojego życia ruchu. Już 30 minut dziennie może sprawić, że nasz organizm zacznie lepiej funkcjonować. Oczywiście wysiłek fizyczny musi być dostosowany do wieku i możliwości. Najlepiej, żeby to lekarz wskazał, co nam wolno, a co nie. Ważne, żeby nie podejmować żadnej aktywności bez śniadania. Od czego warto zacząć? Najlepiej od regularnych spacerów.

Jakie ćwiczenia na zbicie cholesterolu?

Na pewno nie muszą one być zbyt intensywne. Podwyższony cholesterol najczęściej występuje u grupy osób dojrzałych, a ich kondycja, zwłaszcza jeśli wcześniej o nią nie dbali, może być ograniczona. Lekarze zalecają jazdę na rowerze, nordic walking, pływanie lub jakieś zajęcia z kategorii fitness. W domu natomiast bez problemu można wykonywać ćwiczenia na rozciąganie, które pamiętamy jeszcze z lekcji wychowania fizycznego w podstawówce. One też pomogą w obniżeniu cholesterolu.

Dieta w walce z LDL

Jeśli wcześniej rezygnowaliśmy z warzyw teraz będzie dobry moment, żeby do nich się przekonać. Pozytywny wpływ na obniżanie cholesterolu ma dynia, koperek, natka pietruszki, kapusta i cebula. Dobre będą także owoce, szczególnie borówki, jagody, truskawki, maliny, poziomki, winogrona, jabłka i agrest. Do tego migdały, orzechy, pieczywo pełnoziarniste, oliwa z oliwek, ryby, drób. Co na pewno trzeba wykluczyć? Przetworzone mięso, smażone potrawy, tłuste sery, zupki w proszku, majonez, fast foody, napoje gazowane, słodycze i alkohol. Już samo zastosowanie się do diety i aktywność fizyczna pozwolą na skuteczne obniżenie cholesterolu i ominięcie farmakoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.