To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób zainteresowanych wzięciem kredytu. Zwłaszcza osoby niedoświadczone i nie mające wcześniej styczności z takimi zobowiązaniami, wolałyby poradzić się doświadczonego specjalisty, co wybrać aby korzystnie na tym wyjść. Jak zatem wybrać dobrego i profesjonalnego doradcę kredytowego? Odpowiedź znajdziecie w poniżej opisanych punktach.
- Zapytaj znajomych oraz innych klientów
- Sprawdź doświadczenie doradcy kredytowego
- Dowiedz się, z jakimi instytucjami finansowymi współpracuje
- Dokładnie przepytaj doradcę o każdy szczegół
- Nie podpisuj wszystkiego, co Ci podsuwa doradca
1. Zapytaj znajomych oraz innych klientów
To ogólnie pierwsza i z reguły najlepsza zasada. Osoby które wcześniej skorzystały z usług danego doradcy, są najrzetelniejszym źródłem wiarygodnych informacji. Oczywiście zawsze będą się dzielić na mniej lub bardziej zadowolonych ale wystarczy zrobić sobie w głowie zestawienie, ile osób było zadowolonych a ilu nie. Pamiętajcie, że nie ma ludzi idealnych i nawet doświadczony profesjonalista może popełniać czasem błędy ale starajcie się racjonalnie ocenić, czy ich ilość wzbudza zaufanie czy raczej je oddala.
2. Sprawdź doświadczenie doradcy kredytowego
To druga, bardzo ważna rzecz jaką należy zweryfikować, przed podjęciem współpracy z danym doradcą. Koniecznie musisz sprawdzić jak długo pracuje w branży finansowej, czy to jego jedyne źródło dochodu czy może znajduje jeszcze gdzieś zatrudnienie. To jest ważne ponieważ jeśli tylko na tym zarabia, to znaczy że oddaje się temu w 100% a nie tylko „po godzinach”. Liczy się też jego elastyczność, chęci i otwartość na zmiany i możliwość rozwoju. Jeśli prezentuje nastawienie, że „kiedyś ludzie tak robili i teraz też mogą”, to sobie odpuść. Wszyscy dobrze wiemy że trzeba iść z duchem czasu, a nie trzymać się kurczowo tego, co minęło.
Warto też sprawdzić gdzie, jak długo i dla kogo pracował. Najlepiej jeżeli to będą znane i cenione instytucje finansowe oraz udokumentowany dłuższy czas pracy. Jeżeli ktoś zmienia zatrudnienie skacząc z kwiatka na kwiatek, to lepiej nie zawracać sobie kimś takim głowy.
3. Dowiedz się z jakimi instytucjami finansowymi współpracuje
Wybieraj takich doradców którzy są niezależni, którzy nie pracują w firmach powiązanych z określonym bankiem lub instytucją finansową. Warto szukać doradców, którzy mają szeroki wybór produktów w swojej ofercie. Generalnie im jest ich więcej w portfolio doradcy, tym zdecydowanie lepiej. Taki doradca będzie mógł idealni i na korzystnych warunkach dobrać pasujący do indywidualnych potrzeb klienta produkt. Poza tym, znacznie zmniejsza się ryzyko zaoferowania przez niego usługi czy produktu konkretnego banku lub ubezpieczyciela. Tak właśnie się dzieje w przypadku doradców pracujących na zlecenie takich instytucji.
4. Dokładnie przepytaj doradcę o każdy szczegół
Wypróbuj metodę „na głupka”. To znaczy, musisz udawać głupka i zadawać mu nawet najbardziej błahe pytania. Dzięki temu sprawdzisz jego wiedzę, umiejętności i czy ma szerokie horyzonty. Możesz zadawać mu najgłupsze pytania, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Pozwól mu nawet wyczuć, że nie do końca mu ufasz i nie jesteś w 1005 przekonany. Da mu to motywacyjnego kopa, aby cię przekonać że jest warty współpracy z Tobą. Generalnie, możesz go „przemaglować” i wyciągnąć z niego wszystko, co chcesz wiedzieć.
5. Nie podpisuj wszystkiego co Ci podsuwa doradca
Jeśli czujesz się poganiany bądź nawet zmuszany do podpisania jakiegoś dokumentu, to absolutnie tego nie rób. Dobrego i profesjonalnego doradcę cechuje przede wszystkim jest cierpliwość, zatem jeśli mu tego brakuje to z pewnością za profesjonalistę go uznać nie można. Pamiętaj, że to o Twoje pieniądze się tu rozchodzi i masz prawo do chwili zastanowienia, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.