Jakie farby do ścian? Lateksowe, akrylowe, a może winylowe?

Masz zamiar pomalować mieszkanie, ale zastanawiasz się jaki rodzaj farby wybrać? Obecny wybór na rynku jest ogromny, nie każda farba nadaje się jednak do danego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać farbę, by była odporna na zabrudzenia i miała wysoką jakość krycia.

Farba lateksowa

Farba lateksowa jest przeznaczona do malowania niewielkich powierzchni, jest także, bardziej niż akrylowa, odporna na zabrudzenia. Istnieją farby lateksowe specjalnie przeznaczone do pomieszczeń kuchennych i łazienek ze względu na to, że zapobiegają rozwojowi pleśni w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć.

Farby lateksowe stworzone do pomieszczeń są wzbogacane dodatkowymi komponentami, przez co są trwałe i zachowują dobry wygląd przez długie lata. Nie obawiaj się jeśli jesteś alergikiem lub masz wielkie wymagania względem efektu końcowego – na rynku istnieje wiele farb przeznaczonych dla osób uczulonych, farb dających matowe lub satynowe wykończenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Od akrylowej, farba lateksowa różni się zawartością emulsji żywicznych. Dzięki temu daje ona efekt gładkiej powierzchni i jest bardzo łatwa w nałożeniu.

Łazienka pomalowana na kolor zielony

Farba akrylowa

Kolory tych farb są żywe i trwałe, sam rodzaj farby nie nadaje się jednak do pomieszczeń narażonych na wilgoć i zabrudzenia, dobrze sprawdza się jednak w pokojach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że dają lśniącą powierzchnię i są farbami szybkoschnącymi. Ich minusem jest natomiast to, że nie są aż tak odporne na zabrudzenia jak farby lateksowe, a także często ulegają zarysowaniom.

Dobrze jeśli użyjesz farby akrylowej do malowania powierzchni, które nie są narażone na obcowanie ze światłem (na przykład ścian, na które nie jest skierowane okno), gdyż mają tendencję do żółknięcia. Nie musisz koniecznie malować sufitów farbą lateksową, możesz z powodzeniem użyć akrylowej.

Obecnie wiele farb akrylowych posiada antyrefleksyjną powłokę, która optycznie maskuje niedoskonałości ściany. Jeśli nie posiadasz w mieszkaniu gładkich ścian (lub jeśli nie użyłeś gładzi szpachlowej przed pomalowaniem), farba akrylowa z powodzeniem ukryje te mankamenty. Producenci stosują również formuły zapobiegające przyciąganiu kurzu, dzięki czemu kolory są przez długi czas tak samo intensywne jak po pomalowaniu.

Wnętrze pomalowane na beżowo-waniliowe kolory, w stylu wiktoriańskim

Farba winylowa

Farby akrylowe są coraz rzadziej używanym typem farb, mimo dość niskiej ceny. Nie stosuj tej farby na powierzchniach, które maja częsty kontakt z wilgocią. Farbę winylową można zmywać, nie powinno się natomiast jej szorować. Jest ona dostępna jest w bardzo szerokiej kolorystyce, malowane nią powierzchnie maja matowe wykończenie. Tego rodzaju farbę możesz wykorzystać do malowania pokoi, ale także płyt gipsowych, drewna, tynku, a nawet ścian z cegły.

Farby lateksowe, akrylowe i winylowe należą do farb emulsyjnych są jednak przeznaczone do malowania zupełnie różnych pomieszczeń. Zanim pomyślisz o wyborze koloru, warto abyś zastanowił się nad wyborem rodzaju farby, gdyż od tego zależy jak długo jej barwa będzie intensywna i czysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.