Elewacje budynków codziennie wystawiane są na działanie wielu czynników, które powodują ich liczne zabrudzenia. Duża część zanieczyszczeń osadza się na stałe w porowatych fasadach domów i bloków. W poniższym tekście przedstawimy więc, jakie są najczęstsze zanieczyszczenia elewacji i jak sobie z nimi radzić.
Zacieki na elewacji
Zacieki na elewacji to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów zanieczyszczeń. Jest tak głównie dlatego, że powodowane są one przede wszystkim przez deszcz. Spadające krople wody zbierają po drodze dużą ilość zanieczyszczeń, które w efekcie osadzają na ścianach budynków. Czyszczenie elewacji z zacieków jest rutynową procedurą, którą wykonują specjaliści, np. z umyjemto.pl, którzy do mycia wykorzystują specjalistyczne myjki ciśnieniowe.
Glony na elewacji
Glony na elewacji to zabrudzenie powodowane rozwijaniem się kolonii mikroorganizmów bezpośrednio na ścianach. Spotykane są one najczęściej w miejscach wilgotnych, na przykład na ścianach domów, położonych niedaleko jezior czy innych zbiorników wodnych. Wilgotne powietrze i wiatr sprzyjają rozwojowi glonów, które rozsiewają się od budynku do budynku. Czyszczenie elewacji z glonów polega przeważnie na usunięciu ich myjką ciśnieniową. Warto jednak pamiętać, że aby pozbyć się problemu na dobre, konieczne jest usunięcie całości zanieczyszczenia i zatrzymanie dalszego rozrostu.
Rdza na elewacji
Rdza na elewacji to problem, który najczęściej występuje, w miejscach przytwierdzenia metalowych elementów do ściany budynku. Te charakterystyczne rudawo-brązowe plamy powstają najczęściej w okolicach hydrantów, lamp lub przytwierdzenia odgromienia budynku. Powodowane są one wymywaniem przez deszcz gromadzącej się rdzy. Usuwanie tego rodzaju miejscowych zabrudzeń najczęściej sprowadza się do doraźnego stosowania odpowiednich kwasów do czyszczenia elewacji, na przykład fosforowego, w bezpiecznym dla użytkowania stężeniu.
Sadza na elewacji
Sadza na elewacji jest bardzo popularnym rodzajem zabrudzenia, spotykanym w większych miastach. Charakterystyczne czarne smoliste ślady widoczne są najczęściej przy kominach oraz na budynkach, umieszczonych zaraz przy drogach. Warto tu pamiętać, że czarne naloty z czasem mogą być coraz trudniejsze do usunięcia. Jest to istotne, ponieważ regularne mycie może sprawić, że jednorazowa cena czyszczenia elewacji powinna pozostawać niższa i nie uwzględniać tak zaawansowanych prac.
Graffiti na elewacji
Graffiti na elewacji to zanieczyszczenie, pojawiające się regularnie szczególnie w środowiskach miejskich. Jest to najczęściej przejaw wandalizmu z wykorzystaniem farb w sprayu, które bywają dość uciążliwe do usunięcia. Najbardziej skutecznym sposobem jest tutaj ponowne wykorzystanie przemysłowej myjki ciśnieniowej oraz późniejsze odmalowanie czyszczonego miejsca.
Można więc stwierdzić, że najczęstszymi zanieczyszczeniami na ścianach budynków, są zacieki na elewacji, glony, rdza, sadza oraz graffiti. Najskuteczniejszymi metodami na to, aby się ich pozbyć, jest przede wszystkim skontaktowanie się ze specjalistyczną firmą, wykorzystanie odpowiednich myjek ciśnieniowych oraz profesjonalnych środków do czyszczenia elewacji.