Kawa czy herbata? Za i przeciw

Napój w kubku na grillu

Dwa najpopularniejsze napoje – kawa i herbata, mogą pochwalić się rzeszą prawdziwych miłośników i smakoszy. Jedni zdecydowanie wolą herbatę i wychwalają ją pod niebiosa, inni zdecydowani są oddać wszystko za kubek czarnego płynnego złota, jakim jest kawa. Co jest lepsze? Co zdrowsze? I czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Zalety i wady picia kawy

Zalet kawy nie da się przecenić. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia choćby filiżanki tego czarnego naparu. Dobra, prawdziwa kawa rozszerza naczynia krwionośne, może podnosić, bądź obniżać ciśnienie i pobudza pracę mózgu, wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu człowieka.

Mówi się również o takich zaletach jak zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej i gardła, marskość wątroby, astmę i zmniejsza bóle migrenowe. Jest odpowiedzialna za dostarczanie ciału wielu mikroelementów i witamin oraz powoduje szereg innych pozytywnych skutków. Działa również moczopędnie. Picie kawy jest więc zdrowe i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie ma też przeciwwskazań dla osób chorujących na serce, bo jak zostało wspomniane, każdy reaguje zawartą w kawie kofeinę inaczej.

Z drugiej strony nadmierne picie kawy może powodować wypłukiwanie wody z organizmu, uzależnia, powoduje żółknięcie zębów, zgagę i problemy ze snem.

Kawa z pianka w ozdobnej filiżance

Jaka herbata jest najzdrowsza?

Miłośnicy herbaty również posiadają liczne argumenty przemawiające na korzyść tego napoju. Trzeba pamiętać o różnych rodzajach herbat – zielonej, białej, czarnej i oolong, a każda z nich może przynosić nieco inne korzyści dla zdrowia. Przykładowo zielona herbata wzmacnia wytrzymałość fizyczną. Picie herbaty zmniejsza ryzyko zawałów, działa przeciw nowotworowo (zmniejsza ryzyko), nawadnia i pomaga zredukować nadmiar cukru we krwi, więc jest dobra dla cukrzyków (zielona herbata).

Dodatkowo najlepiej nadającą się do picia herbatą jest liściasta, ponieważ w „torebkowej” nie zawsze jest wiadome, co do jej zawartości. Tak więc podobnie jak przy kawie, tak i tu występuje długa lista pozytywnych skutków jakie ze sobą niesie. I podobnie jak kawa, może też mieć negatywny wpływ. Przy nadmiernym spożywaniu mogą tworzyć się kamienie nerkowe czy doprowadzać do kruchości naczyń krwionośnych skóry. Niewskazana jest również dla anemików, ponieważ utrudnia przyswajanie białka.

Co więc pić – kawę czy herbatę?

Pić to, co się bardziej lubi i ceni. Oba rodzaje napojów mają sporo zalet, jak również i wad. Jedni będą stać murem za kawą, inni za herbatą, niewątpliwie jednak oba napoje są wyjątkowo smaczne i cechują się sporą różnorodnością. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że wszystko powinno się spożywać z umiarem i przed zakupem kawy czy herbaty warto zapoznać się z ich rodzajami i możliwymi właściwościami. Im wyższa jakoś produktu, tym lepiej dla naszego organizmu. Ważne jest również, by nie pić tych napojów w nadmiarze, bo to, co uznajemy za dobre dla naszego zdrowia może również się obrócić przeciwko nam.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.