Komu zlecić projektowanie, prefabrykację szaf sterowniczych?

skrzynka sterownicza z kablami

Aby przedsiębiorstwa przemysłowe mogły realizować swoje cele polegające na zwiększeniu wydajności, bardzo często potrzebują automatyzacji. Właśnie dlatego w wielu firmach pojawiają się różnego rodzaju systemy sterowania i zasilania, których podstawowym zadaniem jest kontrola pracy maszyn. Pomocne w tym zakresie, a wręcz kluczowe, są szafy sterownicze. Czym są, dlaczego warto o nich pomyśleć i komu zlecić ich zaprojektowanie oraz prefabrykację, dowiesz się z poniższego poradnika.

Szafa sterownicza – co to jest?

Szafa sterownicza jest konstrukcją, która służy do zabudowy komponentów automatyki, ale też układów elektrycznych, które doprowadzają do nich niezbędne zasilanie. W szafie sterowniczej ukryć można również system rozdziału mocy.

Głównym zadaniem szaf sterowniczych jest umożliwienie nadzoru pracy wielu urządzeń. Dzięki nim osoba odpowiedzialna za utrzymanie ruchu jest w stanie sterować maszynami, dokonywać rozruchu, przeprowadzać wszelkie pomiary, regulacje, a także to wszystko odpowiednio kontrolować.

Właśnie dlatego najczęściej szafy sterownicze wykorzystywane są w automatyce przemysłowej. Dzięki nim możliwe jest sterowanie różnego rodzaju maszynami i systemami. Szafa sterownicza często pozwala na doprowadzenie do nich zasilania, bez którego nie umiałyby pracować. Wówczas szafa sterownicza staje się i rozdzielną elektryczną.

Aby możliwe było umieszczenie w niej układów sterujących, pomiarowych, zasilających, regulacyjnych, zabezpieczających i często jeszcze wielu, wielu innych, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie konstrukcji szafy sterowniczej.

Komu zlecić prefabrykację szaf sterowniczych?

W związku z tym, że szafa sterownicza ma na sobie tak trudne zadania, musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Najlepiej, gdy do jej przygotowania zatrudni się firmę, która ma doświadczenie i wiedzę z zakresu automatyki i elektryki przemysłowej. Dzięki temu, że prefabrykacja szaf sterowniczych to specjalizacja AIUT, zlecając takie zadanie przedsiębiorstwu, można mieć pewność, że otrzyma się kompleksowe rozwiązanie. Bardzo często oprócz zaprojektowania i wykonania tego typu wyposażenia, można liczyć też na dostarczenie i montaż urządzeń, a także przeszkolenie kadry z zakresu ich obsługi.

Prefabrykacja szaf sterowniczych – co to znaczy?

Prefabrykacja to przede wszystkim gwarancja powtarzalności, precyzji wykonania elementów, szybkości wytwarzania i montażu. W przypadku szaf sterowniczych oznacza to przede wszystkim, że można zrealizować złożone i duże projekty w stosunkowo krótkim czasie bez ryzyka, że coś nie pójdzie po dobrej myśli. Prefabrykacja w przypadku wykonywania elementów automatyki przemysłowej pozwala na standaryzację wykonania.

Warto wiedzieć, że nie stoi to w opozycji do zaprojektowania szaf sterowniczych dopasowanych do potrzeb klienta. Nie mówiąc o odbieganiu od obowiązujących norm i wymogów. Projektowanie i prefabrykacja szaf sterowniczych pozwalają właśnie na pogodzenie własnych innowacji i rozwiązań ze standardowymi zaleceniami. Dzięki temu liczyć można nie tylko na niezawodność działania i bezpieczeństwo obsługi szaf sterowniczych, ale również na ich nowoczesność. Oczywiście za każdym razem wykorzystane na zasadzie prefabrykacji gotowe elementy, są dopasowywane do warunków, w jakim przyjdzie im pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.