Początkujący programista – gdzie szukać pracy? Ile zarabia początkujący programista?

mężczyzna pisze kod na laptopie

Skończyłeś studia informatyczne? Kurs programowania? Czas szukać pracy jako programista! Jak tego dokonać? Gdzie szukać pracy jako początkujący programista? Na jakie zarobki można liczyć?

Gdzie szukać pracy jako początkujący programista?

Programiści z doświadczeniem wiedzą, że branża IT ma to do siebie, że to nie pracownicy szukają zatrudnienia, tylko odwrotnie. Dzisiaj to do programistów dobijają się rekruterzy IT. Jednak szukając pracy i nie mając jeszcze doświadczenia, ma się zupełnie inne podejście. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak po prostu skorzystać z tradycyjnych metod. Programista powinien szukać pracy na serwisach typu GoWork.pl, gdzie codziennie pojawiają się oferty dla osób, które potrafią programować. Warto spośród nich wybrać takie, które skierowane są właśnie do początkujących osób. Nie ma sensu sięgać wyżej. Na to jeszcze przyjdzie czas. Właśnie dlatego spośród listy ofert pracy dla deweloperów, należy wyselekcjonować te, które skierowane są do początkujący osób. Jeśli umie się programować w Java, będą to np. ogłoszenia o pracę typu: Młodszy Programista Java, Junior Java Developer.

Praca w IT bez doświadczenia

Niestety, zgodnie z tym, do czego przyznają się pracodawcy, niewielu z nich chce zatrudniać początkujących programistów. Zaledwie 10% procent z nich deklaruje, że jest gotowa, aby zatrudnić i wykształcić nowych pracowników. Na programistów bez doświadczenia zazwyczaj stawiają duże firmy, które mają odpowiednie zasoby, aby pozwolić sobie na uczenie młodych programistów. Dlaczego tak się dzieje?

Rynek pracy IT jest bardzo specyficzny, a to co w nim najgorsze, to właśnie próg wejścia. Zwłaszcza dla osób, które są po kursach, a nie po studiach, w ramach których np. robią staż. Co więcej, okazuje się, że w IT, w tym właśnie w programowaniu, coraz trudniej znaleźć pracę, gdy ma się tylko podstawowe umiejętności. Skąd się to bierze?

Przede wszystkim z prostego rachunku. Choć doświadczony programista kosztuje 5 razy więcej, to jednak wykona zadanie 3 razy szybciej i 3 razy lepiej niż „świeżak”. Właśnie dlatego wiele firm woli zapłacić więcej, ale nie zatrudniać początkujących programistów.

Okazuje się, że często winę za niechęć pracodawców do douczania początkujących programistów ponoszą oni sami. Tak niestety już jest, że brak lojalności wychodzi bardzo szybko. Na porządku dziennym jest to, że wyszkolony pracownik szybko przechodzi tam, gdzie ma najlepszą ofertę, a więc często poza firmą, w której się uczył.

Podsumowując, nie jest łatwo znaleźć pracę bez doświadczenia. Na szczęście w przypadku IT bycie wytrwałym popłaca. Jak się już dostanie stanowisko jako programista, to nie trzeba się martwić o przyszłość. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że w IT zyskuje się stabilność, bezpieczeństwo i dobrą pensję.

Bardzo często już po roku moneta się odwraca. Nie dość, że ma się już stabilną posadę, dobre zarobki, to jeszcze zaczynają napływać nowe oferty pracy.

Poszukiwanie pracy jako początkujący programista

Poszukując pracy jako początkujący programista, a więc nie posiadając doświadczenia, warto stawiać nie tylko na firmy, które faktycznie poszukują juniora. Jeśli ma się firmę marzeń, dobrze jest zabiegać o miejsce w niej. Jak? Warto napisać do przedsiębiorstwa, nawet jeśli nie prowadzi rekrutacji. Być może z czasem jej pracownicy odpowiedzą na ofertę, a może na tyle uznają ją za atrakcyjną, że zaproszą od razu na rozmowę?

Przeglądając oferty należy wybierać te, w których wymagania są na poziomie odpowiadającym posiadanym umiejętnościom i doświadczeniu. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Czy oznacza to, że trzeba odrzucać takie ogłoszenia, w których próg wejścia jest wysoki? Niekoniecznie. Jednak przed wysłaniem CV należy zweryfikować czy w ogóle posiada się umiejętności, które zostały ujęte w ofercie. Dlaczego to takie ważne? Szkoda własnego i cudzego czasu. Lepiej za jakiś czas wrócić do danej firmy, by zrobić zdecydowanie lepsze wrażenie, niż „świeżaka” próbującego wejść w za mały pantofelek.

Ile zarabia początkujący programista?

A na jakie warunki pracy można liczyć w IT? Ile zarabia początkujący programista? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że młodzi pracownicy preferują pracę na etacie. W wariancie B2B można liczyć na wyższe wynagrodzenie, ale mniej niż 1/3 deklaruje w ogóle taką chęć. A o jakich zarobkach mówimy? Średnie miesięczne oczekiwania finansowe wynoszą 8 tysięcy złotych netto. A jaka jest rzeczywistość? Okazuje się, że początkujący programista może zarobić niewiele ponad połowę z tej kwoty.

A jak wyglądają dane o wynagrodzeniach z 2021 roku? Zarobki zależą od języka programowania. W przypadku Javy młodszy specjalista zarobi około 5,5 tysiąca złotych. A jak sprawa wygląda w pozostałych językach programowania? Młodszy programista C/C++ może otrzymać 6000 zł, programista .NET około 5200 zł, programista PHP 4900 zł, a programista JavaScript 4500 zł. Oczywiście są to stawki brutto.

Warto wiedzieć, że zarobki na stanowisku programisty nie zależą tylko do stażu i języka programowania, jakim się on posługuje, ale też od wielkości firmy, województwa i posiadanego wykształcenia. Programiści najpopularniejszych języków programowania mogą znacznie więcej zarobić też w firmach o zagranicznym kapitale.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.