Kosiarki do trawy – jaką wybrać do swojego ogrodu?

kosiarka do trawy

Chyba nie ma nic przyjemniejszego, niż zatopienie się w dywanie przystrzyżonej i zielonej trawy. W istocie, zadbany trawnik jest nie tylko ozdobą ogrodu, ale także doskonałą strefą komfortu, wypoczynku i zabawy dla jego użytkowników. Musimy bowiem pamiętać, że to właśnie trawnik zwykle stanowi największą część naszego przydomowego podwórka i to na nim spędzamy znaczną ilość czasu, przeznaczoną na ogrodowy odpoczynek.

Niemniej, posiadanie zadbanego trawnika wymaga od nas niemałego zaangażowania i wysiłku. W tym względzie nie możemy zatem obejść się bez sprawnej i solidnej kosiarki, która pozwoli nam w sposób regularny dbać o odpowiedni stan trawy. Jakie typy kosiarek wyróżniamy, czym się one charakteryzują i którą warto wybrać dla siebie?

Kosiarki ręczne

Jednym z typów urządzeń – służących do koszenia trawy – są kosiarki ręczne. Wyposażone są one w bębnowy przyrząd tnący z nożami listwowymi. Kosiarki te wyróżnia brak silnika. Na jakiej zasadzie zatem działają takie urządzenia? Napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych. Strzyżenie trawy odbywa się skokowo, a osoba kosząca może zwiększać jego prędkość poprzez prostowanie rąk. Trawnik pielęgnowany kosiarką ręczną jest zielony, odporny na choroby, a jego źdźbła nie są poszarpane.

Urządzenia te są zatem doskonałym wyborem dla osób posiadających trawniki dywanowe typu angielskiego, które muszą być koszone systematycznie, na wysokość 3 centymetrów. Trawa skoszona kosiarką ręczną wymaga zgrabienia. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu kosiarki, należy zwrócić uwagę na opór toczenia, regulację wysokości cięcia oraz możliwość składania rączki (co pozwoli zaoszczędzić nam miejsce do przechowywania).

Kosiarki elektryczne

Innym typem urządzeń, którymi możemy pielęgnować nasz przydomowy trawnik, są kosiarki elektryczne. Do tej grupy kosiarek zaliczają się urządzenia akumulatorowe, zasilane kablem elektrycznym oraz hybrydowe, pracujące przy użyciu energii z akumulatora bądź z zasilania sieciowego. W przypadku kosiarek elektrycznych, najczęściej montuje się rotacyjny nóż tnący z pionową osią obrotu, niemniej można także natrafić na modele z bębnowym przyrządem tnącym. Moc silników takich urządzeń najczęściej plasuje się między 700 a 1600 W.

Obudowa kosiarek jest zazwyczaj wykonana z tworzyw sztucznych, jednak w sprzedaży dostępne są również modele z obudową stalową lub aluminiową. W produktach tańszych koła łożyskowane są na plastikowych tulejach, a regulacja wysokości polega na przestawieniu śrub w otworach rotacyjnych, osobno dla każdego koła. Z kolei w modelach droższych, koła osadzane są na łożyskach kulkowych, natomiast proces regulacji wysokości odbywa się na zasadzie podnoszenia osi przedniej lub tylnej, bądź za sprawą użycia dźwigni centralnej.

Powracając do rodzajów kosiarek elektrycznych, warto zastanowić się nad specyfiką każdego z nich. Czym wobec tego cechują się kosiarki zasilane kablem elektrycznym? Są one wyposażone w silnik, który jest bezpośrednio połączony z nożem tnącym. Przy wyborze tego typu urządzenia warto zwrócić uwagę na to, czy na połączeniu silnika z nożem znajduje się sprzęgło, chroniące silnik przed skutkami zablokowania noża oraz czy jest ono wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Kosiarki elektryczne występują także pod postacią urządzeń akumulatorowych lub hybrydowych, które zwykle są dużo droższe od kosiarek z zasilaniem sieciowym.

Wyższą cenę tych urządzeń rekompensuje natomiast wygoda użytkowania, czyli brak konieczności podłączania ich za pomocą kabla do źródła zasilania. Kosiarki pracujące na akumulatorze wymagają ładowania, a po kilku latach jego wymiany. Podczas zakupu tego typu urządzeń, należy mieć na uwadze sposób regulacji wysokości cięcia, jaki został zastosowany w danym modelu. Regulacja ta może być bowiem: indywidualna (każde koło może posiadać inną wysokość koszenia), częściowo scentralizowana (tylna i przednia oś podnoszone są niezależnie od siebie) oraz scentralizowana (położenie wszystkich kół ustawiane jest za pomocą jednej dźwigni).

Kosiarki spalinowe i traktorowe

Kosiarki spalinowe są dużo bardziej kłopotliwe w eksploatacji niż elektryczne. Niemniej, ich dużą zaletą jest brak konieczności dostępu do sieci elektrycznej. Urządzenia te cechują się dużą mocą (3,5 – 6 KM dla kosiarek z napędem lub bez oraz 10 – 18 KM dla traktorków), dzięki czemu sprawdzają się przy koszeniu bujnej i zachwaszczonej trawy. Ich przyrząd tnący ma charakter rotacyjny. Wyposażone są w silnik 4-suwowy, który chłodzony jest powietrzem. W kosiarkach o mniejszej mocy montowany jest rozrusznik ręczny, a w tych, których moc jest większa, zasilany jest on niewielkim akumulatorkiem.

Obudowa urządzeń spalinowych wykonana jest zwykle ze stali, a na niej osadzone są z kolei koła, wyposażone w łożyska kulkowe o niewielkich oporach. Decydując się na zakup tego rodzaju kosiarki, warto wybrać model z dużymi kołami, przez co jej prowadzenie będzie znacznie łatwiejsze, szczególnie wtedy, gdy kosz na trawę zostanie obciążony. Do urządzeń spalinowych zaliczają się wspomniane już traktorki, czyli kosiarki traktorowe.

Wyposażone są one w dwunożowe kosiarki o szerokości roboczej wynoszącej 1 metr. Urządzenia te zbierają trawę do dużego, przymocowanego z tyłu zbiornika lub też mają wyrzut boczny. Silnik traktorka napędza zespół tnący oraz przekładnię 4-5-biegową bądź bezstopniową. W tego typu kosiarkach wysokość cięcia reguluje się dźwignią centralną.

Jaką kosiarkę wybrać?

Wybierając kosiarkę koniecznie musimy określić, do koszenia jakiego rodzaju i jakiej powierzchni trawnika będziemy jej używać. Jeśli strefa ta zajmuje obszar do 50 metrów kwadratowych, możemy wziąć pod uwagę zakup kosiarki ręcznej, która nie wywołuje hałasu, jest tania i nie wymaga podpięcia do źródła zasilania. Urządzeniem tym ciężko strzyże się natomiast wysoką trawę. Kosiarka ręczna jest zatem dobrym wyborem tylko dla tych z nas, którzy bardzo często i regularnie koszą trawnik. Z kolei przy większych trawnikach, lepiej sprawdzą się kosiarki elektryczne, które są urządzeniami tańszymi, wygodniejszymi w użyciu i konserwacji, niż kosiarki pracujące na paliwie. Co więcej, nie wydzielają one spalin oraz są stosunkowo ciche.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem odpowiedniego modelu urządzenia elektrycznego, wybierzmy go spośród oferty sprawdzonego producenta, który oferuje sprzęt nadający się do koszenia przy ścianach i płotach (np: http://www.gardena.com/pl/lawn-care/lawn-mower/). Warto również nadmienić, że kosiarki zasilane energią elektryczną nie posiadają tak dużej mocy i szerokości roboczej jak urządzenia spalinowe. To sprawia, iż kosiarki elektryczne nadają się wyłącznie do pielęgnacji trawników, nieprzekraczających 500 metrów kwadratowych.

Dlatego jeśli powierzchnia, którą zajmuje trawa na naszej działce jest większa – a co więcej obsadzona licznymi drzewami i krzakami – warto zdecydować się na kosiarkę spalinową. A co, jeśli nasz trawnik umiejscowiony jest na powierzchni wynoszącej kilka tysięcy metrów kwadratowych? Należy wówczas pomyśleć o zakupie kosiarki traktorowej. Poza rodzajem i obszarem strefy trawy, podczas wyboru urządzenia służącego do jej strzyżenia, dobrze jest także wziąć pod uwagę jakość wykonania danego modelu kosiarki, elementy jego wyposażenia oraz zastosowany w nim typ rozwiązań technologicznych.

Na rynku dostępne są w sprzedaży różne typy urządzeń koszących trawę. Zaliczają się do nich między innymi kosiarki ręczne, które są tanie i proste w użyciu. Jeśli jednak dysponujemy trawnikiem o powierzchni od 50 do 500 metrów kwadratowych, lepiej jest zdecydować się na kosiarkę elektryczną. Działki o powierzchni powyżej 500 metrów kwadratowych – porośnięte bujną, wysoką trawą oraz drzewami i krzewami – najlepiej jest kosić urządzeniami spalinowymi, do których zaliczają się także traktorki.

Oprócz określenia rodzaju trawnika i typu urządzenia, który sprawdzi się do jego koszenia, warto zastanowić się także nad wyborem produktu wykonanego z materiałów wysokiej jakości, w którym zastosowano rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom. Dzięki temu, zakupiona przez nas kosiarka posłuży nam na lata, a strzyżenie trawy nie stanie się dla nas przykrym obowiązkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.