Książki fantasy niegdyś traktowane z lekkim przymrożeniem oka i uważane za gorszą kategorię od kilkunastu lat święcą triumfy, a rynek powieści fantasy jest naprawdę ogromny. W ciągu ostatnich lat pojawiło się sporo naprawdę dobrych, wartościowych książek, które już na stałe wpisały się w historię literatury. Które książki i serie fantasy warto jest przeczytać?
1. Silmarilion, Hobbit i Władca Pierścieni, J. R. R. Tolkien
2. Opowieści z Narnii, C. S. Lewis
3. Opowieści z Ziemiomorza, Ursula K. Le Guin
4. Świat Dysku, Terry Pratchett
5. Pieśń Lodu i Ognia, George Martin
6. Kroniki Amberu, Roger Zelazny
7. Harry Potter, J. K. Rowling
8. Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski
9. Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara
10. Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman
1. Silmarilion, Hobbit i Władca Pierścieni, J. R. R. Tolkien
To jest chyba numer jeden większości zestawień tego typu. Tolkien to już prawdziwy klasyk, który był jednym z prekursorów uznania książek fantasy za coś więcej niż tylko bezwartościowe powiastki. Najlepiej zacząć od Hobbita i iść do Władcy Pierścieni, kończąc na Silmarilionie. To cały przekrój tolkienowskiego świata pełnego magii oraz głębokich wartości.
2. Opowieści z Narnii, C. S. Lewis
Jest to seria książek dla młodzieży składająca się aż z 14 tomów. Zdobyła ona ogromną popularność na całym świecie i nie ma się tu czemu dziwić. Niesamowite przygody dzieci pełne magii rozpalają wyobraźnie, a dodając do tego wspaniałe wartości traktujące o przyjaźni, miłości, przebaczeniu są w stanie przemówić do każdego. Przy ich czytaniu można się naprawdę wzruszyć, zwłaszcza dotyczy to ostatniego tomu.
3. Opowieści z Ziemiomorza, Ursula K. Le Guin
Jest to seria fantasy już dla nieco starszych czytelników, w dodatku jest to poniekąd połączenie dwóch gatunków – fantasy i sience ficton, choć ten drugi gatunek jest bardzo subtelny. Każdy kto przeczytał pierwszy tok Czarnoksiężnik z Archipelagu niewątpliwie sięgnął po kolejne.
4. Świat Dysku, Terry Pratchett
Jest to jeden z bardziej charakterystycznych cykli fantasy, który zebrał masę wielbicieli na całym świecie. Jest to nietypowa seria, przepełniona czasem nieco dziwnym humorem i będący swoistą satyrą naszego życia okraszoną widokiem na fantastyczny świat. Nie ma tu też ciągłości, książki są luźno ze sobą powiązane.
5. Pieśń Lodu i Ognia, George Martin
Kto nie zna Gry o Tron? Kolejne tomy wciąż powstają, ale rzesza fanów stała się tak duża, a seria tak popularna, że na podstawie książek stworzono serial, który jest równie popularny co same książki. Jest to rzecz jasna pozycja dla zdecydowanie starszych czytelników z powodu licznych scen nieprzeznaczonych dla młodszych odbiorców.
6. Kroniki Amberu, Roger Zelazny
Kolejna klasyka fantasy, bok której nie można przejść obojętnym. Jest to magiczna podróż pomiędzy światami, a głównymi bohaterami są ojciec i syn, tworząc dwa osobne, ale ściśle ze sobą powiązane cykle. To powieści o walce, przetrwaniu i ustaleniu własnej pozycji w świecie.
7. Harry Potter, J. K. Rowling
Rzecz jasna nie mogło zabraknąć kolejnej już klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej, jakim jest cykl o młodym czarodzieju. Doceniany przez wielu, niezmiennie od wielu lat cieszy się niemalejącą popularnością, a dzieci, które się na nim wychowały, do dziś wspominają tę serię z rozrzewnieniem. To opowieść o przyjaźni, walce dobru ze złem i powolnym dorastaniu. To także magia i mnóstwo wspaniałych przygód. Książki z tomu na tom stają się coraz dojrzalsze, jakby dorastając wraz z bohaterami.
8. Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski
Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć najpopularniejszej polskiej serii, która od paru lat cieszy się ogromną popularnością także za sprawą gier komputerowych, które podsyciły apetyt na książki. Jest to saga opowiadająca o przygodach wiedźmina Geralta, walczącego z potworami i własnym przeznaczeniem.
9. Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara
Kolejna polska pozycja, której także nie można było zabraknąć. Można byłoby przypuszczać, że obecnie na polskiej scenie fantasy nie ma już tak dobrze, jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale ten cykl zdecydowanie temu zaprzecza. Kto chciałby się dowiedzieć, jak wyglądałby świat, gdyby Chrystus zamiast umrzeć na krzyżu za nasze grzechy, zszedł z niego i zadał śmierć zdrajcom?
10. Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman
O tej książce słyszał pewnie każdy, albo prawie każdy. To opowieść łącząca nas świat realny, ze światem starożytnych bogów i wcale nie jest to świat przyjemny i miły. Napisana z niezwykłym rozmachem i poruszająca naprawdę trudne tematy związane z ludzkim charakterem, fabuła jest bardzo zawiła i głęboka ale zdecydowanie mocno oddziałująca na czytelników.
Ten ranking nie był w stanie zawrzeć wszystkich książek wartych uwagi, daje tylko namiastkę tego, jak bardzo bogaty jest świat fantasy. Może on bawić, może sprawiać ból, smutek, budzić niedowierzanie, a także uczyć ważnych wartości i pokazywać nasz przez pryzmat fantastycznych opowieści i przygód.