Kto dziedziczy spadek, czyli co warto wiedzieć o prawie spadkowym?

Zmiany w prawie spadkowym

Spadek często kojarzy się z odziedziczeniem sporej sumy pieniędzy. Wiadomość o wielkim majątku po osobie, którą ledwo znaliśmy, często sprawia, że zaczynamy marzyć o zmianie życia na lepsze. Niestety, często przyjęcie spadku może zwiastować poważne kłopoty. W mediach coraz głośniej mówi się o osobach, które przyjmując po kimś jego dobytek, tak naprawdę odziedziczyły same długi, które teraz muszą spłacić. Co warto wiedzieć o prawie spadkowym?

Co robić, gdy dowiadujemy się o spadku?

Kiedy dowiadujesz się, że zmarła osoba przekazała ci swój majątek, masz do wyboru 3 opcje.

  • Możesz przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, co oznacza, że jeśli zmarła osoba miała niespłacone zobowiązania finansowe to teraz będzie to na twojej głowie. Jeżeli na przykład odziedziczysz dom i długi, które będą przekraczały wartość nieruchomości, to musisz je spłacić.
  • Druga opcja zakłada przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza odpowiedzialność na długi, ale do wysokości spadku.
  • Trzecią opcją jest po prostu odrzucenie. Można odmówić przyjęcia spadku z długami. Wtedy przejdzie on na następne osoby, które są w kolejce do dziedziczenia.

Przyjąć spadek czy go odrzucić?

Niezależnie od tego jakie masz plany, musisz zająć oficjalne stanowisko. Brak oświadczenia o odrzuceniu wcale nie znaczy, że nie jesteś zainteresowany spadkiem. Do tego roku, jeśli spadkobierca nie ustosunkował się do woli zmarłego, dziedziczył spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Teraz na szczęście zmienia się to na opcję drugą, czyli dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co jednak nie zmienia faktu, że nie zajmując określonego stanowiska, możesz odziedziczyć długi.

Jakie oświadczenie jest potrzebne?

W zasadzie masz 6 miesięcy, żeby przyjąć lub odrzucić spadek. Czas liczony jest od momentu, w którym dowiedziałeś się o tym. Kiedy nie chcesz odpowiadać za czyjeś długi musisz złożyć stosowne oświadczenie w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić także u notariusza. Wiąże się to z kosztem 50 zł. Warto wiedzieć, że kiedy dziedziczy dziecko, również należy wypełnić takie oświadczenie. Osobą, która musi to zrobić jest opiekun prawny. Jeśli tego się nie dopilnuje, dziecko także może odziedziczyć długi.

Zanim przyjmiesz – sprawdź

Najlepiej jest dobrze znać prawo, ale też osobę, która przekazuje nam spadek. Wielokrotnie okazywało się bowiem, że ludzie słysząc o spadku po cioci z USA od razu go przyjmowali i w ten sposób rujnowali sobie życie. Długi przekraczały wartość innych części majątku i trzeba je teraz spłacać do końca życia. Zamiast cieszyć się z tego, że ciocia nas lubiła i doceniła, zaczyna się strach o własny los. Wszelkie zmiany w prawie spadkowym trzeba koniecznie śledzić, żeby być na bieżąco. W końcu nieznajomość prawa szkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.