Leniwe oko – co to jest i jak je leczyć?

Dziecko

Określenie „leniwe oko” jest dość specyficzne. Choroby wzroku to przypadłości, których nie należy lekceważyć, szczególnie gdy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Czym się to charakteryzuje, skąd się bierze, jak sobie z tym radzić?

Amblyopia – niedowidzenie

Leniwe oko to inna nazwa schorzenia wzroku, czyli amblyopii, albo inaczej niedowidzenie. Ta przypadłość najczęściej objawia się już we wczesnym dzieciństwie i charakteryzuje się zaburzeniami widzenia oraz różnymi chorobami oczu. Spowodowane jest to złym ustawieniem gałki ocznej, która „wyłącza” jedno oko z widzenia. Zazwyczaj jest tak, że jedno z oczu jest zdrowe, a drugie obarczone niedowidzeniem. W lekkiej postaci tej choroby często chory nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że coś jest nie tak, ponieważ zdrowe oko przejmuje rolę dominującą, jednak poważniejsze wady są już zdecydowanie bardziej widoczne.

Przyczyny leniwego oka

To schorzenie może pojawiać się z kilku przyczyn. Za niedowidzenie najczęściej odpowiedzialny jest zez, czyli zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Innym schorzeniem jest anizometropia charakteryzująca się różnicą w refrakcji oczu, czyli niczym innym, jak problemami z ustawieniem ostrości widzenia. Najczęściej jedno z oczu zaczyna dominować, żeby wyrównać różnicę. Innymi schorzeniami przyczyniającymi się do niedowidzenia na jedno oko jest także zaćma, jak również astygmatyzm. Jest to wada, której nie powinno się ignorować.

Dziewczynka z zezem

Leczenie jest możliwe?

Leczenie leniwego oka jest możliwe, ale z pewnymi zastrzeżeniami. To o czym powinno się przede wszystkim pamiętać, to fakt, że im wcześniej zostanie wykryte, tym są o wiele większe szanse na pozbycie się tej wady. Najczęściej niedowidzenie objawia się we wczesnym dzieciństwie i możliwość wyleczenia schorzenia istnieje do około 6-7 roku życia, ponieważ do tego wieku trwa dojrzewanie układu wzrokowego. Nieleczona w dzieciństwie wada pozostaje już do końca życia, ponieważ leniwego oka raczej nie leczy się u osób dorosłych, choć czasem zdarza się, że ta choroba zaczyna atakować później. Takie leczenie może zostać przeprowadzone u dorosłych, jednak szanse na powodzenie są tu znacznie mniejsze w niż w przypadku dzieci.

Jak leczyć leniwe oko?

Odpowiednio wcześnie wykryta wada jest możliwa do pełnego wyleczenia. Najczęściej polega to na noszeniu specjalnych okularów, opaski na zdrowym oku oraz jego zakraplaniem, co ma na celu zmuszenie chorego oka do większego wysiłku i pracy. Chodzi przede wszystkim o to, by przez zablokowanie silniejszego oka, pchnąć słabsze do działania, co ma też oddziaływać na mózg, który powinien nauczyć się rozpoznawać obraz właśnie w tym słabszym, niedowidzącym oku. Można również wykonywać specjalne ćwiczenia mięśni oczu, które da się robić zarówno manualnie, jak i komputerowo. Udowodniono również, że granie w gry komputerowe znacząco pomaga w leczeniu, ponieważ pobudzają one mózg do aktywniejszego działania, a co za tym idzie, oczy muszą się dostosować do widzianego świata wirtualnego.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.