Liny i łańcuchy – typy, zastosowania i przeznaczenie

Gruby łańcuch

O przydatności lin i łańcuchów wie każdy, kto chociaż raz musiał holować samochód lub podnosić elementy budowlane o znacznym ciężarze. Nie dziwi więc fakt, że muszą być one wytrzymałe i wykonane z tworzyw, które nie ulegną rozerwaniu. Łańcuchy i liny pełnią także funkcję dekoracyjną, szczególnie w surowych aranżacjach. Co trzeba wiedzieć o linach i łańcuchach?

Na co zwrócić uwagę wybierając liny i łańcuchy?

Kiedy szukamy odpowiednich lin i łańcuchów, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość. Wykonanie tych produktów jest kluczowe pod względem wytrzymałości, a ona jest kluczowa, szczególnie w branży budowlanej. Kiedy szukamy odpowiedniej liny lub łańcucha, trzeba też pamiętać o tym, do czego będą one przeznaczone, czyli w tej sytuacji należy kierować się indywidualnymi potrzebami. Duży wybór tego typu produktów znajduje się na: koelnerpolska.pl/produkty/elementy-zlaczne/liny-i-lancuchy, gdzie są one posegregowane według rodzajów.

Liny – rodzaje i zastosowanie

Liny to elastyczne i wytrzymałe cięgna, których głównym zadaniem jest utrzymywanie dużych ciężarów. Składają się one ze skręconych drutów/żył lub włókien. Liny mogą być splatane lub zszywane. Można je podzielić ze względu na materiały, z których zostały wykonane:

  • liny stalowe, które skręca się z drutów ze stali,
  • liny włókienne, wykonane z surowców, na przykład z roślin włóknistych,
  • liny włókienne skręcone lub splecione z tworzyw sztucznych,
  • liny włókiennostalowe, składające się ze stali i z włókien,
  • liny skórzane, skręcane z rzemieni ze skóry.

Wymienia się także liny stalowe, które są skręcane z kilku żył wokół rdzenia. Mogą być one dwuskrętne, w których występuje ta sama ilość drutów – 19 albo 37. Ten typ lin można podzielić na:

  • liny współzwite – są bardzo elastyczne, mają wysoką wytrzymałość, mogą same się rozwijać;
  • liny przeciwzwite – są sztywne, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą same się rozwijać.

Liny znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Najczęściej są to: budownictwo, transport, gospodarstwo domowe, żeglarstwo czy sporty górskie.

Łańcuchy – typy i przeznaczenie

Łańcuchy to cięgna, które składają się z kilku, połączonych ze sobą elementów, które stanowią całość i mogą utrzymać spory ciężar. Łańcuchy są bardzo wytrzymałe i wykonane są z tworzyw, które są najwyższej jakości. Łańcuchy można podzielić na:

  • łańcuchy pierścieniowe,
  • łańcuchy płytkowe,
  • łańcuchy drabinkowe.

Powyższe rodzaje łańcuchów stosuje się głównie w budowie maszyn i transporcie. Wykorzystuje się je także do wiązania różnych gabarytów, do łączenia elementów czy do krępowania zwierząt. Zdarza się, że część osób wykorzystuje łańcuchy w aranżacjach wnętrz, szczególnie w stylu loftowym, który jest niezwykle surowy, industrialny i coraz częściej stosowany w pomieszczeniach u nowoczesnych osób, które lubią wnętrza przypominające fabryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.