Kiedy myślimy o łuszczycy zazwyczaj mamy przed oczami dorosłych zmagających się z tą podstępną chorobą. Ale czy może się ona rozwijać u dzieci? Okazuje się, że pierwsze objawy łuszczycy mogą dać o sobie znać w każdym wieku, chociaż mówi się, że najwięcej zachorowań pojawia się u osób między 20. a 30. rokiem życia. Jakie są odmiany łuszczycy? Czy któreś z nich są charakterystyczne dla danej grupy wiekowej?
• Łuszczyca tylko dla dorosłych?
• Łuszczyca zwyczajna najbardziej popularna
• Łuszczyca kropelkowata
• A co z dorosłymi?
• Łuszczyca krostkowa
• Łuszczyca głowy
• Łuszczyca paznokci
Łuszczyca tylko dla dorosłych?
Oczywiście, że nie. Wśród odmian tej choroby mówi się nawet o tak zwanej łuszczycy pieluszkowej, która jest charakterystyczna dla maluchów do 2. roku życia. Zmiany skórne występują w okolicach pośladków i przybierają postać łagodnych plam w różnych odcieniach koloru czerwonego. Na ten temat wiele informacji można znaleźć na drmichaels.com.pl. Jakie jeszcze odmiany łuszczycy są charakterystyczne dla wieku dziecięcego?
Łuszczyca zwyczajna najbardziej popularna
Jest to odmiana, na którą choruje większość dorosłych pacjentów. Podobnie jest zresztą u dzieci. Charakteryzuje się ona wykwitami łuszczycowymi, które przypominają łuski. Najczęściej pojawiają się one w okolicy łokci, kolan, na głowie, za uszami, w pobliżu pępka i na pośladkach. W tych samych miejscach objawia się ona u dorosłych.
Łuszczyca kropelkowata
Nazwa nie jest tutaj przypadkowa, ponieważ wykwity, które pojawiają się na skórze przybierają postać małych kropli. Jest to postać łuszczycy, która w większości przypadków powiązana jest z zakażeniem paciorkowcem, głównie chodzi tu o infekcje rozwijające się w gardle. Zmiany skórne w tym przypadku pojawiają się na czubku głowy, rękach, nogach i tułowiu.
A co z dorosłymi?
Poza łuszczycą zwykłą, dorośli mogą borykać się jeszcze z wieloma odmianami tej choroby. Może to być na przykład łuszczyca odwrócona. Charakterystyczne dla niej są wykwity pojawiające się w okolicach owłosionej skóry, fałdach, zgięciach. Zauważono, że choruje na nią znaczna część ludzi, którzy mają problem z nadwagą.
Łuszczyca krostkowa
Nie należy jej mylić z łuszczycą kropelkowatą. W tym przypadku znamiona osiągają wielkość do kilku milimetrów. W środku można zauważyć płyn, który otoczony jest przez rumień. Najczęściej ten rodzaj łuszczycy pojawia się w wyniku infekcji, zażywania niektórych leków lub poparzenia słonecznego.
Łuszczyca głowy
Chociaż najczęściej dotyczy ona owłosionej skóry głowy, wykwity mogą wychodzić również na czoło i szyję. To zresztą bardzo popularna lokalizacja dla łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy nie ma wpływu na wypadanie włosów, chociaż zauważono u niektórych, że w miejscach mocniejszych zmian skórnych może pojawić się łysienie.
Łuszczyca paznokci
Ta odmiana często towarzyszy innym postaciom łuszczycy, chociaż może się zdarzyć, że wystąpi samodzielnie. Łuszczyca paznokci może być mylona z grzybicą przez mylące objawy, dlatego konsultacja lekarska jest tutaj niezbędna. Żółto-brązowe plamy, wgłębienia, łamliwe paznokcie – to znak, że możemy mieć do czynienia z tym typem łuszczycy, ale nasze podejrzenia obowiązkowo musi rozwiać lub potwierdzić dobry dermatolog.