Na czym polega coaching?

Moda na coaching trafiła do Polski dosyć niedawno. Niby każdy ma na ten temat jakieś wyobrażenie, ale nie wszyscy wiedzą o co tak naprawdę w tym chodzi. Zwykłe gadanie, frazesy, robienie ludziom wody z mózgu? Czym tak naprawdę jest coaching i czy warto się nim zainteresować?

Czym jest coaching?

Według definicji, coaching to proces, który ma na celu wzmocnienie klienta i wspieranie go w działaniach prowadzących do określonej zmiany. Osoba, która poddaje się coachingowi powinna odpowiedzieć sobie na 4 podstawowe pytania:

  • Co chcę osiągnąć?
  • W jakiej jestem teraz sytuacji?
  • Co mogę zrobić, żeby osiągnąć zamierzony cel?
  • Jaki będzie mój pierwszy krok?

Jak wygląda schemat coachingu?

Właśnie według tych wymienionych wyżej pytań wygląda „terapia” z Trenerem, a raczej rozmowa. Warto nadmienić, że nie jest to wykład. Nie dostaniemy tu gotowych wzorów jak mamy żyć i w jaki sposób dojść do celu. Coaching musi być indywidualnie dopasowany do konkretnej osoby. Po pierwsze należy ustalić, co tak naprawdę jest naszym problemem, co nas blokuje. Następnie musimy wyznaczyć sobie konkretny cel. Od tego momentu zaczyna się ostra praca z Coachem. Po kilku takich sesjach okaże się co tak naprawdę nas blokuje i nie pozwala ruszyć naprzód.

Coaching – teoria i praktyka?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że coaching to nie jest tylko teorią. Coaching to ciężka praca nad sobą i własnym rozwojem. Niektórym wystarczy jedna sesja, żeby zrozumieć co ich blokuje, ale osoby, które od lat borykają się z zaniżonym poczuciem własnej wartości i innymi biorącymi się z tego problemami, mogą potrzebować więcej spotkań, żeby poukładać swoje życie w jedne wielkie puzzle.

Jakie istnieją rodzaje coachingu?

Istnieją różne rodzaje coachingu, wszystko zależy od naszych potrzeb.

  • Coaching życiowy – ukierunkowany na nasz rozwój osobisty,
  • Coaching kariery – wspiera rozwój i planowanie kariery zawodowej,
  • Coaching kadry zarządczej – skierowany do najwyższego szczebla,
  • Coaching menedżerski – skierowany jest tylko do menedżerów średniego szczebla,
  • Coaching biznesowy – dedykowany właścicielom małych firm i przedsiębiorstw.

Wybór zależy od naszej sytuacji osobistej, jak i zawodowej. Sami musimy zdecydować, który coaching będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Czy coaching jest skuteczny?

Z coachingu może skorzystać każdy. Co ciekawe, w sesjach nie biorą udziału życiowi nieudacznicy, jak niektórzy myślą. Wśród klientów Coachów jest wielu dyrektorów, prezesów, kierowników, prawników, lekarzy itd. Czy jest skuteczny? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Osoby, które skorzystały z coachingu zachwalają go i mówią, że to zmieniło ich życie, pozwoliło uporządkować sprawy osobiste, wyciągnąć wnioski z przeszłości, pozwoliło sprecyzować jasny cel i odkryć w sobie te cechy, które mają najlepsze i powinni z nich korzystać.

Przeciwnicy coachingu twierdzą, że to zarabianie na naiwnych ludziach, nowa moda. A przecież na sesji dowiadujemy się samych oczywistości, za które jeszcze możemy słono zapłacić. Sceptycy coachingu porównują go nawet do wróżbiarstwa. Jak jest naprawdę? Umów się na rozmowę i sam się przekonaj, ale licz się z tym, że twoje konto będzie uboższe o jakieś 5000zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.