Najczęstsze pytania przed operacją powiększania piersi

Piersi w czarnym biustonoszu

Zabieg powiększenia piersi traktowany jest jako pełnoprawna operacja, dlatego też wiąże się z ryzykiem powikłań i powinien być traktowany, jako poważna ingerencja w nasze ciało. W większości przypadków wszystko przebiega oczywiście bez zarzutów, warto jednak zapoznać się z niektórymi istotnymi kwestiami, których świadomość posiadać powinna każda kobieta, decydująca się na poprawę wyglądu swego biustu.

1. Z jakim ryzykiem wiąże się operacja powiększania piersi?

Operacja powiększania piersi wiąże się z całą pewnością z bólem oraz opuchlizną, które są nieodzowną częścią rekonwalescencji. Nietrwałym efektem ubocznym może być także zmniejszona lub zwiększona wrażliwość piesi i brodawki sutkowej.

Choć protezy produkowane są z coraz to lepszych tworzyw i odznaczają się nienaganną jakością, czasami dojść może mimo wszystko do ich mechanicznych uszkodzeń, m.in. pęknięcia. Wówczas należy wymienić implant i zastąpić go nowym.

2. Jak długo trwa operacja powiększania piersi i rekonwalescencja?

Każda operacja powiększania piersi wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj do około dwóch godzin. Pacjentka zobowiązana jest do zostania w klinice jeden lub dwa dni po zabiegu w ramach obserwacji. Ból piersi ustąpić może nawet dopiero po miesiącu od operacji, ale kobieta jest zazwyczaj w stanie wrócić do pracy już po kilku dniach. W tym czasie nosić powinna specjalny pooperacyjny lub sportowy biustonosz, unikać solarium i nadmiernego przebywania na słońcu.

3. Jakie badania należy wykonać przed operacją powiększania piersi?

Badania wykonywać trzeba przede wszystkim według zaleceń lekarza. Standardowo pacjentkę prosi się o zrobienie badania krwi, w tym morfologii, układu krzepnięcia a także grupy. Poza tym wymagane jest również USG piersi, a w przypadku nieco starszych kobiet EKG.

4. W jakim wieku można poddać się operacji powiększania piersi?

Operacje przeprowadzane są na kobietach, które ukończyły 18 rok życia. Górna granica nie jest dokładnie określona. Zabiegowi poddać może się właściwie każda pani, które spełnia określone warunki zdrowotne i nie ma w tym wypadku znaczenia, czy ma ona 30 czy 60 lat.

5. Czy powiększanie piersi ma wpływ na karmienie dziecka?

Jako że implanty wprowadzane są pod gruczoł piersiowy i pod mięsień, tego typu operacja w żaden sposób nie uniemożliwia kobiecie karmienia swego nowo narodzonego dziecka. Lekarze ustalili również, że skład protezy nie przenika do mleka, jakie spożywa podczas tego procesu niemowlę.

6. Czy po operacji powiększania biustu pojawią się blizny?

Jak po każdej operacji związanej z nacinaniem powłok skórnych, na ciele pojawiają się blizny. Nacięcia są jednak prowadzone w takich miejscach, aby były one jak najmniej widoczne. Są one chowanie w fałdzie podpiersiowej, pod pachą lub wokół brodawki sutkowej. Nie trzeba się zatem przejmować tym, że zwrócą one uwagę innych osób.

7. Czy implanty piersi trzeba wymieniać po 10-15 latach?

Zazwyczaj nie ma potrzeby wymieniania implantów nawet po 20 latach po ich wszczepieniu, istnieje jednak ryzyko ich uszkodzenia, które może się z taką wymianą wiązać. Pamiętajmy jednak, że najlepsi producenci protez dają na na nie dożywotnią gwarancję, jeżeli więc zajdzie potrzeba wyciągnięcia implantu i zastąpienia go nowym, właśnie oni przejmują na siebie wszelkie koszty związane z operacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.