Naprawa tylnej belki samemu czy w serwisie?

naprawa samochodu tylna belka

Moda na DIY przyszła do nas z zachodu już dawno temu. Chętnie majsterkujemy i wymieniamy różne części na własną rękę. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie w ten sposób sporo zaoszczędzić. Podobnie jest w przypadku samochodów. Nie ma wątpliwości, jeśli chodzi o wycieraczki czy lusterko, ale czy tylną belkę warto naprawić samemu?

1. Dlaczego tylna belka się psuje?

Warto od razu odpowiedzieć na to pytanie. Wielu z nas myśli bowiem, że zawieszenie to element bardzo wytrzymały, który psuje się tylko w ekstremalnych przypadkach. W niektórych samochodach, które posiadają sztywne zawieszenie, rzeczywiście tak jest. Francuskie marki, takie jak Citroen czy Peugeot stosuje jednak inne rozwiązanie, czyli właśnie tylną belkę.

Ma one wiele zalet, jednak również bardzo poważną wadę. Możecie być pewni, że wcześniej czy później ulegnie ona zużyciu lub zepsuciu. Tutaj możecie zobaczyć, jak wyglądają uszkodzone części naszego zawieszenia: www.szmytek.pl/serwis-tylna-belka/naprawa-tylnej-belki. Wygląda to nie tylko źle, lecz jest również wyjątkowo niebezpieczne.

2. Czy warto ją naprawiać?

Skoro zawieszenie jest tak ważną częścią, to może tylna belka nie powinna być naprawiana, ale za każdym razem wymieniana? Na szczęście, jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, nie ma konieczności wydawania kilku tysięcy złotych na nową tylną belkę. Ważne są więc regularne kontrole, które pozwolą nam na bieżąco monitorować stan poszczególnych części.

Jeśli mamy nieco szczęścia, to koszt naszej naprawy wyniesie zaledwie 100zł. Stanie się tak jednak tylko wtedy, jeśli zużyciu uległy łożyska igłowe. Jeśli jednak pozwoliliśmy na dalsze zużycie, to konieczne będzie odtworzenie startych elementów i wymiana wahaczy. To koszt od kilkuset złotych do nawet tysiąca, ale ciągle taniej iż kupno nowej belki.

3. Dlaczego warto wybrać serwis?

Przede wszystkim dlatego, że to kwestia Twojego bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś specjalistą, to tak naprawdę bardzo trudno jest ocenić, które części wymagają wymiany. Poza tym, w domowych warunkach nie posiadasz specjalistycznego sprzętu do obróbki części. Na wymienionej wcześniej stronie możesz zobaczyć jak wyglądają amatorskie naprawy za pomocą palnika i czym mogą grozić.

4. Zalety tylnej belki

Wydawałoby się, że nie warto więc kupować francuskich samochodów, skoro tyle z nimi problemów. Mają one jednak sporo zalet. Tylna belka pozwala na znacznie większą przyczepność pojazdu, a więc zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.

To rozwiązanie docenią również osoby, które potrzebują ładownego bagażnika, ponieważ zawieszenie zajmuje w tym wypadku znacznie mnie miejsca. Jeśli regularnie wybieramy się na kontrole naszego samochodu, to na pewno będziemy mogli cieszyć się wszystkimi zaletami tylnej belki bez ponoszenie wysokich kosztów.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.