Usuwanie wgnieceń po gradzie i drobnych stłuczkach – jak i gdzie?

Wgniecenia na drzwiach samochodu

Uszkodzenia karoserii samochodowej, będące wynikiem gradobicia czy stłuczek, to jedna z najczęściej zgłaszanych usterek w warsztatach blacharskich i lakierniczych. Parkując samochód na otwartym parkingu, pod blokiem, domem czy sklepem zwiększa się ryzyko uszkodzeń wywołanych opadem gradu, czy spowodowanych przez inny pojazd. Jak sobie radzić z tego typu problemami i gdzie można się zgłosić? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Wgniecenia karoserii po gradzie

Uszkodzenie będące wynikiem gradobicia może mieć różną wielkość oraz głębokość. Wszystko zależy od intensywności opadów. W przypadku tych niewielkich mogą powstać jedynie lekkie rysy na dachu i masce samochodu. Jeżeli opady były bardziej intensywne, wówczas uszkodzenia mogą być znacznie poważniejsze. W zarówno jednym, jak i drugim przypadku trzeba działać, zwłaszcza że usuwanie wgnieceń po gradzie możliwe jest bez lakierowania karoserii (sprawdź na wgniecenia.pl), a każde odkształcenia blachy mogą prowadzić do szybkiego rdzewienia lakieru. Zaniedbanie nawet najmniejszych wgnieceń oraz rys może spowodować, że nowy samochód będzie potrzebował konkretnego, czasochłonnego i kosztownego remontu. Warto również dodać, że w przypadku takich poważniejszych napraw, wartość rynkowa auta spada nawet do 15%.

Jeżeli lakier nie został uszkodzony w miejscu wgniecenia, wówczas można go skorygować metodą bezinwazyjną PDR. Jest to szybka naprawa wgniecenia, bez konieczności ponownego lakierowania, a co za tym idzie, bez demontowania poszczególnych części auta oraz późniejszego składania. Jedynym warunkiem do zastosowania tej metody jest to, aby nie doszło do naruszenia struktury lakieru. W przeciwnym razie konieczne będzie malowanie całego elementu. Niewątpliwie największą zaletą w tym wypadku, jest krótki czas wykonania oraz brak konieczności używania specjalnej szpachli, która z czasem osiada na karoserii i powoduje jej szybsze zużywanie. Jest to również metoda bezpieczna a blacha, nie jest tak narażona na rdzewienie, jak w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

Wgniecenie na dachu samochodu

Wgnieceni karoserii po stłuczce

Większość kierowców, gdy w wyniku stłuczki powstaje wgniecenie na karoserii, często lekceważą ten problem. Kieruje nimi błędne przekonanie, że taka niegroźna zgniotka nie wpływa na mechaniczny stan pojazdu i nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego działania samochodu. Podobnie jak w przypadku wgnieceń, powstałych w wyniku gradobicia, wgniecenia wywołane przez stłuczkę, należy od razu zgłosić do naprawy. Również i w tym wypadku, nie musi wcale zachodzić konieczność lakierowania całego elementu i pozostawiania samochodu w warsztacie na kilka dni.

Wgniecenia będące wynikiem stłuczki, można usunąć również poprzez:

  • Wypychanie wgnieceń

Tę technikę wykorzystuje się w przypadku niegroźnych stłuczek parkingowych, transportowych, jak również uszkodzeń spowodowanych działaniem wandali. Jest ona możliwa do przeprowadzenia tylko wtedy, kiedy nie dojdzie do uszkodzenia lakieru i jeśli wcześniej miejsce wgniecenia nie było szpachlowane. Wypychanie można zastosować w przypadku wgniecenia w dostępnych miejscach jak na drzwiach lub masce. Używa się do tego specjalnej dźwigni umożliwiającej dokładne wypchnięcie blachy. Ta metoda wymaga jednak ogromnej precyzji, cierpliwości oraz staranności. Cały proces wykonywany jest przy ostrym świetle halogenowym, dzięki czemu widać bardzo dokładnie wszelkie niedoskonałości.

  • Wyciąganie wgnieceń tzw. metoda na klej

Jest to metoda, polegająca na tym, że w miejscu wgniecenia na specjalnym kleju montowany jest kołek w kształcie grzybka. Wykorzystuje się ją do usuwania uszkodzeń znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Wbrew pozorom nie jest konieczne demontowanie elementów wewnątrz samochodu, co jest już niezbędne w przypadku wypychania.

Jak widać, naprawianie wgnieceń nie jest zadaniem trudnym ani czasochłonnym jednak wymaga naprawy, aby nie doszło do większego uszkodzenia. Gdy zlecić je doświadczonemu warsztatowi blacharsko-lakierniczemu, można mieć pewność, że cały proces zostanie wykonany na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.