Palety plastikowe czy drewniane?

Palety drewniane

Logistyka i transport rządzą się określonymi standardami, które wyznaczają zasady względem tego, w jaki sposób przewozić towary. Wśród popularnych metod warto wymienić tutaj palety, pozwalające na bezpieczne składowanie dystrybuowanie różnego typu produktów. Wyróżniamy tutaj dwa główne rodzaje palet – drewniane oraz plastikowe. Czym się charakteryzują? Co wybrać?

Do czego służą palety?

Palety przede wszystkim służą do składowania oraz transportowania towarów. Charakteryzują się tym, że dzięki swojej budowie, są w stanie udźwignąć duże ciężary, a także umożliwiają bezpieczne przewożenie produktów, szczególnie za pomocą wózków widłowych. Występują w różnych wielkościach i mogą wyróżniać się wieloma specyfikacjami, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich do konkretnych wymagań logistycznych. Współcześnie na rynku dominują dwa typy palet – plastikowe, które coraz bardziej zyskują na popularności oraz drewniane, doskonale znane i wciąż w użyciu od wielu lat.

Zalety i wady palet plastikowych

W logistyce i transporcie coraz większą popularność zyskują palety wykonane z tworzyw sztucznych, przez co coraz silniej wpływają one na pewne standardy rządzące przewozem towarów. Występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach, umożliwiając dostosowanie ich do potrzeb i cechują się wieloma zaletami. Dostępne na rynku różne palety plastikowe przejrzysz i porównasz ich parametry na: bekuplast.com/pl/produkty/palety-z-tworzyw-sztucznych. Wbrew pozorom są one bardziej ekologiczne, ponieważ mogą zostać poddane recyklingowi, dodatkowo są też bardziej higieniczne. Tworzywo sztuczne łatwiej utrzymać w czystości, można je dezynfekować oraz użytkować w każdych warunkach klimatycznych. Palety plastikowe są lżejsze i wygodniejsze, cechują się też dużą żywotnością.

Jakie są wady palet wykonanych z tworzyw sztucznych? Z pewnością jest nią cena, wyższa niż w przypadku palet z drewna, a także fakt, iż w momencie, gdy ulegną uszkodzeniu, nie ma możliwości ich naprawy.

Paleta z tworzywa sztucznego

Zalety i wady palet drewnianych

Palety drewniane wciąż cieszą się dużą popularnością, choć powoli są spychane na bok przez nowsze palety z tworzyw sztucznych. Mimo to nie znikną one całkowicie z rynku, przede wszystkim z racji swoich zalet, które dla wielu dostawców są bardzo istotne. Chodzi tutaj przede wszystkim ich niską cenę oraz łatwość w dostępnie do materiałów. Poza tym, choć żywotność palet drewnianych bywa krótsza, jednocześnie w razie uszkodzenia, można je naprawić, a w razie czego także odsprzedawać.

Jakie są więc wady palet z drewna? Jak zostało wspomniane, ulega ją one szybszemu zniszczeniu, a także mogą być niebezpieczne, choćby z powodu wystających drzazg czy gwoździ. Ich waga jest większa, więc nie zawsze sprawdzą się w transporcie. Niestety trudniej je też utrzymać w czystości, przez istnieje ryzyko rozwoju bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów.

Palety plastikowe czy drewniane?

Wybór między paletami plastikowymi a drewnianymi wciąż nie jest taki łatwy, nawet pomimo faktu, iż szala przewagi chyli się bardziej ku produktom wykonanym z tworzywa sztucznego. Palety z drewna są na rynku już od wielu lat, wiele osób jest więc do nich mocno przywiązana, przez co dokonanie zmiany w aktualnych metodach transportu może być trudne. Z pewnością należy zwrócić szczególną uwagę na konkretne produkty i ich parametry, by w ten sposób wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Palety z tworzyw sztucznych są coraz powszechniejsze, co potwierdza fakt, iż pod wieloma względami przewyższają one palety drewniane.

Mimo to najlepiej wziąć pod uwagę choćby takie kwestie, jak branżę, w której się pracuje, a także typ towarów, które będą przewożone. Palety mimo wszystko muszą być ściśle dostosowane względem transportowanych produktów, by w ten sposób zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.