Jak zrobić zrzut ekranu, print screen?

Smartfon trzymany w ręce

Wykonanie zrzutu ekranu bywa bardzo przydatną umiejętnością, choć niezbyt często z tej opcji korzystamy. Z tego też powodu nie każdy wie, jak to zrobić. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudne, choć wiele będzie tutaj też zależało zarówno od systemu, z jakiego korzystamy, jak i konkretnego urządzenia.

Czym jest print screen?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, w jaki sposób wykonuje się zrzuty ekranu, warto zrozumieć, czym on jest i do czego służy. Print screen to nic innego, jak zamrożenie obrazu, jaki wyświetla się na ekranie i przechowanie go w formie zdjęcia. Najczęściej uzyskuje się w ten sposób kopię obrazu, który potem zapisywany jest w schowku na komputerze. Tak wykonany zrzut ekranu można potem przesłać jako plik dołączony do dowolnego dokumentu. Oczywiście wcześniej skopiowany zrzut ekranu należy wkleić jako obraz w edytorze obrazów na przykład w Paint. W ten sposób się zapisuje plik, który potem można wykorzystać.

Jak zrobić print screen w systemie Windows?

W przypadku systemu Windows wykonanie zrzutu ekranu jest banalnie proste i można tutaj wyróżnić kilka możliwych działań. Po pierwsze (i najprostsze) to wykorzystanie do tego celu klawisza opisanego jako Print screen lub PrntScrn, który można spotkać na wielu klawiaturach. Można go przy tym użyć na kilka sposobów, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jeżeli zamierzamy skopiować cały ekran, wówczas należy nacisnąć jednocześnie zarówno klawisz z logo Windows, jak i klawisz Print Screen. Gdy chcemy wykonać zrzut ekranu aktywnych okien, wówczas klikamy po prostu przycisk Print Screen. Z kolei chcąc zrobić zrzut tylko jednego aktywnego okna, wtedy należy nacisnąć jednocześnie Alt i PrntScrn.

Jak zrobić print screen w systemie Mac?

Zrzut ekranu można także zrobić w innych systemach, takich jak mniej popularny macOS. W tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej, z racji tego, iż tutaj nie ma już prostego i tak oczywistego klawisza Print Screen jak w systemie Windows. Aby uzyskać zdjęcie ekranu, należy wykorzystać jedną z kilku dostępnych kombinacji klawiszy jak:

  • Shift + Command + 3 co daje zrzut całego ekranu
  • Shift + Command + 4 co daje rzut fragmentu ekranu
  • Shift + Command + 4 + spacja co daje zrzut aktywnego okna

Jak zrobić zrzut ekranu na tablecie?

Tablety najczęściej wyposażone są w system Android, ale spotkać można także takie z systemem Windows, choć nie jest on tak popularny. Wykonanie na nich zrzutu ekranu wygląda jednak nieco inaczej niż na klasycznym komputerze. Najczęściej wystarczy wykonać tu dość prostą kombinację, czyli jednoczesne naciśnięcie przycisku zasilania oraz zmniejszania głośności. Jeżeli to nie działa, należy dłużej przycisnąć przycisk zasilania, a potem kliknąć Zrzut ekranu. Właściciele systemów Apple z kolei muszą nacisnąć przycisk Home oraz włącznik urządzenia.

Jak zrobić zrzut ekranu telefonu?

Zrzut ekranu można także z powodzeniem zrobić na telefonie, choć może nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Tutaj wykonanie print screena będzie uzależnione od rodzaju urządzenia. Jeżeli mamy na telefonie przycisk „home”, wówczas należy nacisnąć go jednocześnie z przyciskiem zmniejszenie głośności. Gdy takiego klawisza nie mamy, wtedy pozostaje nam do wyboru druga opcja. Wystarczy nacisnąć jednocześnie dolny przycisk ściszenia głośności oraz przycisk zasilania.

Wykonanie zrzutu ekranu nie jest szczególnie trudne, choć na różnych urządzeniach może to wyglądać nieco inaczej. Nie jest to też opcja często wykorzystywana, dlatego nie każdy wie, w jaki sposób robi się print screena. Zdarza się wam robić rzuty ekranu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.