Rodzaje wirusów komputerowych – czy jest czego się bać?

Rodzaje wirusów komputerowych

Nie ma chyba ani jednej osoby na tym świecie, która kiedyś nie miałaby na swoim ulubionym komputerze jakiegoś wirusa. Mimo programów ochronnych, różnych zapór itp. one i tak znajdą sposób, żeby usidlić nasz ukochany sprzęt. Jakie są więc te najbardziej znane wirusy komputerowe?

Czym jest wirus?

Wirus to nic innego jak po prostu program komputerowy. Nazwę „wirus” zyskał dlatego, po tak jak wirusy, o których można słyszeć w przypadkach różnych chorób, ten też ma zdolność namnażania. Nie ma bardzo wymagających potrzeb, bo aby wykonać swoje zadanie potrzebuje tylko trzech rzeczy, czyli systemu operacyjnego, aplikacji oraz nas we własnej osobie, a raczej tego, co robimy przed komputerem.

Jak trafia do komputera?

Najczęściej poprzez pliki. Wystarczy pobrać coś z Internetu lub zgrać coś z płyty, dyskietki czy z pendrive’a. Jak się chronić przed wirusami? Najlepiej zainstalować naprawdę dobry program antywirusowy, chociaż nic nie może nam dać 100% bezpieczeństwa, wiedząc jak szybko rozwija się świat technologii komputerowych, a więc także samych wirusów.

Ochrona na komputerze

Jakie urządzenia są narażone?

Wirusy najczęściej dzielą się ze względu na obiekt, który zarażają. Są więc:

  • Wirusy dyskowe, które atakują sektory dyskietek i dysków twardych,
  • Wirusy plikowe, infekujące pliki na różne sposoby. Można tu wymienić wirusy, które są na końcu pliku, nadpisujące, nagłówkowe, wykorzystujące pustą przestrzeń pliku i takie, które lokują się w dowolnym miejscu.
  • Wirusy skryptowe (bardziej skomplikowane dla zwykłego użytkownika), takie jak wsadowe, powłokowe, makrowe, lokacyjne.

W jaki sposób wirus może się dostać?

Jeżeli chodzi o sposób infekcji, wirusy dzielą się tylko na dwa typy. Są to wirusy rezydentne i nierezydentne.

  • Wirusy rezydentne zaszywają się w pamięci operacyjnej komputera i żerują na odwołaniach do systemu operacyjnego. Można je podzielić na szybkie i wolne. Te pierwsze chcą zaatakować system w możliwie jak najszybszy sposób. Zarażają wszystko co się da z prędkością światła. Z reguły użytkownik komputera szybko orientuje się, że coś tu nie gra, bo nagle jego komputer zaczyna pracować na zwolnionych obrotach. Wirusy wolne wcale nie są takie leniwe jak wskazuje ich nazwa, wręcz przeciwnie. Są one bardziej przebiegłe od tych szybkich. Zależy im na tym, żeby użytkownik jak najdłużej nie wiedział, że nie korzysta z tego komputera już sam. Są to wirusy bardzo trudne do wykrycia, ale i do usunięcia, nawet przez osoby, które dobrze się na tym znają.
  • Wirusy nierezydentne to najprostsze wirusy, które atakują nasz sprzęt. Ich działanie polega na zaatakowaniu pliku. Niczego nieświadomy użytkownik go uruchomi, a ten zagnieździ się w naszej pamięci operacyjnej i poszuka kolejnej ofiary do zarażenia. O tym, że zostaliśmy zaatakowani dowiemy się przez wolniejsze działanie programów.

Aby ustrzec się przed wirusami należy nie tylko instalować sprawdzone programy antywirusowe, ale też uważać na to, co ściągamy, co przynosimy na pamięci zewnętrznej, na jakie strony wchodzimy i regularnie robić kopie zapasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.