Marzeniem człowieka od zawsze było sięgnięcie nieba. Wszyscy znamy przypowieść biblijną o wieży Babel, która miała być pomnikiem ludzkiej pomysłowości i zmysłu inżynierskiego. Współczesne wieżowce przypominają o tym dawnym marzeniu, jednak technologie, które stosuje się do ich budowy są znacznie nowocześniejsze niż w czasach biblijnych. Przyjrzyjmy się rusztowaniom.
• Historia rusztowań
• Rusztowania wiszące
• Rusztowanie stojące
• Rusztowanie Warszawskie
• Rusztowania przejezdne
Historia rusztowań
Już od początku cywilizacji mamy do czynienia z budowlanymi, które znacznie przekraczały swą wysokością wzrost człowieka. Aby budować wyżej, nasi przodkowie musieli skorzystać z najprostszych, ale jak na tamte czasy, skutecznych rusztowań, które pozwoliły im stworzyć największe dzieła architektoniczne starożytności i doby średniowiecza. Współczesne technologie pozwoliły na stworzenie wielu nowych typów, jak np. nowoczesne rusztowania wiszące (do obejrzenia np. w seriwsie superbudowlani.pl), stojące, przejezdne i wiele innych. Ich zastosowanie pozwoliło na przyspieszenie montażu, zwiększyło bezpieczeństwo, a także umożliwiło wygodniejszy transport z miejsca na miejsce.
Rusztowania wiszące
To pozycja powinna Państwa najbardziej zdziwić, ponieważ wywraca ona klasyczną definicję rusztowania do góry nogami. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość instalacji. Wystarczy zamontować stalowe liny na szczycie budynku. W pewnym sensie ten rodzaj rusztowania przypomina windę, jednak jest ono od niej znacznie bardziej stabilne i pozwala na znacznie większe obciążenie. Ten typ wykorzystuje się zwykle przy ociepleniach lub renowacji budynków. Pozwala on również na uniknięcie otworów po kotwach.
Rusztowanie stojące
Jest to rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne, jednak w wielu wypadkach okazuje się ono jedynym możliwym wyjściem. Na pewno trzeba z niego skorzystać przy okazji budowania nowych budynków, a także w sytuacjach, kiedy budowla jest znacznych rozmiarów. W tym wypadku należy również zadbać o bardzo dokładne zakotwienie całości rusztowania.
Rusztowanie Warszawskie
Jest to chyba jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, jakie jest stosowane w naszym kraju, o czym świadczy już sama nazwa. Powodem tej popularności jest prostota konstrukcji, która oparta jest na planie kwadratu lub prostokąta. Całość łączy się bez śrubowo. Często jest ono wykorzystywane przy okazji prac tynkarskich, a także spawalniczych. Choć jest to konstrukcja już nieco przestarzała, to jednak w dalszym ciągu sprawdza się bardzo dobrze na polskich budowach.
Rusztowania przejezdne
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również lekkie rusztowania przejezdne, które obecnie wykonuje się niemal wyłącznie z aluminium. Ich zaletą jest, jak łatwo się domyślić, duża mobilność. Konstruktorzy dbają jednak również o bezpieczeństwo osób, które będą na nich pracować, dlatego zawsze są one wyposażone w dodatkowe podpory i hamulec, by zagwarantować pełną stabilność budowlańcom i innym specjalistom, którzy będą musieli z nich skorzystać. Z tego też powodu ogromną wagę przykłada się między innymi do tego, by zapewnić tu dodatkowe barierki i bezpoślizgowe podłogi.