To niesamowite co jedzą jeże! Zdziwisz się jak to zobaczysz

lubią napić się także wody oraz mleka

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś spotkać na swojej drodze jeża. Z pewnością, w przeciwieństwie do naszych przekonań jeszcze z czasów dzieciństwa, nie niósł on na grzbiecie rumianego, czerwonego jabłuszka. Czym więc żywią się jeże? Czy jabłka również znajdują się w ich jadłospisie? Podpowiadamy, co jedzą jeże i czym ewentualnie można dokarmiać znalezione młode jeżyki.

Za oknami jesień w rozkwicie, wielkimi krokami zbliża się zima, dla zwierząt więc to ostatnia pora do gromadzenia pożywienia, zanim zapadną w zimowy sen. Wieczorami, spacerując po parku, bądź idąc ulicami miasta, coraz częściej możemy spotkać jeża. To zwierzę aktywne wieczorową porą i w nocy, w trakcie dnia ukrywa się bowiem w bujnych zaroślach, pod liśćmi lub stosem gałęzi. Po zmroku natomiast opuszcza kryjówkę, w poszukiwaniu pożywienia.

Jeż spacerujący z jabłkiem na grzbiecie to mit!

Wielu z nas, którzy dotąd nie spotkali tego drapieżnika na swej drodze, wyobraża sobie jeża, spacerującego z jabłkiem na grzbiecie. To jednak mit, który wywodzi się z początków naszej ery, a który podał rzymski przyrodnik Pliniusz, rysując jeża z jabłkiem na grzbiecie. Informacja ta była powtarzana przez wieki i utrwaliła się również w świadomości współczesnego człowieka.

Nic jednak bardziej mylnego! Jadłospis jeży jest o wiele bardziej urozmaicony, dlatego też pora odrzucić dotychczasowe stereotypy i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest głównym pożywieniem jeży.

Owady

Podstawą żywienia dziko żyjących jeży są owady, czyli pokarm o wysokiej zawartości białka i małej ilości tłuszczu. Jeże chętnie zjadają dżdżownice i stawonogi. Oprócz tego żywią się również żabami, małymi gadami, młodymi ptakami i myszami, padliną, ptasimi jajami. Jeżeli mamy w domu jeża i to my układamy mu menu, nie wolno nam zapominać, że doskonałym uzupełnieniem diety są larwy i dorosłe owady: świerszcze, mączniki, młynarki, drewnojady i karaczany.

Jeż jedzący pożywienie

By nie zaszkodzić łakomemu zwierzęciu – nie wolno podawać mu zbyt dużych ilości pokarmu, gdyż jest w stanie pochłonąć on każdą ilość. Młodym jeżykom należy podawać młode owady, które są niewielkie, dlatego też ich jedzenie nie sprawi młodym osobnikom problemu. Trzeba pamiętać, by owady pochodziły z bezpiecznego źródła – z czystej, sterylnej hodowli. Te z naszego ogródka mogą być bowiem skażone środkami ochrony roślin, bądź mieć pasożyty, co może poważnie zaszkodzić naszemu zwierzątku.

Warzywa i owoce

Jeże mogą jeść wszystkie warzywa i owoce, ale z pewnością nie transportują ich na grzbiecie. Najchętniej zjadają: jabłka, winogrona, mango, czereśnie, arbuzy, melony, truskawki, banany, brzoskwinie, marchew, ogórki, kukurydzę, zielony groszek oraz gotowane ziemniaki. Podając jeżowi owoce i warzywa należy zachować umiar, gdyż są to rzeczy ciężkostrawne dla zwierzęcia, które głównie żywi się czystym białkiem. Podawajmy je więc jako przekąskę i w niewielkich ilościach.

Świeża woda

Przebywający w naszym domu jeż powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Choć z pewnością posmakuje mu także mleko, nie należy go podawać zwierzęciu, ponieważ nawet rozcieńczone może wywołać u jeża dolegliwości żołądkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.