Transport drogowy – jak wybrać firmę? Na co zwrócić uwagę?

Liczy się duża flota i działanie 24 godziny na dobę

Na polskim rynku jest wiele firm transportowych, które oferują usługi zarówno na terenie kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Głównym kryterium jest czas dostawy przesyłki, jednak oprócz tego występuje szereg czynników wpływających na jakość współpracy między firmą spedycyjną, a klientem. Gwarantem niezawodności jest odpowiednia flota oraz wyszkoleni pracownicy.

Odpowiednio przystosowana flota pojazdów

Na czas dostarczenia przesyłki składa się między innymi wyspecjalizowana flota. Ważne, by firma transportowa dysponowała szerokim wyborem samochodów – od małych pojazdów dostawczych, po naczepy przystosowane do załadunku specjalnych towarów. Duże firmy spedycyjne mają w swojej ofercie pojazdy z przesuwanymi burtami bocznymi, które umożliwiają załadunek towaru z tyłu, z boku oraz z góry pojazdu.

zobacz także:  Firma spedycyjna - jak założyć? Od czego zacząć?

Warto też zwrócić uwagę na dostępne naczepy specjalistyczne, jak np. coilmulda (towar przewożony w zagłębieniach korytowych, ograniczający możliwość powstania szkód podczas transportu), czy kofry meblowe – przydatne w szczególności podczas przeprowadzek.

Minimalizacja ryzyka

Niezawodność usługi jest uzależniona również od stanu technicznego pojazdu. Starannie dobrane samochody dostawcze i ciężarowe oraz ich sumienny serwis, gwarantują szybki czas dostawy i ciągłość transportu. Dobrze załadowany i zabezpieczony towar nie powinien ulec uszkodzeniu podczas dalekich tras. Rzetelna firma transportowa jest zaopatrzona w pasy i maty zabezpieczające paczki, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo w trakcie przewozu i minimalizuje ryzyko uszkodzenia przesyłki.

Oprócz odpowiedniego typu samochodu istotne jest również wyposażenie w sprzęt komunikacyjny usługodawcy. By firma mogła sprawnie porozumiewać się zarówno między pracownikami, jak i z klientem, ważne jest by pojazdy zostały doposażone w GPS w celu monitorowania położenia naszej przesyłki oraz skanery dokumentów – w celu jak najszybszego wysłania potwierdzenia dostawy. Opcja śledzenia przesyłki gwarantuje nam kontrolę nad orientacyjnym czasem doręczenia pod wskazany adres i zmniejsza ryzyko zagubienia towaru.

zobacz także:  Transport międzynarodowy w czasie pandemii? Jakie ograniczenia, nowe przepisy obowiązują transport międzynarodowy?

Wyszkoleni pracownicy

Jednym z ważniejszych elementów dobrze zorganizowanej firmy jest wyszkolona kadra pracownicza. Wysyłka produktu zaczyna się na poziomie planowania trasy samochodów dostawczych. Istotnym jest więc, by przewoźnik dysponował wyszkoloną kadrą, która opracuje rozwiązania spedycyjne i organizację łańcuchów dostaw.

Cała reszta zostaje w rękach kierowców – to ostatni z elementów dobrze działającej firmy. W tym przypadku kluczowe jest doświadczenie, odpowiedzialność i przeszkolenie osób prowadzących pojazdy. Starannie dobrani zawodowi kierowcy mają pełną wiedzę z zakresu przepisów prawa transportowego oraz bezpieczeństwa na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.