Transport międzynarodowy w czasie pandemii? Jakie ograniczenia, nowe przepisy obowiązują transport międzynarodowy?

oświetlona droga

W zasadzie wszystkie aspekty naszego życia uległy mniejszym bądź większym zmianom pod wpływem pandemii koronawirusa. Nowy rodzaj wirusa doprowadził praktycznie do paraliżu niektórych sektorów gospodarki. Najwięcej mówi się o szczególnie poszkodowanej branży turystycznej i gastronomicznej, jednak warto zwrócić uwagę także na transport. Według aktualnych danych najmocniej ucierpiał transport pasażerski, a w przede wszystkim transport lotniczy. Jak wobec tego wygląda ogólna sytuacja w transporcie międzynarodowym?

Transport drogowy w czasie pandemii

Na początku warto zaznaczyć, że poszczególne kraje, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, podejmują różne środki bezpieczeństwa, także w kwestii obostrzeń związanych z transportem międzynarodowym. Nie będziemy zatem szczegółowo opisywać różnic i przepisów obowiązujących w każdym kraju. Najlepiej zaznajomione z aktualnymi regulacjami są przedsiębiorstwa specjalizujące się w przewozie towarów między krajami, dlatego transport międzynarodowy zleć doświadczonej firmie spedycyjnej. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

zobacz także:  Firma spedycyjna - jak założyć? Od czego zacząć?

Według przeprowadzonych analiz transport drogowy nie ucierpiał znacznie i wypada bardzo dobrze na tle transportu lotniczego. Zamknięcie granic przez wiele krajów nie dotyczy transportu towarów, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z możliwych ograniczeń. Przykładem mogą być Włochy, które dopuszczają ruch wyłącznie w celu załadowania lub rozładowania towarów. Ponadto istotną kwestią jest to, że kierowcy pojazdów ciężarowych służących do transportu drogowego rzeczy, po powrocie do Polski zza granicy są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny.

Nowe przepisy obowiązujące w transporcie drogowym

Oprócz wspomnianych w poprzednim akapicie przepisów dotyczących transportu towaru we Włoszech i w Polsce istnieje sporo innych regulacji, które wprowadzone zostały wyłącznie na czas pandemii i prawdopodobnie zostaną zniesione, gdy tylko sytuacja się nieco ustabilizuje. W krajach takich jak Hiszpania, Belgia, czy Norwegia poluzowano przepisy związane z naruszeniem czasu pracy kierowców. W krajach tych tego rodzaju przewinienie nie będzie karane, jednak apeluje się o zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. W niektórych państwach zniesione zostały również zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych obowiązujące dotychczas w weekendy.

zobacz także:  Transport drogowy - jak wybrać firmę? Na co zwrócić uwagę?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest dynamiczna, dlatego warto śledzić wszelkie zmiany, które mogą następować nawet z dnia na dzień.

Transport lotniczy i morski w czasach pandemii Covid-19

Jak już wspominaliśmy, najbardziej w ostatnim roku ucierpiał transport lotniczy, głównie ze względu na ograniczenia związane z migracją ludzi między państwami. Mimo iż ograniczenia dotyczą wyłącznie podróży pasażerskich, to ma to duży wpływ na ogólny ruch towarów. W najlepszej sytuacji jest transport morski, który zachował rentowność, a nawet zanotowano wzrost aktywności żeglugowej, począwszy od trzeciego kwartału 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.