Wkrętarki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bity do wkrętarek

Gdy przychodzi znienawidzony czas remontu, najczęściej okazuje się, że nie mamy wielu niezbędnie potrzebnych rzeczy. A tu szlifierka by się przydała, młot udarowy do skucia nierówności na ścianie, a już poziomica to podstawowy oręż każdego amatora-budowlańca. Ale co na pewno przyda się przez cały okres remontu? Wkrętarka! I to od jej zakupu powinniśmy zacząć.

Do czego służy wkrętarka?

Wkrętarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi, które powinno znaleźć się w każdym domu, nie tylko podczas remontu. Pozwala na montaż wkrętów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych a nawet w lekkim betonie, a więc z powodzeniem zastępuje śrubokręt, co w dużym stopniu ułatwia nam pracę. A w praktyce, podczas jakich czynności, może okazać się potrzebna?

Zarówno w tak zaawansowanych pracach, jak mocowanie płyt karton-gipsowych na stelażu podczas budowy ścianki działowej, jak i do skręcania mebli czy montowania półek. Przy czym ze względu na cenę oraz możliwość dokładnego porównania parametrów wkrętarki warto kupować w sprawdzonych sklepach online (np. https://stukpuk.pl/). A czym się kierować przy ich zakupie?

Jak wybrać wkrętarkę akumulatorową?

Wiertarka akumulatora jest jednym z najbardziej funkcjonalnych i wygodnych narzędzi. Aby jednak posłużyła nam przez długi czas, należy mądrze ją wybrać. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc – im jest wyższa, tym na twardszym materiale możemy pracować. Wiertarka o niskiej mocy szybko zacznie się przegrzewać, przez co trzeba będzie przerywać pracę.

Kolejnym istotnym aspektem jest regulator momentu obrotowego, który mówi nam o tym z jaką siłą i jak głęboko wkręcane będą śrubki. Zazwyczaj na opakowaniu wkrętarek znajdziemy informację o momencie obrotowym (Nm) dla wkręcenia miękkiego oraz twardego.

Na komfort używania wkrętarki wpływać będzie jej waga. To narzędzie nie może być zbyt ciężkie, ponieważ trzymanie go przez dłuższy czas będzie męczące i w pewnym momencie negatywnie wpłynie na precyzję pracy.

Trzeba również spojrzeć na czas pracy akumulatora oraz szybkość jego ładowania. Na opakowaniu wkrętarki raczej nie znajdziemy informacji o czasie pracy, ponieważ zależy on od wielu czynników, jednak możemy wydedukować, że im wyższa pojemność akumulatora (Ah), tym czas będzie dłuższy. Przy drobnych pracach nie ma to aż takiego znaczenia, jednak jeśli zabieramy się do generalnego remontu, to nie chcemy, aby wkrętarka „padła” nam w środku pracy, a jej ładowanie trwało godzinami.

Wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać?

Zanim przystąpimy do zakupu narzędzi, warto byłoby się zastanowić, czy lepiej wybrać wkrętarkę, czy wiertarko-wkrętarkę. Dużą zaletą wiertarko-wkrętarki jest to, że oprócz wkręcania śrub, służy do wywiercania otworów – najczęściej w miękkim materiale, choć jeśli wybierzemy urządzenie o dużej mocy, to istnieje możliwość wiercenia w twardym tworzywie. I choć ten sprzęt jest też droższy, to jednak ze względu na swoją wielozadaniowość może się lepiej sprawdzić. Dlatego zawsze trzeba dokładnie przemyśleć swoje potrzeby.

To są najważniejsze parametry, na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupu wkrętarki. Najprościej jest szukać odpowiedniego sprzętu w internecie, ponieważ mamy wtedy możliwość dokładnego porównania tych wartości oraz sprawdzenia, co one oznaczają. A jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można zadzwonić do obsługi klienta sklepu – w profesjonalnych internetowych marketach budowlanych chętnie odpowiedzą na wszystkie nasze pytania.

2 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.