Zbiornik na deszczówkę – naziemny czy podziemny?

Deszcz

Zbiorniki na deszczówkę pozwalają na wykorzystanie wody opadowej do podlewania roślinności. Są ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, które często wykorzystywane jest przez właścicieli posesji. Przy czym warto wiedzieć, że dostępne są ich podziemne oraz naziemne typy. Które z nich wybrać?

Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę zwykle wykorzystywane są przez właścicieli domów jednorodzinnych. Najczęściej montowane są w pobliży rynny, co pozwala na efektywne gromadzenie wody. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że uzyskaną w ten sposób wodą można podlewać ogród lub spuszczać nieczystości w toalecie.

Przy czym warto wiedzieć, że deszczówka ma niski PH, nie zawiera również chloru bądź innych zanieczyszczeń, co sprawia, że jest bardziej korzystna dla roślin, niż tzw. kranówka. To również sposób na spore oszczędności. Nie można też zapominać, że powtórne wykorzystanie wody opadowej jest dobre dla środowiska – w czasach, gdy zasoby wody stale się zmniejszają, rozsądne gospodarowanie nią jest bardzo ważne.

A jak wybrać zbiornik? Musisz zdecydować, jaki jego typ będzie dla Ciebie bardziej optymalnym rozwiązaniem. Zbiornik na deszczówkę naziemny i podziemny porównasz na ekodren.pl i sprawdzisz, jakie są różnice w cenie. My natomiast przedstawimy wady i zalety obu tych urządzeń.

Zbiornik na deszczówkę naziemny

Zbiorniki na deszczówkę naziemne montowane są przy ścianie budynku, w pobliżu rynien. Mogą też zostać do nich podłączone rury, którymi spływać będzie woda z dachu. Są proste w montażu, wymagają stosunkowo niewiele miejsca. Mogą mieć różną pojemność, od 300 l do nawet 2000 l. Nietrudno jest więc dopasować je do swoich potrzeb.

Ich zaletą jest to, że są tańsze, chociaż ostateczna cena i tak będzie zależeć od pojemności, którą wybierzesz. I nie musisz obawiać się o to, że zaburzą estetykę ogrodu – producenci oferują coraz bardziej wymyślne konstrukcje, które pełnić mają również rolę dekoracyjną. Dodatkowo są proste w obsłudze.

Zbiornik na deszczówkę podziemny

Zbiorniki na deszczówkę podziemne są droższe od naziemnych, ponadto ich instalacja jest bardziej czasochłonna. Należy także pamiętać o tym, że jeśli mają zostać umieszczone na znacznych głębokościach lub w miejscach narażonych na obciążenie pojazdów, to ważne jest, aby były wykonane z grubszych, bardziej wytrzymałych ścianek.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę posiadają większe pojemności, są też niewidoczne. Mogą zostać wykorzystane nie tylko do gromadzenia wody, ale również jej rozsączania – wtedy część wody odprowadzana jest bezpośrednio do gruntu. Natomiast jej nadmiar może zostać odprowadzony do kanalizacji, choć mowa tu oczywiście o bardziej zaawansowanych urządzeniach.

Zwykle to rozwiązanie skierowane jest do właścicieli dużych gospodarstw. Jeśli posiadasz dom jednorodzinny lub niewielką posiadłość, często bardziej praktycznym wyborem będzie zbiornik naziemny. Tak naprawdę należy określić, ile deszczówki rocznie będziesz w stanie uzyskać (można to obliczyć przy pomocy kalkulatorów dostępnych w internecie) oraz jakie są Twoje realne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.