Transport lotniczy – jak pokazują statystyki, w ostatnich latach rozwija się bardzo prężnie nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Problem jednak polega na tym że ta gałąź transportu wymaga dużych nakładów finansowych i wykwalifikowanej kadry. Jednak pomimo tych ograniczeń transport lotniczy w Polsce działa bardzo dynamicznie, z uwagi na kilka ważnych czynników.
• Po drugie – możliwość przewożenia niewielkich przesyłek
• Po trzecie – bezpieczeństwo
• Po czwarte – częstość lotów
• Po piąte – duża konkurencja
• Po szóste – niewielki wpływ na środowisko
• Po siódme – wzrost popularności
Po pierwsze – szybkość załadunków
Jeżeli chodzi o prędkość załadunków i ich przewóz jest to niewątpliwa zaleta, podczas gdy mamy do czynienia z koniecznością dostarczenia towarów z punktu A do punktu B. W tym wypadku odległości nie stanowią utrudnienia w przypadku przewozów kontynentalnych lub międzykontynentalnych. Dzięki temu mamy pewność, że dana paczka czy towar szybko znajdzie się w wyznaczonym miejscu.
Po drugie – możliwość przewożenia niewielkich przesyłek
Zdolność do transportu niewielkich paczek, szczególnie podatnych na uszkodzenia powstałych w wyniku wstrząsu, wilgoci, czy krótkich terminów ważności – szczególnie produktów żywnościowych to duża zaleta. Transport lotniczy w Polsce jest predestynowany głównie do obsługi ładunków łatwo psujących się, przesyłek ekspresowych czy kurierskich, a to daje gwarancję ich jakości.
Po trzecie – bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo ładunków w czasie transportu jest szalenie ważna. Statystycznie lotnicze środki transportu są najmniej narażone na czynniki zewnętrzne, dzięki temu bez względu na miejsce dostarczenia, są one doręczane terminowo, dzięki temu współpraca na linii dostawca–odbiorca staje się płynna i klarowna.
Po czwarte – częstość lotów
Duża częstotliwość lotów z pewnością jest bardzo istotna. Transport lotniczy pozwala na szybkie dostarczenie towarów w ruchu liniowym i czarterowym. W przeciwieństwie do przewozów liniowych, przewozy czarterowe mogą zawierają przesyłki przeznaczone do konkretnego odbiorcy, dzięki temu łatwo można skonstruować umowę pomiędzy przewoźnikami.
Po piąte – duża konkurencja
Coraz większa konkurencja cenowa stwarza wiele możliwości. Pomimo tego że transport lotniczy jest najdroższym środkiem komunikacji, to prywatyzacja niektórych przewoźników międzynarodowych sprawiła że produkty te są coraz bardziej dostępne dla większej ilości klientów, mogących w ten sposób uzyskać płynność finansową bez narażania się na niepotrzebne koszty.
Po szóste – niewielki wpływ na środowisko
Transport lotniczy ma również tę zaletę, że jego wpływ na środowisko naturalne jest naprawdę minimalny. Takie loty nie zanieczyszczają powietrza i nie szkodzą nikomu, a to również ma duże znaczenie w obecnych czasach, gdzie miliony pojazdów wypuszcza w środowisko mnóstwo spalin i znacząco pogarsza stan wdychanego przez nas powietrza.
Po siódme – wzrost popularności
Udział transportu lotniczego w Polsce w obsłudze wymiany towarów na całym świecie, wzrasta z roku na rok. Niedługo po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nastąpił dynamiczny wzrost w dzięki liberalizacji przepisów. Ujednolicenia przepisów i rozwój techniczny stały się bodźcem do rewitalizowania już istniejących portów lotniczych. Wielu przewoźników oferujących transport drogą lotniczą dysponuje wieloma dokumentami planistycznymi mającymi na celu poprawę jakości usług w zakresie przewożenia towarów.
Prognozy więc wyglądają bardzo optymistycznie, bowiem zakłada się że w najbliższych latach będzie widoczna tendencja wzrostowa, przy czym będzie ona oczywiście zależna od ogólnego stanu gospodarczego w najbliższych latach. Dla potencjalnych klientów są to niewątpliwe korzyści.