Jak założyć konto dla firmy? Co jest ważne dla przedsiębiorcy?

Praca na komputerze

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na założenie biznesu, musi pamiętać o tym, że jedną z istotnych kwestii związanych z formalnym ustanowieniem działalności, jest także konieczność posiadania konta firmowego w banku. Jak je założyć? Na co zwracać uwagę, gdy szuka się konta dla firmy? Co jest ważne?

Konto firmowe a biznes

W obecnych czasach prowadzenie firmy, bez posiadania przy tym konta w banku, jest rzeczą właściwie niemożliwą do zrealizowania. Każdy przedsiębiorca, już na etapie zakładania działalności musi pomyśleć o tym, by stworzyć taki rachunek. Jeżeli ktoś zastanawia się, czy nie lepiej po prostu skorzystać ze swojego konta osobistego – jest taka możliwość, ale tylko wtedy, gdy nie zatrudnia się żadnych pracowników i nie płaci się podatku VAT. Mimo wszystko zdecydowana większość osób mimo wszystko decyduje się na bardziej profesjonalne rozwiązanie, a ofert dla kont dla firm w bankach nie brakuje.

Gdzie założyć konto firmowe?

Wybór banku w celu założenia konta dla firmy z pewnością nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że obecnie każda taka instytucja posiada opcję rachunku firmowego w swojej ofercie. Istotne będzie więc, by kwestię tę dobrze przemyśleć, najlepiej jeżeli decyzję poprzedzi dokładne zapoznanie się z konkretnymi propozycjami. Jeżeli szukasz konta firmowego, skorzystaj z porównywarki 17bankow.com/konta-firmowe, żeby sprawdzić, które z nich może okazać się najkorzystniejsze. Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, na co zwracać uwagę, by podjąć właściwą decyzję.

Co jest ważne przy otwieraniu konta dla firmy?

To, na co jako pierwsze zwraca się uwagę, są przede wszystkim koszty. Należy więc sprawdzić, jak wygląda sytuacja związana z opłatami za otwarcie i prowadzenie takiego konta firmowego, a także jakie są koszty przelewów, wpłat i wypłat gotówki czy to w bankomatach, czy w placówce banku. Dla niektórych przedsiębiorców może być też ważna opcja z kartą płatniczą, a także dostęp do bankomatów czy wpłatomatów. Z pozostałych kwestii, warto zwrócić uwagę także na to, jak wiele jest oddziałów danego banku i jakie są ich lokalizacje. Oczywiście nierzadko oferowane są też inne dodatkowe usługi – kredyty, subkonta, konta walutowe. W przypadku niektórych biznesów takie możliwości konta dla firm są bardzo przydatne.

Jak założyć konto firmowe?

Samo założenie konta firmowego nie jest szczególnie trudne, choć wymaga nieco więcej formalności, niż przy zwykłym rachunku osobistym. Oprócz dowodu konieczne będzie przedstawienie także umowy potwierdzającej formę prowadzonej działalności oraz wpis do CEIDG lub KRS. Właściwie to tyle i więcej nie jest potrzebne, nie ma nawet konieczności przedstawiania zaświadczenia o nadaniu numeru NIP czy REGON.

Konto można założyć na dwa sposoby – bezpośrednio w placówce banku lub online przez internet. W tym drugim przypadku oczywiście konieczne będzie późniejsze zweryfikowanie tożsamości, obecnie najczęściej działa to z ten sposób, że z przedsiębiorcą na video kontaktuje się pracownik banku. Założenie konta w banku nie trwa długo – przy osobistej wizycie, jest to nie dłuższe niż około pół godziny.

Konto firmowe czy osobiste?

Jak zostało wspomniane na początku, w niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystywanie rachunku osobistego do rozliczeń firmowych. Pod wieloma względami może być to korzystniejsze, zwłaszcza z racji niższych kosztów, ale ma też swoje wady. Po pierwsze bardzo łatwo można pomylić wydatki firmowe z osobistymi i dodatkowo środki na takim koncie dodatkowo podlegają podatkowi od dochodów kapitałowych. Poza tym niektóre banki nawet nie zezwalają na to, by rachunki osobiste były wykorzystywane do rozliczeń firmowych i założenie konta dla firm staje się koniecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.