Istria, stanowi największy chorwacki półwysep i najbardziej zróżnicowany region kraju. Oddziela Europę Środkową od Adriatyku, a ujmujące miasta będące swoistymi pamiątkami po dawnych kulturach, od lat przyciągają turystów z całego świata. Podpowiadamy, od czego zacząć zwiedzanie najbardziej zielonego region kraju.
⒈ Poreč
⒉ Opatija
⒊ Rovinj
⒋ Pula
⒌ Motovun
⒍ Przylądek Kamenjak
⒎ Kanał Limski
⒏ Novigrad
⒐ Grožnjan
⒑ Hum
1. Poreč
To perełka Istrii. Ma bogatą i długą historię. Pierwszą osadę założyli tu prawdopodobnie ok. V w. p.n.e. Ilirowie (starożytny lud indoeuropejski). W późniejszym okresie osada została zdobyta przez Rzymian, którzy założyli tu swoją kolonię pod nazwą Julia Parentinum. Obecnie Poreč jest jednym z największych ośrodków turystycznych Chorwacji.
Do najważniejszych atrakcji należą:
Stare Miasto
Widać w nim mocne wpływy cesarstwa rzymskiego, zachował się starożytny układ ulic, zauważyć można fragmenty oryginalnego bruku dzięki czemu można poczuć atmosferę czasów starożytnych.
Bazylika Eufrazjusza
Pochodzi z V wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków wczesnej kultury bizantyjskiej. Kościół został wzniesiony w czasie panowania biskupa Eufrazjusza a w 1997 roku, Bazylika znalazła się na liście zabytków UNESCO. Podczas zwiedzania można wejść do dzwonnicy, aby móc stamtąd podziwiać panoramę miasta.
Plac Marafor
Uważany był za jeden z najważniejszych miejsc kultu w kraju. Na placu znajdują się pozostałości po świątyni Marsa oraz Neptuna, zachował się także rzymski dom, jak również gotyckie pałce, nadające temu miejscu prawdziwy starożytny klimat.
2. Opatija
Piękna przyroda, przyjemny klimat, parki, hotele i stare utrzymane w duchu Austro-Węgier wille, przyciągają turystów z całego świata. Jest to miejsce, które zdecydowanie różni się od znanym wszystkim chorwackich miast. Czuć tu bardziej klimat Riwiery Francuskiej. Ze względu na idealne położenie nad Zatoką Kvarnerską, Opatija pełni funkcję uzdrowiskową zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Za czasów panowania cesarstwa austro-węgierskiego była najmodniejszym
3. Rovinj
Rovinj uważany jest za najromantyczniejsze i najładniejsze miasteczko w całej Chorwacji. Ze względu na ujmujące usytuowanie i zabytkową architekturę nazywane, jest „perłą Adriatyku„. Z miasta można wybrać się na wycieczkę do takich miast jak Rijeka, Split czy Zagrzeb, do których codziennie kursują autobusy po kilka razy dziennie. Cudowny klimat tego miejsca tworzą urokliwe brukowane uliczki, możemy się również natknąć na piękne weneckie pałace czy średniowieczne domy.
W mieście pełno jest także zabytków kościelnych takich jak kościół św. Eufemii.
Święta Eufemia zaliczana jest do grona pierwszych chrześcijańskich męczenników, którzy zginęli z rozkazu cesarza Dioklecjana, a we wnętrzu kościoła spoczywają jej relikwie.
W lipcu i sierpniu każdego roku w Rovinju odbywają się Wieczory Tradycji Rybackiej, na których prezentowane są dawne metody połowu ryb, odbywają się również liczne koncerty oraz przedstawienia teatralne.
4. Pula
Najstarsze miasto wschodniego Adriatyku, pełniące funkcje obronne, pełne jest atrakcji turystycznych. Współczesna architektura połączona ze starożytnymi zabytkami, przypomina o kulturalnej i gospodarczej roli jaką miasto odgrywało przed wiekami. W Puli znajdziemy również takie zabytki jak:
Łuk Sergiusza
Robiąca ogromne wrażenie budowla, wzniesiona została aby upamiętnić zmarłych członków rodziny Sergiuszy, którzy wzięli udział w bitwie pod Akcjum. Wyryte są na nim imiona poległych mężczyzn, a także piastowane przez nich urzędy państwowe. Jest to budowla bogato zdobiona wielorakimi zdobieniami takimi jak kwiaty akantu, winoroślą, wieńce, delfiny, sfinksy oraz gryf. Środkową część łuku zdobi orzeł z rozpostartymi skrzydłami walczący z wężem.
Świątynia Augusta
Wybudowana w centralnym punkcie miasta. Jest to kolosalna budowla, wsparta na czterech kolumnach. Obecnie znajduje się w niej wystawa sztuki antycznej. Zaraz po Amfiteatrze jest najpopularniejszym i najczęściej zwiedzanym zabytkiem w Puli. Zbudowana została na cześć pierwszego cesarza rzymskiego, Augusta. Na przestrzeni wieków funkcję świątyni ciągle się zmieniały. Z pierwotnej świątyni pogańskiej przeobrażono ją w kościół chrześcijański, spichlerz oraz muzeum kamiennych pomników. Podczas II wojny światowej została zniszczona, gdyż trafiła w nią bomba. Odbudowywano ją w latach 1945-1947.
Amfiteatr w Puli
To z pewnością najbardziej znany zabytek w mieście, z którego powodu Pula nazywana jest istryjskim Rzymem. W amfiteatrze znajdowała się piaszczysta arena, na której odbywały się okrutne i bezlitosne walki gladiatorów, toczących pojedynki między sobą oraz walcząc o życie z dzikimi zwierzętami. Krwawe widowiska rozgrywały się na terenie amfiteatru aż do V wieku.
W późniejszych okresach, arena była wykorzystywana jako targ, a także urządzano tu turnieje rycerskie. Obecnie pełni funkcję teatru na wolnym powietrzu, gdzie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Warto oddać, że na scenie amfiteatru występowali m.in. Sting i Joe Cocker a co roku odbywa się tu także festiwal filmowy.
5. Motovun
Miasteczko z długimi tradycjami. Znajduje się na wzgórzu z widokiem rozpościerającym się na dolinę rzeki Mirny. Na szczycie znajdują się dwie restauracje, a widok z góry na panoramę miasta jest nie do opisania. Motovun pierwotnie funkcjonował jako rzymski obóz wojskowy, który w 1278 został zajęty przez Republikę Wenecką. W średniowieczu służył jako komunikacyjne centrum Istrii.
6. Przylądek Kamenjak
Piękne, krystalicznie czyste, szmaragdowe morza, żwirowe zatoczki, tropikalna roślinność, czy potrzeba więcej określeń żeby zachęcić do odwiedzenia tego miejsca? Położony kilkanaście kilometrów od Puli przylądek, przyciąga widokiem niczym z okładki pisma podróżniczego. Można tu podziwiać dziką przyrodę obfitującą w kilkaset gatunków roślin. Jest idealnym miejscem dla miłośników wycieczek rowerowych, gdyż pagórkowaty teren stwarza idealne warunki do jazdy. W wodach przylądka dozwolona jest kąpiel, a ze skalistych klifów możemy podziwiać cudowne widoki i oddać się śródziemnomorskiemu słońcu.
7. Kanał Limski
To zatoczka licząca prawie 9 km i stanowiąca przedłużenie rzeki Pazinčica w zachodniej części Istrii. Kanał powstał w wyniku erozyjnej działalności rzeki. Obecnie oprócz walorów turystycznych, region ten stanowi ważny ośrodek hodowli małż i ostryg. Nazwa kanałuwzięła się stąd, że starożytności przebiegała tędy granica zwana limes, która oddzielała od siebie dwie Rzymskie prowincje, jakimi były Dalmacja oraz Italia.
8. Novigrad
Jest to niewielki port na zachodnim wybrzeżu Istrii. Miasteczko oferuje turystom cudowną nadmorską atmosferę. W centrum Novigradu mieści się bardzo niewielkie ale idealne do spacerów stare miasto. Kamienne uliczki i kolorowe kamienice pozwalają poczuć historyczny klimat i nadają temu miejscu niezwykłego uroku. Warte uwagi są XIII-wieczne mury miasta, które przez wiele wieków pełniły funkcję obronną. Miasto jest niezwykle urokliwe, a zwiedzający znajdują tu wszystko czego potrzeba na urlopie tzn. ciszę, spokój i piękne widoki.
9. Grožnjan
Grožnjan to zdecydowanie miasto artystów i cyganerii. Tradycyjnie, jak większość miasteczek, położone jest na wzgórzu z którego rozpościera się fantastyczny widok na okolicę. Latem odbywa się tu Groznjańskie Lato Kulturalne, czyli koncerty, plenery, wystawy malarskie i rzeźbiarskie.
10. Hum
Spędzając wakacje w Istrii warto odwiedzić miasto, które znalazło swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa, w kategorii najmniejszego miasta na świecie. Jest to miejscowość o nazwie Hum, mieszcząca się w centralnej Istrii i licząca zaledwie 14 mieszkańców.
Aż do dziś, w pełni zachował się średniowieczny układ miasta. Znajdują się w nim zaledwie jedna duża brama, kościół parafialny, XVII wieczna loggia, znajdujący się poza murami miasta kościół św. Hieronima i kilka domków. W czerwcu każdego roku, organizowany jest festyn z okazji Dni Miasta Hum, w trakcie których odbywają się wybory na „župana” czyli burmistrza.