5 sposobów na utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju

Pokój dziecka

Nie od dzisiaj wiadomo, że przeważnie największymi bałaganiarzami w domu są dzieci. Obraz jaki zastajemy po otwarciu drzwi pokoju naszej pociechy często zwyczajnie bowiem mrozi nam krew w żyłach. Bałagan to nieodzowna część dzieciństwa, jednak trzeba sobie z nim jakoś radzić. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Dzieci – najwięksi bałaganiarze

Ich przytulne cztery kąty, które powinny służyć do wypoczynku oraz zabawy, wyglądają zazwyczaj jak po przejściu tornada. Maluchy mają zwłaszcza duży problem z odkładaniem rzeczy na swoje miejsce, co szybko prowadzi do totalnego rozgardiaszu. Taki stan rzeczy dla rodziców ceniących sobie ład jest wręcz nie do wytrzymania. Jednak co gorsza im nasze dziecko będzie starsze, tym trudniej będzie mu się także odnaleźć w tym całym chaosie. Warto już więc zawczasu urządzić te kilkanaście metrów kwadratowych tak, aby bez trudu dało się utrzymać porządek w dziecięcym pokoju (www.homebook.pl/porz%C4%85dek-w-pokoju-dziecka), nie będzie to oczywiście łatwe, ale od czegoś trzeba w końcu zacząć!

Skrzynia na zabawki

Wyrzuć stare graty

Twoja nastolatka wciąż trzyma w szafie ubrania w których nie chodzi? Przedszkolak w kącie dalej składuje zabawki, którymi nawet już się nie bawi? Bezzwłocznie się ich pozbądźcie. Takie szpargały zajmują tylko przestrzeń życiową, którą można wykorzystać na przechowywanie nowych rzeczy. Spakuj więc wszystkie niepotrzebne przedmioty do worków, a potem zastanów się co z nimi zrobić. Wokół siebie na pewno uda Ci się znaleźć tylu potrzebujących, że rzeczy te niekoniecznie będą musiały kurzyć się na strychu.

Pudła, kosze i inne pojemniki

Gwarantujemy Ci, że je pokochasz. Oto Twoi najwięksi sprzymierzeńcy w utrzymaniu porządku w dziecięcym pokoju. Warto opisać poszczególne pudełka, aby maluch wiedział co gdzie powinien odkładać. A co jeżeli nasze dziecko nie potrafi jeszcze czytać? W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie przyklejenie naklejek odzwierciedlających zawartość schowka.

Kosz na zabawki

Wykorzystaj przestrzeń

Zazwyczaj pod łóżkiem możemy znaleźć dostatecznie dużo miejsca, aby coś tam jeszcze schować. Umieśćmy więc tam wyżej wspomniane kartoniki z zabawkami, a i wilk będzie syty i owca cała. Twoja pociecha bowiem dalej będzie miała łatwy dostęp do swoich rzeczy, a Ty natomiast zaoszczędzisz trochę powierzchni pokoju.

Szuflada okiełznana

Rodzice szukając czegoś u swojego szkraba, dziwią się często jak można posiadać taki bałagan na półkach i szufladach. Otóż to całkiem proste. Dzieciom brakuje bowiem zazwyczaj specjalnych wkładów z przegródkami, które będą mogły podzielić przestrzeń przeznaczoną do odkładania rzeczy na mniejsze fragmenty. Takie rozwiązanie pozwoli na bezproblemowe rozmieszczenie mniejszych zabawek oraz zapobiegnie tworzeniu się kłopotliwego bałaganu.

Układ rozplanowany

W zasadzie najprostszym powodem z przyczyny, którego utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju może być trudne jest złe rozplanowanie układu pomieszczenia. Wszystko bowiem powinno mieć ściśle określone miejsce. W końcu my tak samo nie pracujemy w łóżku, nieprawdaż? Maluch powinien więc mieć wydzielone strefy na zabawę, naukę oraz wypoczynek, co zapobiegnie tworzeniu się chaosu we wnętrzu.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.